compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Trawnik
  5. Nawożenie i zwalczanie chwastów
  6. Jak skutecznie pozbyć się mchu z trawnika

Jak skutecznie można się pozbyć mchu z ogrodu

Wielu ogrodników zna ten problem: uciążliwy mech pojawia się, gdy trawnik nie jest w stanie optymalnie wzrastać i gdy pojawiają się w nim łyse placki. Nie daj się jednak wyprowadzić z równowagi. Aby pozbyć się mchu z trawnika, wystarczą proste triki. Zdradzimy Tobie, jak możesz to zrobić.

compo image

Przyczyna

Dlaczego powstaje mech?

Aby na stałe pozbyć się mchu z trawnika, w pierwszej kolejności powinieneś przeanalizować jego przyczyny. Przedstawiamy najważniejsze czynniki sprzyjające pojawianiu się mchu w trawnikach:  

Stojąca woda: Aby Twój trawnik mógł optymalnie wzrastać, konieczna jest odpowiednia, ale nie zbyt duża, ilość wody. Gdy trawa będzie permanentnie przemoczona, z czasem rozpocznie się proces gnilny korzeni. Przyczyną może być tu zbite podłoże. Aby nie dopuścić do zbierania się wody, należy podłoże głęboko przekopać i zmieszać z piaskiem budowlanym. 

Cień: Podczas gdy trawa potrzebuje wiele słońca, mech czuje się dobrze również w cieniu. Stosując specjalne nasiona do trawników zlokalizowanych w zacienionych miejscach, można rozwiązać problem niedoboru światła. 

Poziom pH: W przypadku zbyt niskiego poziomu pH w podłożu (poniżej 6), trawa nie jest zaopatrywana w odpowiednią ilość substancji odżywczych i zaczyna więdnąć. Mech z kolei rośnie dobrze na kwaśnych glebach. Poziom pH można w szybki sposób zmierzyć za pomocą szybkiego testu dostępnego w sklepach ogrodniczych lub marketach budowlanych. Z pomocą w zakresie regulacji poziomu pH może przyjść wapno do trawników. 

Nieregularne i zbyt krótkie koszenie: Obydwa czynniki mogą negatywnie wpływać na trawnik – w efekcie staje się on słabszy, co stwarza szansę na rozwój mchu.

Niedobór substancji odżywczych: Trawnik wyciąga z gleby substancje odżywcze. Po każdym koszeniu trawy przekazujemy na kompost istotne składniki odżywcze. Wysokiej jakości nawóz do trawników wzmacnia trawę, aktywując jednocześnie życie gleby. 

Jesienne liście na powierzchni trawnika: Trawnik potrzebuje dużo światła i powietrza zwłaszcza w zimnej porze roku. Jeśli pozostawimy na nim liście, do trawy nie dotrze odpowiednia ilość tlenu i trawnik zacznie obumierać. Skutkiem może być nasilony rozrost mchu i łyse, blade placki.

Mieszanki nasion niskiej jakości: Nasiona niskiej jakości mogą zawierać szybko i wysoko wzrastające trawy paszowe pochodzenia rolniczego, które trzeba często kosić i które nie są w stanie wytworzyć gęstej darni. Skutek: na wolnych miejscach chętnie zadomowi się mech. 

compo image

Terapia trawnika

Jak skutecznie pozbyć się mchu z trawnika

Jeśli na Twoim trawniku zadomowił się już mech, w pierwszej kolejności powinieneś zastanowić się, dlaczego tak się stało. Dodatkowo możesz podjąć walkę z roślinami zarodnikowymi, wprowadzając szereg odpowiednich działań. Poza staranną wertykulacją bardzo często wystarczy zastosować jedynie środek zwalczający chwasty. W asortymencie naszej firmy znajdziesz kilka specjalnych nawozów, które usuwają także mech. Zwalczają go skutecznie, wzmacniając i regenerując jednocześnie trawnik, dzięki czemu jest on w stanie optymalnie walczyć z mchem. Dwa-trzy dni po koszeniu wystarczy po prostu nanieść równomierną dawkę nawozu na wilgotny trawnik (podczas aplikacji zalecamy stosowanie rękawic ochronnych oraz stabilnego obuwia lub zastosowanie mobilnego siewnika) Przebarwione trawy można wygrabić. 

Porady dotyczące pięknego trawnika

Nawożenie trawnika - prosta sprawa

Tylko zdrowy trawnik jest naprawdę piękny. Trawnik wymaga wielu składników odżywczych, by wytrzymać działanie takich czynników, jak bawiące się na nim dzieci, rozrastające się chwasty i mchy oraz czynniki atmosferyczne. W tym miejscu dowiesz się wszystkiego na temat trawnika.

Dowiedz się więcej
compo image

Zabiegi prewencyjne

W ten sposób wykluczysz ponowny atak mchu

Kamień węgielny pod trawnik pozbawiony mchu możesz położyć już w momencie zakładania trawnika, wybierając wysokiej jakości mieszankę traw. Łyse placki nie tylko szpecą trawnik, lecz są również skrzętnie wykorzystywane przez chwasty i mech. Luki w trawie należy jak najszybciej wypełniać mieszankami do dosiewania. Poprzez odpowiednie przygotowanie podłoża możesz zapewnić trawie odpowiedni start w życie.

Intensywna pielęgnacja to podstawa w walce o trawnik pozbawiony mchu. Podstawowa zasada podczas koszenia: nie skracaj trawy o więcej niż jedną trzecią jej aktualnej wysokości i nie dopuszczaj, by była niższa niż 4 cm. W przeciwnym razie będzie dochodzić do szybkiego uszkodzenia trawnika. Nawadniaj swój trawnik, zwłaszcza latem. Niedobór wody osłabia trawę, a w przypadku dłuższej suszy powoduje „wypalenie” trawy. Trzecią tajemnicą zdrowego i pięknego trawnika jest zrównoważone nawożenie. Szczególnie istotnymi składnikami są azot, fosforany, potas i magnez, a także pierwiastki śladowe, takie jak żelazo, cynk i mangan. Dlatego już wiosną należy zaopatrzyć swój trawnik w nawóz długodziałający. W zależności od produktu nawóz działa przez okres od trzech do sześciu miesięcy. W normalnych warunkach latem będzie oprócz tego konieczne jeszcze tylko jedno nawożenie. Dzięki temu trawa otrzymuje odpowiednią ilość substancji odżywczych, tworzy gęsty dywan i jest w stanie samodzielnie zwalczyć mech.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.

compo image

COMPO. Po prostu piękne rośliny.

Polub nas na:

Serwis

Więcej o COMPO