compo image
 1. COMPO
 2. Porady
 3. Pielęgnacja roślin
 4. Ogród i rośliny ogrodowe
 5. Róże
 6. Sadzenie róży w doniczkach lub w donicach

Sadzenie róży w doniczkach lub w donicach

Różami możesz się cieszyć, nawet jeśli nie masz własnego ogrodu. Niektóre odmiany róż można bowiem hodować w doniczkach lub w donicach na balkonie i na tarasie. Róże czują się najlepiej w słonecznym i przewiewnym miejscu. By przez długie lata mieć pociechę z róż w doniczkach lub w donicach, należy je systematycznie przesadzać. W tym miejscu dowiesz się jak należy postępować, jeśli chodzi o sadzenie i przesadzanie róż.

Krok po kroku

Sadzenie i przesadzanie róż

 1. compo image

  1

  Przygotowanie doniczki

  W pierwszej kolejności na dnie naczynia należy ułożyć trzy-czterocentymetrową warstwę drenażu z keramzytu lub kawałków gliny, które będą spełniać funkcję związaną z magazynowaniem wody w celu uniknięcia stojącej w doniczce wody. Aby nie dochodziło do wymieszania wody z ziemią na warstwie drenażu należy ułożyć przepuszczającą wodę włókninę. Następnie należy doniczkę uzupełnić niewielką ilością ziemi do róż.

 2. compo image

  2

  Osadzić roślinę

  Następnie umieścić roślinę w doniczce. Podczas umieszczania róży w doniczce należy zwracać uwagę, aby nie dochodziło do zaginania korzeni. Ziemię do róż należy wsypać do doniczki w taki sposób, by pod jej górną krawędzią pozostawić od jednego do dwóch centymetrów bez ziemi.

 3. compo image

  3

  Podlewanie i pielęgnacja róż

  Na zakończenie dobrze podlać różę oraz w razie potrzeby przeprowadzić aplikację nawozu. Gdy po 2 latach roślin całkowicie się ukorzeni, należy ją przesadzić do innej doniczki. Jeśli z uwagi na brak miejsca nie ma możliwości przesadzenia róży do większej doniczki lub donicy, należy wyciągnąć roślinę wraz z bryłą korzeniową ze starej doniczki. Po strząśnięciu ziemi z korzeni należy poprzycinać grube korzenie, skrócić pędy na około dziesięć centymetrów i ponownie wsadzić roślinę do tej samej doniczki z nową ziemią.

Te róże można hodować w doniczkach lub w donicach

Odmiana różKolor kwiatostanu

"Bonica"

róża kwitnie

"Rosarium Uetersen"
róża mocno rozkwita
"Margaret Merill"
kwitnie na biało
"Winchester Cathedral"
kwitnie na biało
"Golden Celebration"
kwitnie w kolorze złoto-żółtym
"Schloss Glückburg"
kwitnie na żółto

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.