compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Rośliny domowe
  5. Objawy stresu roślin domowych

Objawy stresu roślin domowych

Czasami bardzo szybko zdarza się, że bujne zielone, żywe liście roślin domowych zmieniają się w opadający, bladożółty kolor. Jeśli będziesz uważnie obserwować swoje rośliny i znać typowe objawy, możesz szybko pomóc swoim roślinom lub zapobiec ich rozwojowi. Tutaj znajdziesz najczęstsze wyzwania dla roślin doniczkowych - i sposoby ich przezwyciężenia.

SymptomTo może być przyczynąTo może pomóc
Ograniczony wzrost, blade liście
Niedobór azotu, szkodniki
Nawożenie, sprawdzanie roślin pod kątem szkodników i usuwanie ich w razie potrzeby
Bardzo małe liście
Brak składników odżywczych lub światła
Nawożenie, wybór jaśniejszej lokalizacji
Brązowe lub suche końcówki liści
Suche powietrze w połączeniu z wysoką temperaturą lub brakiem wody
Spryskać roślinę wodą, zmienić lokalizację
Żółte liście
Niedobór żelaza, zbyt dużo lub zbyt mało wody, brak światła
Przesadzanie, podlewanie odwapnioną wodą, jaśniejsze miejsce, spray do pielęgnacji liści
Opadające liście
Przeciągi, zalanie wodą
Zmiana lokalizacji, mniej wody
Szybko rosnące, wysokie pędy
Brak światła
Wybór jaśniejszej lokalizacji
Wiotkie liście, gnijące korzenie
Zgnilizna korzeni (choroba), przelanie
Usunięcie zgniłych korzeni i przesadzenie rośliny, rzadsze podlewanie
Lepka warstwa na liściach
Szkodniki
Sprawdzenie rośliny pod kątem obecności szkodników i usunięcie ich w razie potrzeby.
compo image

Dużo nie zawsze pomaga

1. Przelanie wodą

Bardzo częstym problemem związanym z roślinami domowymi jest przelanie. Dzieje się tak kiedy za bardzo chcemy dogodzić naszym roślinom. Dlatego najlepiej jest zawsze włożyć palec na kilka centymetrów w ziemię przed podlaniem, aby spawdzić wilgotność podłoża. Nawet jeśli powierzchnia jest już sucha, gleba w głębi może być nadal wilgotna. Jeśli będziesz podlewać roślinę zbyt mocno, istnieje ryzyko, że jej korzenie obumrą. Dlatego zasada jest zwykle następująca: Mniej znaczy więcej! 
Jednak zimą może być również odwrotnie. Jeśli roślina znajduje się zbyt blisko ciepłego grzejnika, woda paruje bardzo szybko, a gleba wysycha. Rośliny te należy zatem podlewać częściej.

Więcej informacji o prawidłowym podlewaniu roślin
compo image

Drenaż do doniczek

Zaleca się stosowanie na dnie doniczki warstwy drenażowej w postaci małych kamyczków, gruboziarnistego piasku lub keramzytu. Taka warstwa utrzymuje nadmiar wody z dala od korzeni i zapobiega ich gniciu.

compo image

Odpowiednia ilość to podstawa

2. Niedobór składników odżywczych

Składniki odżywcze są niezbędne dla zdrowego wzrostu roślin i silniejszej obrony przed szkodnikami i chorobami. Szczególnie ważne są azot, fosfor, potas i żelazo. Te niezbędne składniki odżywcze można dostarczyć roślinom poprzez odpowiednie i regularne nawożenie. W fazie wzrostu od marca do października większość roślin domowych powinna być nawożona co jeden do dwóch tygodni; zimą wystarczy nawożenie raz w miesiącu.

compo image

Kto ma wybór...

3. Lokalizacja

Właściwa lokalizacja jest niezbędna dla zdrowego wzrostu roślin domowych. Wzajemne oddziaływanie światła, powietrza i temperatury jest tutaj szczególnie ważne. Dlatego też należy rozważyć odpowiednią lokalizację dla rośliny przed jej zakupem.

Liście z brązowymi końcówkami lub czarnymi plamami są rozpoznawalną oznaką, że miejsce jest zbyt ciepłe lub zbyt suche. Jeśli końcówki liści żółkną, oznacza to, że miejsce jest zbyt zimne. Opadanie liści jest również często spowodowane zbyt niską temperaturą lub przeciągami. Jeśli rośliny bardzo szybko tworzą wysokie i raczej słabe pędy, oznacza to, że jest dla nich zbyt ciemno. Gdy roślina szybko rośnie, próbuje znaleźć alternatywne źródła światła, ponieważ ma zbyt mało światła dostępnego do fotosyntezy.

Innym typowym problemem w zimie jest suche powietrze z ogrzewania. Liście roślin szybko wysychają i tworzą się na nich osady kurzu. Roślina może przechwytywać mniej światła, a tym samym fotosyntetyzować mniej. Dlatego należy regularnie przecierać rośliny o dużych liściach miękką, wilgotną ściereczką. Rośliny drobnolistne można czyścić co cztery do sześciu tygodni. W tym celu można taką roślinę oczyścić pod prysznicem. 

Mali nieproszeni goście

4. Szkodniki i choroby

Wiele szkodników i chorób jest rozpoznawanych dopiero wtedy, gdy jest już za późno. Dzieje się tak, ponieważ większość szkodników jest tak mała, że na początku można je przeoczyć. Szczególnie zimą, gdy rośliny są już osłabione z powodu suchego, ciepłego powietrza i niewielkiej ilości światła, szkodniki mają ułatwione zadanie. Dlatego zaleca się uważne obserwowanie roślin w tym czasie. Przy pierwszych oznakach przebarwień, zwiniętych liści, drobnych nitek między liśćmi lub lepkiej warstwy na liściach, należy działać szybko. Najlepiej jest oddzielić zaatakowaną roślinę od innych, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się.

Oto najczęstsze szkodniki i choroby roślin zielonych:

Szkodniki / chorobyCo dzieje się z roślinamiJak rozpoznać
Mączniak
Choroba grzybicza, w której grzyb pobiera składniki odżywcze z roślin.
Na końcach pędów i na górnej stronie liści rośliny tworzy się białawy, mączysty nalot. Liście zwijają się, odbarwiają i opadają.
Wełnowce i miseczniki
Wysysają składniki odżywcze z liści i wydalają spadź, która sprawia, że liście stają się lepkie. Liście żółkną, zwijają się, a następnie opadają.
Liście mają lepką warstwę i wełniste lub bawełniane grudki na spodniej stronie liści, żyłkach lub u podstawy liści.
Mączliki
 Larwy mączlika wysysają soki z roślin i wydalają spadź..
Tworzą się żółtawe plamki i lepka powłoka na liściach. Małe larwy można zobaczyć na spodniej stronie liścia.
Przędziorki
Przędziorki tworzą cienkie sieci na kątach liści i spodniej stronie liści, a później na całych liściach. Wysysają składniki odżywcze z rośliny.
Liście wydają się cętkowane, białawo-żółte, a po pewnym czasie przybierają blady kolor.
Tarczniki
Tarczniki wysysają również składniki odżywcze z liści rośliny i tworzą spadź, która objawia się na liściu jako rodzaj woskowej powłoki.
Na liściach tworzy się lepka powłoka, a na żyłkach liści pojawiają się szare lub brązowe łuski (tarczki).
Mszyce
Miejsca ssania mszyc stają się widoczne w postaci "plamek" i prowadzą do zwijania się liści, a w najgorszym przypadku do śmierci całej rośliny.
Mszyce są znacznie większe niż inne szkodniki, dzięki czemu można je łatwo rozpoznać gołym okiem.
Ziemiórki
Ziemiórki żerują na korzeniach roślin, zwłaszcza gdy gleba jest wilgotna, i szybko powodują więdnięcie sadzonek.

Ziemiórki można rozpoznać gołym okiem w postaci latających "małych muszek". 

Dalej nie wiesz co to?

Jeżeli w dalszym ciągu nie wiesz czy Twoja roślina została zaatakowana przez szkodniki lub chorobę nie trać nadziei. COMPO COMPLETE Spray na choroby i szkodniki jest produktem, który rozwiąże oba te problemy.

Zobacz produkt
compo image

Przeprowadzka może być stresująca

5. Przesadzanie

Przesadzanie jest niezbędne dla zdrowego wzrostu roślin. Rośliny domowe powinny być zatem przesadzane do większego pojemnika co dwa do trzech lat (w przypadku większych roślin zaleca się okres od czterech do pięciu lat) wczesną wiosną. Nie należy jednak lekceważyć skutków tego manewru. Dla rośliny przeprowadzka jest początkowo szokiem: zostaje wyrwana ze swojego znanego otoczenia, traci korzenie i najpierw musi przyzwyczaić się do świeżej, luźnej ziemi. Dlatego też nierzadko zdarza się, że rośliny gubią lub nawet zrzucają liście wkrótce po przesadzeniu. Ale nie martw się: w dłuższej perspektywie roślina poczuje się jak w domu w nowym środowisku i podziękuje Ci jeszcze większymi liśćmi i bujnym wzrostem.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.