compo image
 1. COMPO
 2. Porady
 3. Pielęgnacja roślin
 4. Rośliny domowe
 5. Pielęgnacja liści roślin zielonych

Wskazówki

Pielęgnacja liści roślin zielonych

Liście roślin domowych mogą początkowo lśnić soczystą zielenią, ale z czasem często tracą swój blask. W związku z tym przedstawimy porady i wskazówki dotyczące usuwania kurzu z roślin, kiedy należy spryskiwać liście roślin oraz które produkty do pielęgnacji liści są odpowiednie dla roślin zielonych.

Dlaczego pielęgnacja liści jest ważna?

Silne i zdrowe liście roślin zielonych są niezbędne do fotosyntezy. Oznacza to, że światło, woda i dwutlenek węgla są pochłaniane przez roślinę i przekształcane w glukozę i tlen. Zielony pigment, chlorofil, odgrywa ważną rolę w tym procesie, ponieważ działa jak fotoreceptor pochłaniający potrzebne światło. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji liści rośliny zielone otrzymują wystarczającą ilość światła i dwutlenku węgla do prawidłowej fotosyntezy. Utrudnia to również działanie szkodnikom, ponieważ są one usuwane poprzez czyszczenie liści. 

Jednak nie tylko rośliny doniczkowe odnoszą korzyści ze skutecznej pielęgnacji liści roślin zielonych, ale także Ty: rośliny pochłaniają zanieczyszczenia z powietrza i uwalniają tlen do otoczenia. Jakość powietrza w pomieszczeniu poprawia się. Nawiasem mówiąc, duża część wody do nawadniania skuteczniej wyparowuje przez czyste liście, co również ma pozytywny wpływ na klimat w pomieszczeniu poprzez zwiększenie wilgotności. Zdrowe rośliny mogą zatem poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach.

Odkurzanie roślin

compo image

Czy kurz jest szkodliwy dla roślin?

Kurz osadzający się na zielonych liściach roślin domowych stanowi barierę dla światła. Liście roślin nie mogą wchłonąć całego dostępnego światła przez warstwę kurzu. Szczególnie zimą, gdy dni i tak są ciemniejsze i krótsze, a ciepłe powietrze z ogrzewania wznieca dużo kurzu, ważne jest, aby pozbyć się osadów kurzu. Zaplanuj odkurzanie liści co około cztery tygodnie.

Jak prawidłowo czyścić liście roślin

Rośliny o dużych liściach najlepiej odkurzać miękką ściereczką lub lekko wilgotną gąbką. Nie używaj mydła, płynu do mycia naczyń itp. Delikatnie przecieraj górne i dolne powierzchnie liści, aby oczyścić liście rośliny bez ich przypadkowego uszkodzenia. Zielone rośliny o małych lub raczej cienkich liściach są niestety nieco bardziej podatne na takie niepożądane obrażenia. Dlatego zalecamy używanie bawełnianych rękawiczek do usuwania kurzu z roślin takich jak bluszcz, pilea lub figi brzozowe. Zapewni to lepsze wyczucie i nie uszkodzi liści tak szybko.

Nawiasem mówiąc, gatunki roślin o grubych liściach mają zazwyczaj bardziej wytrzymałe liście niż rośliny o cienkich liściach. Niektóre rośliny mają również liście o dość ostrych krawędziach - na przykład palmy, juki. W tym przypadku należy zachować szczególną ostrożność, aby przypadkowo się nie skaleczyć.

Po odkurzeniu zielonych roślin należy dokładnie wyczyścić ściereczkę lub bawełniane rękawiczki. Jeśli pominiesz ten krok, istnieje ryzyko, że szkodniki zostaną przeniesione z powrotem na rośliny przy następnym czyszczeniu.

Nasza rada

Dobrze myj też okna! Brudne okna prowadzą do mniejszej jasności i oznaczają, że do rośliny dociera mniej światła. Może to mieć duże znaczenie, zwłaszcza zimą.

Lokalizacja bezpośrednio przy oknie może również poprawić dopływ światła w ciemnych porach roku. Jeśli nadal jest zbyt ciemno, zalecamy zainstalowanie lamp wegetacyjnych, ponieważ światło jest najważniejszym czynnikiem wzrostu i niestety nic go nie zastąpi.

Rośliny pod prysznicem

compo image

Które rośliny można opłukiwać pod prysznicem?

Jeśli chcesz zaoszczędzić sobie kłopotu z odkurzaniem, możesz po prostu dać swojej roślinie prysznic.Niestety, niektóre gatunki roślin są wrażliwe na podlewanie przez liście i mogą nawet zacząć gnić. Jeśli Twoje ulubione rośliny mają na przykład owłosione lub woskowate liście, jest to wskazówka, aby ich nie poddawać prysznicowi. Z drugiej strony, można bez przeszkód opłukiwać pod prysznicem następujące popularne rośliny zielone: palmy  paprocie, dracena, jukka, monstera, skrzydłokwiat i inne. Zwłaszcza w przypadku okazów o mniejszych lub bardzo licznych liściach, zraszanie jest często lepsze niż ręczne odkurzanie, ponieważ usuwanie kurzu z każdego liścia może być uciążliwe.

W kilku prostych krokach

Jak to zrobić?

 1. 1

  Ochrona korzeni

  Przykryj doniczkę plastikową torbą. W przeciwnym razie do gleby dostanie się zbyt dużo wilgoci, a bryła korzeniowa stanie się nadmiernie rozmoczona.

 2. 2

  Do wanny lub pod prysznic

  Umieść roślinę w wannie lub pod prysznicem. Latem można również kąpać rośliny na zewnątrz. Kluczowe znaczenie ma również czas: najlepiej robić prysznic rano. Pozwoli to na szybkie ponowne wyschnięcie liści i zapobiegnie poparzeniu wilgotnych liści przez silne, bezpośrednie słońce w południe. Ryzyko ewentualnej infekcji grzybiczej jest również zmniejszone, ponieważ liście wysychają szybciej w ciągu dnia niż w przypadku wieczornego prysznica.

 3. 3

  Opłucz liście

  Liście należy teraz opłukać ze wszystkich stron. Bardzo ważne jest, aby użyć do tego letniej wody. Szczególnie w przypadku roślin zielonych pochodzących z tropików należy upewnić się, że temperatura wody jest odpowiednia. Jest to spowodowane tym, że zbyt zimna woda szybko uszkadza liście. Należy również stosować delikatny strumień, aby nie uszkodzić liści.

 4. 4

  Suszenie roślin zielonych

  Teraz można pozostawić mokrą roślinę pod prysznicem lub w wannie na jakiś czas, aby mogła nieco wyschnąć. Liście nie powinny być mokre dłużej niż sześć godzin, aby uniknąć infekcji grzybiczej. W razie potrzeby delikatnie osusz liście miękką szmatką.

 5. 5

  Usuwanie osadów z kamienia

  Jeśli woda jest bardzo twarda, na liściach mogą pojawić się nieestetyczne plamy z kamienia. Jeśli masz możliwość zbierania wody deszczowej, jest to dobra i zrównoważona alternatywa. W przeciwieństwie do wody z kranu, woda deszczowa nie zawiera kamienia. Jeśli jesteś uzależniony od wody z kranu i pojawią się na niej plamy z kamienia, po prostu zetrzyj je delikatnie miękką ściereczką.

Spryskiwanie liści roślin

compo image

Kiedy należy spryskiwać rośliny wodą?

Ogólnie rzecz biorąc, należy pamiętać, że mokre liście zwiększają podatność liści na grzyby. Dlatego należy być oszczędnym w spryskiwaniu wodą. Zimą liście mogą szybko wysychać lub brązowieć - może się to zdarzyć zwłaszcza w przypadku zielonych roślin, które nie są spryskiwane, ale odkurzane szmatką. Jedną z przyczyn może być brak wilgoci. Takiej sytuacji można zaradzić poprzez umiarkowane spryskiwanie wodą. Najlepiej używać letniej wody i delikatnej głowicy natryskowej, tak jak pod prysznicem. Jeżeli masz możliwość używaj wody destylowanej lub wody deszczowej, aby zapobiec powstawanie osadów kamienia.

Które rośliny można spryskiwać wodą?

Rośliny zielone z regionów tropikalnych szczególnie cenią sobie wysoką wilgotność. Dlatego lubią, gdy ich liście są zraszane wodą. Przykładami zielonych roślin domowych, które lubią być spryskiwane wodą są paprocie, filodendrony, skrzydłokwiaty, draceny i palmy. Jednak również w tym przypadku należy zachować ostrożność przed nadmiarem wody.

Liście Twoich roślin tracą blask?

Sprawdź naszą odżywkę w sprayu COMPLETE. To nasza najlepsza odżywka specjalnie opracowana do regeneracji i poprawy kondycji liści. Regularne stosowanie odżywia liście i zapewnia im zielony blask.

Poznaj produkt

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.