compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Trawnik
  5. Jaki trawnik preferujesz?
  6. Naturalna łąka

Raj dla owadów

Naturalna łąka

Naturalne łąki są nie tyle alternatywą dla trawników, ile całkiem samodzielną formą wyjątkowo kolorowej przestrzeni życiowej ogrodu. Tam gdzie krajobraz rolniczy jest zdominowany przez monokulturę, coraz większe dla organizmów pożytecznych zyskują naturalne ogrody. Naturalna łąka wspomaga wzrost i rozwój zdrowego trawnika wraz z występującymi na niej gatunkami traw, dzikimi kwiatami i ziołami. Jeśli nie jesteś zagorzałym zwolennikiem takiej dzikiej łąki, możesz zrobić coś dobrego dla owadów, tworząc obok wymuskanego trawnika wyspy lub paski naturalnej łąki.

compo image

Odpowiednia podstawa

Powierzchnia dzikiej, zdrowej trawy nie wymaga rzecz jasna idealnej wertykulacji podłoża. Większe nierówności w powierzchni naturalnej łąki mogą prowadzić do sytuacji, w których w zagłębieniach na dłuższy czas będzie zbierała się woda. Aby nie dopuścić do rozwoju mchu, lepiej zatem zlikwidować nierówności. Na powierzchni należy rozprowadzić cienką warstwę kompostu, by ożywić życie w glebie.

Jeśli na trawniku występują większe placki pozbawione trawy, które przez dłuższy czas nie chcą samoczynnie zarosnąć, z pomocą może przyjść dosianie trawy. Nasiona z certyfikatem ekologicznym są gwarancją, że uzyskamy naturalnie witalny, ale i odporny na obciążenia trawnik. Aby drobne nasiona traw mogły zakiełkować w gęstej glebie, należy wcześniej przygotować podłoże, zgrabiając je na głębokość ok. 1 centymetra. Następnie należy równomiernie nanieść nasiona na przygotowaną powierzchnię. Podłoże należy przez kilka tygodni regularnie nawadniać. Należy unikać nadmiernej ilości nasion, gdyż w przypadku zbyt gęsto kiełkującej trawy wzrasta ryzyko chorób grzybicznych trawy.

Koszenie i nawożenie

Naturalna pielęgnacja trawnika

compo image

1

Prawidłowe koszenie

Najbezpieczniejsza metoda na utrzymanie zdrowej, wielogatunkowej trawy: dobry timing. Poprzez koszenie trawy kosiarką lub kosą w odpowiednim momencie możemy wspomóc występujące w naturze trawy, kwiaty i dzikie zioła. Należy zwracać uwagę, aby były już całkowicie wytworzone nasiona kwiatów i traw po okresie zakwitania i aby pozostawić na krótki czas skoszony materiał na powierzchni. Gdy materiał lekko przeschnie, będą mogły z niego się wydostać nasiona. Dzięki temu łąka w naturalny sposób się zregeneruje. Stosując kosiarkę z funkcja mulczowania zapobiegniemy ubytkowi naturalnych nasion i substancji odżywczych.

compo image

2

Nawożenie przyjazne dla środowiska

Także na naturalnie prowadzonej łące z czasem może zabraknąć substancji odżywczych. Decydujące znaczenie dla wytwarzania zielonej masy ma azot. Jeśli będzie go zbyt mało, wówczas nie będzie możliwy przede wszystkim wzrost nowo zasianych roślin trawnikowych. Wybierając odpowiedni nawóz do naturalnego ogrodu, należy zdecydować się na nawóz długodziałający. Nasze nawozy do traw posiadają taką recepturę, że nie ma możliwości wypłukiwania ich składników, jak choćby azotany. Jest to możliwe dzięki specjalnym związkom azotowym. Nawozy organiczne są poza tym absolutnie bezpieczne dla bawiących się dzieci, biegających zwierząt domowych oraz dla brzęczących w ogrodzie owadów.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.