1. COMPO
  2. Porady
  3. Rośliny od A do Z
  4. Rośliny domowe
  5. Zielistka

Opis

Zielistka Sternberga

compo image
compo image

Warunki

Podlewanie:
umiarkowanie
Nasłonecznienie:
lekko nasłonecznione
Pielęgnacja:
niskie wymagania

Czas kwitnienia

Opis

Miejsce:
Dom
Wysokość:
30-40 cm
Kolor kwiatów:
Biały

prawidłowe

Sadzenie zielistki

Idealna lokalizacja: tutaj zielistka rośnie najlepiej

Zielistka (Chlorophytum comosum) nie ma dużych wymagań co do stanowiska, ale preferuje jasne miejsca. Odmiany dwubarwne mogą stracić swoje dekoracyjne, jasne, białe lub żółte paski, jeśli jest zbyt mało światła. Ze względu na wytrzymałość rośliny i szczególnie dobrze znany efekt oczyszczania powietrza, jest ona często używana jako roślina biurowa. 

Latem roślinę można również umieścić na zewnątrz na świeżym powietrzu, ale nie należy umieszczać jej w bezpośrednim świetle słonecznym. Ogólnie rzecz biorąc, zielistkae powinna być powoli aklimatyzowana do słońca, ponieważ w przeciwnym razie liście mogą ulec poparzeniu.

Przesadzanie i rozmnażanie

Podobnie jak wszystkie rośliny doniczkowe, zielistka ma ograniczoną ilość miejsca i ziemi dostępnej w doniczce. Aby nie stała się zbyt mała, najlepiej co dwa lata przesadzać ją do nowej, nieco większej doniczki ze świeżą ziemią do roślin zielonych. Zalecamy zmianę pojemnika wiosną, tj. gdy po okresie spoczynku powoli rozpoczyna się faza wzrostu.

Zielistka może być rozmnażana przez tzw. rozłogi. Gdy tylko staną się one nieco większe, oddziela się je od rośliny matecznej za pomocą noża. Jeśli korzenie już się uformowały, sadzonki można sadzić bezpośrednio w ziemi. Jeśli nie ma jeszcze korzeni, umieść rozłogi w szklance wody i poczekaj, aż uformują się korzenie.

Nasza porada

Jeśli roślina ma brązowe końcówki liści, może to być spowodowane nieodpowiednią lokalizacją. Postaraj się wybrać miejsce, w którym nie ma przeciągów, a końcówki liści nie dotykają ziemi.

prawidłowa

Pielęgnacja zielistki

Jak często należy podlewać zielistkę?

Zielistka powinna być regularnie podlewana, aby ziemia zawsze pozostawała lekko wilgotna. Od czasu do czasu powierzchnia może jednak nieco przeschnąć. Krótkie okresy suszy nie przeszkadzają tej roślinie doniczkowej ze względu na jej grube korzenie. 

Nawożenie zielistki

Składniki odżywcze są szczególnie ważne w fazie wzrostu dla tworzenia zdrowych, zielonych liści i małych białych kwiatów. Nawóz do roślin zielonych i palm zawiera odpowiednią kombinację składników odżywczych. Zalecamy nawożenie raz w tygodniu od marca do października. W miesiącach zimowych nawóz należy jednak stosować tylko raz w miesiącu. Alternatywnie, od marca można stosować nawóz o spowolnionym uwalnianiu. Jest on dostępny na przykład w formie pałeczek nawozowych dla roślin zielonych i palm.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.