Raj dla owadów
Naturalne łąki są nie tyle alternatywą dla trawników, ile całkiem samodzielną formą wyjątkowo kolorowej przestrzeni życiowej ogrodu. Tam gdzie krajobraz rolniczy jest zdominowany przez monokulturę, coraz większe dla organizmów pożytecznych zyskują naturalne ogrody. Naturalna łąka wspomaga wzrost i rozwój zdrowego trawnika wraz z występującymi na niej gatunkami traw, dzikimi kwiatami i ziołami. Jeśli nie jesteś zagorzałym zwolennikiem takiej dzikiej łąki, możesz zrobić coś dobrego dla owadów, tworząc obok wymuskanego trawnika wyspy lub paski naturalnej łąki.
Powierzchnia dzikiej, zdrowej trawy nie wymaga rzecz jasna idealnej wertykulacji podłoża. Większe nierówności w powierzchni naturalnej łąki mogą prowadzić do sytuacji, w których w zagłębieniach na dłuższy czas będzie zbierała się woda. Aby nie dopuścić do rozwoju mchu, lepiej zatem zlikwidować nierówności. Na powierzchni należy rozprowadzić cienką warstwę kompostu, by ożywić życie w glebie.
Jeśli na trawniku występują większe placki pozbawione trawy, które przez dłuższy czas nie chcą samoczynnie zarosnąć, z pomocą może przyjść dosianie trawy. Nasiona z certyfikatem ekologicznym są gwarancją, że uzyskamy naturalnie witalny, ale i odporny na obciążenia trawnik. Aby drobne nasiona traw mogły zakiełkować w gęstej glebie, należy wcześniej przygotować podłoże, zgrabiając je na głębokość ok. 1 centymetra. Następnie należy równomiernie nanieść nasiona na przygotowaną powierzchnię. Podłoże należy przez kilka tygodni regularnie nawadniać. Należy unikać nadmiernej ilości nasion, gdyż w przypadku zbyt gęsto kiełkującej trawy wzrasta ryzyko chorób grzybicznych trawy.
Koszenie i nawożenie
Więcej na temat naturalnej uprawy ogrody