1. COMPO
  2. Porady
  3. Rośliny od A do Z
  4. Rośliny domowe
  5. Zamiokulkas | Zamia

Opis

Zamiokulkas

compo image
compo image

Warunki

Podlewanie:
mało
Nasłonecznienie:
lekko nasłonecznione
Pielęgnacja:
niskie wymagania

Opis

Miejsce:
Dom
Wysokość:
30 – 60 cm
Kolor kwiatów:
Biały

prawidłowe

Sadzenie zamiokulkasa

Idealne miejsce dla zamiokulkasa

Ponieważ roślina ta jest przyzwyczajona do tropikalnego klimatu Afryki, zamiokulkas preferuje cieplejsze temperatury od 18 do 25°C. Normalna temperatura pokojowa jest zatem idealna. Nie lubi zbyt niskich temperatur, więc temperatura nie powinna spaść poniżej 18°C.

Roślina lubi półcieniste i przewiewne warunki, ale należy unikać bezpośredniego światła słonecznego. Roślina może jednak dostosować się do różnych warunków oświetleniowych jednak jeśli lokalizacja jest raczej ciemna, jej liście zmienią kolor na ciemnozielony. Zamiokulkas może również tolerować suche powietrze np. w okresie zimoweg ogrzewania mieszkań.

Przesadzanie zamiokulkasa

Zamiokulkas można przesadzać nie częściej niż co około dwa lata do świeżego podłoża przeznaczonego do roślin zielonych. 

prawidłowa

Pielęgnacja zamiokulkasa

Podlewanie zamiokulkasa

Grube, mięsiste liście zamiokulkasa działają jak zbiornik wodny i nie zaszkodzi jeśli zapomni się jej podlać. Zdecydowanie należy unikać nadmiernego podlewania tych roślin, gdyż mogą one zacząć gnić. Oznaką tego jest żółknięcie dolnych liści rośliny. W przypadku przelania roślinę można jeszcze uratować poprzez szybkie przesadzenie jej do suchej ziemi. 

Nawożenie zamiokulkasa

Roślinę należy nawozić co tydzień od marca do października, np. nawozem do roślin zielonych i palm. Pałeczki nawozowe do roślin zielonych i palm są również szczególnie łatwe i praktyczne w użyciu.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.