Bezkompromisowa skuteczność
Stosowanie naturalnych środków ochrony roślin to konieczność w przypadku ogrodów ekologicznych. Naturalne środki ochrony roślin pomogą Ci zabezpieczyć swoje rośliny przed mączlikiem, mleczem i innymi uciążliwymi szkodnikami oraz chwastami występującymi w ogrodzie, na balkonie czy tarasie. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat naturalnych środków ochrony roślin.
Chwasty stanowią jeden z najczęstszych problemów w ogrodzie – szybko rozrastają się między roślinami ozdobnymi, drzewami, pojawiają się też na grządkach z warzywami i krzewami owocowymi. Chociaż mniszek lekarski o żółtych kwiatach jest przydatny dla pszczół, a jego liście można wykorzystać w sałatkach, to jednak konkuruje z roślinami użytkowymi i ozdobnymi o składniki odżywcze, światło i wodę, a w niektórych sytuacjach może je całkowicie wyprzeć. Chwasty można zwalczać m.in. mechanicznie.
Łatwiejszym i dokładniejszym sposobem na pozbycie się chwastów i mchu jest użycie herbicydu. Środek w postaci koncentratu do sporządzania roztworu wodnego, przeznaczony do zwalczania chwastów jedno- i dwuliściennych występujących w amatorskiej uprawie roślin ozdobnych. Można go bez problemu aplikować także pomiędzy roślinami warzywnymi i owocowymi.
Niestety, również szkodniki, w tym choćby mszyce, mączliki oraz stonka ziemniaczana, doskonale czują się na roślin ozdobnych i warzywach. Dobrym rozwiązaniem może okazać się pozostawienie jednego z zakątków ogrodu samemu sobie. Takie miejsca szybko przemieniają się w siedliska dla dzikich roślin, które stanowią bazę pokarmową dla wielu gatunków zwierząt, takich jak biedronki, złotooki czy skorki odżywiające się szkodnikami. Jeśli Twoje rośliny zostały już zaatakowane przez szkodniki, można je opryskać naturalnym środkiem owadobójczym.
Agrest, ogórki, groszek, warzywa korzeniowe i bulwiaste, rośliny ozdobne oraz owoce ziarnkowe są szczególnie podatne na atak mączniaka prawdziwego – zwłaszcza, jeśli akurat jest sucho i ciepło. Ta choroba grzybowa powoduje mączysty nalot na liściach, prowadząc do ich obumierania. Oprócz oczywistego pogorszenia wyglądu rośliny dochodzi również do zahamowania jej wzrostu na skutek pozbawienia jej dostępu do składników pokarmowych. Niezawodną ochronę przed tą chorobą zapewniają środki dobrze tolerowane przez rośliny.
Niektóre rośliny, zwłaszcza ogórki, dynie, sałaty, kapusta, truskawki i marchew, są często atakowane przez ślimaki. Ochronę przed nimi zapewniają na przykład bariery przeciw ślimakom oraz granulaty ślimakobójcze. COMPO Granulat na ślimaki jest odporny na opady i można go łatwo rozsypać między roślinami, także pośród warzyw, ziemniaków i ziół. Ślimaki nie pozostawiają po nim śluzu.
Naturalne produkty do Twojego ogrodu
Te tematy mogą Cię również zainteresować