compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Trawnik
  5. Nawożenie i zwalczanie chwastów
  6. Usuwanie koniczyny z trawnika

Porady dotyczący zwalczania i zapobiegania pojawianiu się koniczyny

Usuwanie koniczyny z trawnika

Miłośniczki i miłośnicy pięknego, soczyście zielonego trawnika raczej nie cieszą się na widok koniczyny. Choć czterolistna koniczyna uchodzi za symbol szczęścia, jej pojawienie się na trawniku sygnalizuje, że trawie czegoś brakuje. Wyjaśniamy, skąd bierze się koniczyna i jakimi metodami najskuteczniej ją usunąć.

compo image

Dlaczego warto usuwać koniczynę z trawnika?

Niezależnie od tego, czy pojawia się szczawik rożkowaty, koniczyna biała czy może żółta koniczyna rogowata – wśród fanów gęstego trawnika koniczyna jest raczej nieproszonym gościem. Wynika to z tego, że koniczyna stopniowo, krok po kroku wypiera trawę i sprawia, że marzenie o przepięknym zielonym dywanie trzeba odłożyć na później. Jej obecność nie tylko odbiera trawie światło dzięki dużym liściom, ale też bardzo szybko się rozprzestrzenia za pomocą rozłogów. Zanim się obejrzysz, zielony dywan zamienia się w dziką łąkę pełną koniczyny. W naszych regionach najczęściej spotykana jest koniczyna biała, która od maja do października zdobi trawnik białymi, kulistymi kwiatami.
Jeśli jednak poznasz przyczyny jej rozwoju, łatwiej będzie Ci zarówno zapobiegać jej pojawianiu się, jak i skutecznie ją usuwać.

Gatunki koniczyny najczęściej występujące w ogrodzie

Te gatunki koniczyny najczęściej spotykane są na łąkach i w ogrodach w Europie:

  • Koniczyna biała (Trifolium repens),
  • Koniczyna łąkowa/ czerwona (Trifolium pratense),
  • Komonica zwyczajna (Lotus corniculatus),
  • Szczawik rożkowaty (Oxalis corniculata).

Jeśli chcesz pozbyć się koniczyny z trawnika, możesz – w zależności od stopnia jej rozprzestrzenienia się – skorzystać z jednej z czterech dostępnych metod. Poznaj nasze sprawdzone sposoby na usunięcie koniczyny z trawnika.

Krok po kroku – jak usunąć koniczynę z trawnika?

  1. 1

    Usuwanie koniczyny przez wycinanie

    Jeśli na trawniku pojawiają się pojedyncze chwasty, skuteczne będzie ich wycinanie przy pomocy wyrywacza. Nie wyrywaj koniczyny ręcznie — korzenie zazwyczaj pozostają w ziemi i roślina szybko odrasta. Lepiej poświęcić chwilę, by usunąć koniczynę z większą dokładnością i pozbyć się jej na długo.

  2. 2

    Wertykulacja trawy

    Jeśli Twój trawnik jest już mocno porośnięty koniczyną, warto podejść do problemu gruntownie i przeprowadzić wertykulację. W przypadku mniejszych fragmentów porośniętych chwastami wystarczy wertykulator ręczny. Najlepszy czas na wykonanie tego zabiegu to wczesna jesień (ciepła i wilgotna gleba), ewentualnie wiosna, gdy jest już ciepło od dłuższego czasu. Wertykulacja polega na nacinaniu gleby wzdłuż i wszerz – dzięki temu dopływa do niej tlen, a rozłogi koniczyny są wyrywane. Usunięte rośliny możesz wyrzucić na kompost. Obsiej puste miejsca odporną, szybko kiełkującą mieszanką traw. Dzięki niej chwasty, które chciałyby zająć dla siebie ubytki w trawniku, nie będą miały żadnych szans. Zastosuj nawóz długo działający, który pomoże młodej trawie wystartować z impetem. Przykryj nasiona cienką warstwą ziemi (ok. 5 mm) i obficie podlej. Do czasu kiełkowania ziemia powinna być stale wilgotna.

  3. 3

    Zrywanie darni porośniętej koniczyną

    Jeśli nie masz pod ręką wertykulatora lub koniczyna porasta tylko ograniczony fragment trawnika, przydatny okaże się szpadel. Równomiernie zerwij nim darń, na której pojawiła się koniczyna. Powstałe zagłębienia wypełnij świeżą ziemią do trawników i mocno ugnieć. Posiej odporną i szybko kiełkującą mieszankę traw. Przykryj nasiona cienką warstwą ziemi i podlej. Dbaj o stałą wilgotność gleby do czasu pojawienia się pierwszych źdźbeł.

  4. 4

    Skuteczny środek przeciwko koniczynie – preparat odchwaszczający do trawników

    Nie chcesz czekać 2–3 miesięcy na efekty? Możesz zastosować herbicyd do trawnika, który zwalcza koniczynę, ale nie szkodzi trawie. Dzięki temu w łatwy sposób możesz usunąć z trawnika koniczynę, nie uszkadzając jednocześnie samej trawy. W przypadku stosowania środków chwastobójczych należy upewnić się, że warunki pogodowe są optymalne. Powinno być bezwietrznie. Najlepszy będzie dzień, w którym temperatury utrzymują się na poziomie od 15 do 20 stopni. Nie stosuj herbicydów, jeśli ostro słońce lub w najbliższych godzinach spodziewane są opady deszczu. Optymalnie jeśli niebo jest zachmurzone, a do tego jest sucho i stosunkowo ciepło. Pamiętaj również, że gleba musi mieć odpowiednią temperaturę, a trawnik musi być suchy. Ostatnie nawożenie powinno mieć miejsce najpóźniej dwa tygodnie przed zabiegiem. Trawnik nie powinien być koszony przez 5 dni przed opryskiem. Zadbaj także o odpowiednie środki ochrony: rękawice, kalosze i odzież zakrywającą ciało. Porada – do przygotowania oprysku warto zamiast twardej wody z kranu użyć deszczówki z beczki. To nie tylko bardziej ekologiczne, ale i zwiększa skuteczność środka chwastobójczego – ze względu na niską zawartość minerałów deszczówka zapewnia bardziej równomierne pokrycie liści roślin.

Właściwa pielęgnacja trawnika – czego brakuje trawnikowi, że pojawia się koniczyna?

Koniczyna na trawniku to często sygnał, że trawie brakuje wody lub składników odżywczych. Gdy gleba ma zbyt mało substancji odżywczych potrzebnych do zdrowego wzrostu trawy, trawnik słabnie. Z kolei koniczyna – biała, czerwona czy żółta (np. komonica zwyczajna) – świetnie radzi sobie w ubogim w składniki pokarmowe środowisku. Co więcej, koniczyna żyje w symbiozie z bakteriami brodawkowymi, które same wytwarzają azot, dzięki czemu roślina ta nie potrzebuje dodatkowego nawożenia – w przeciwieństwie do trawy.

compo image

W miesiącach upalnych i suchych trawa słabnie, a koniczyna ma okazję się silnie rozprzestrzenić – ponieważ wiele jej odmian jest bardziej odpornych na suszę niż trawa. Jeśli mieszkasz w rejonie o niewielkiej ilości opadów lub chcesz ograniczyć podlewanie, warto zastosować specjalistyczną mieszankę traw odpornych na suszę. Na przykład mieszanka nasion na tereny suche zawiera głęboko korzeniące się gatunki traw, które docierają do niższych warstw wody w glebie. Dzięki temu lepiej znoszą one upały i niedobór wody, a także skutecznie konkurują z koniczyną.

Co pomaga uporać się z koniczyną porastającą trawnik? – 5 porad dotyczących profilaktyki!

Aby skutecznie pozbyć się koniczyny na dłuższą metę, trzeba wyeliminować przyczyny jej pojawienia się. Jeśli Twój trawnik cierpi z powodu suszy, niedoboru składników odżywczych lub niewłaściwego koszenia to koniczyna i inne chwasty będą miały ułatwione zadanie. Z kolei gęsty, zdrowy i zadbany trawnik jest dla niej trudnym orzechem do zgryzienia. Dlatego odpowiednia pielęgnacja trawnika to podstawa w walce z koniczyną!

 

Po pierwsze

Aeracja i piaskowanie gleby

Trawa lubi luźną i przepuszczalną glebę, a także jest wdzięczna, gdy od czasu do czasu otrzyma dodatkową dawkę tlenu. Dlatego bardzo przydatnymi zabiegami pielęgnacyjnymi jest aeracja i piaskowanie trawnika. Aeracja polega na robieniu w murawie wiele małych otworów – np. przy pomocy wideł ogrodowych lub specjalnego aeratora – aby tlen mógł dotrzeć do korzeni trawy. Możesz też skorzystać ze specjalnych butów z kolcami do napowietrzania trawnika – to szybki sposób na poprawę struktury wierzchniej warstwy gleby. Dzięki temu trawa dosłownie "oddycha z ulgą" i może włożyć więcej energii w zdrowy wzrost. Po aeracji dobrze jest rozsypać na trawniku piasek kwarcowy, który dodatkowo rozluźnia i poprawia przepuszczalność gleby.

compo image

Po drugie

Regularne nawożenie

Trawa potrzebuje składników pokarmowych, by rosnąć i się rozwijać. W przeciwieństwie do koniczyny, nie czuje się dobrze na ubogich glebach i nie wytwarza sama azotu. Dlatego regularne nawożenie jest koniecznością. Pierwsze nawożenie można przeprowadzić od połowy marca do połowy kwietnia – w zależności od pogody. Optymalnym wyborem będzie nawóz długo działający do trawników, który działa nawet przez 3 miesiące. W okresie letnim również należy regularnie nawozić trawnik. Z kolei późną jesienią warto użyć nawozu z potasem, który zwiększa odporność trawy na mróz.

Jaki nawóz stosować, gdy na trawniku jest za dużo koniczyny?

Szczególnie przydatny może być nawóz np. COMPO 3w1 Nawóz do trawników z odchwaszczaczem. Ten produkt szybko i skutecznie niszczy chwasty oraz przyspiesza wzrost trawy.
W przypadku nawozów zawierających wapń, należy zwrócić uwagę, z jakim rodzajem koniczyny mamy do czynienia. Szczawik, który preferuje kwaśną i ubogą w wapń glebę, można wyprzeć z trawnika przy pomocy wapna. Z kolei koniczyna biała nawet ucieszy się z dodatkowej zawartości wapnia w glebie. Usunięcie szczawika za pomocą wapnowania wymaga cierpliwości – może minąć nawet do dwóch lat, zanim trawnik całkowicie się z niego oczyści.

compo image

Po trzecie

Obfite podlewanie

Długotrwałe okresy suszy latem są prawdziwą udręką dla trawnika. Aby koniczyna nie przejęła pełnej kontroli nad trawnikiem, bardzo istotne jest regularne i intensywne podlewanie. Przy dosiewaniu na wiosnę lub jesień warto użyć specjalnej mieszanki traw odpornych na suszę – mają one głębokie korzenie, dzięki czemu sięgają do niższych warstw wody w glebie. Dzięki temu lepiej znoszą krótkie okresy bez deszczu. Ale uwaga: nawet odporna na suszę trawa nie przetrwa całkowitego braku wody w czasie upałów. Trzeba więc nadal ją podlewać, choć może trochę rzadziej, używając zraszacza lub węża ogrodowego.

Numer cztery

Koszenie – nigdy mocniej niż na wysokość 4 centymetrów

Koszenie trawnika również odgrywa istotną rolę w walce z koniczyną. Trawa nie może być koszona ani zbyt mocno, ani zbyt słabo. Jeśli zetniesz ją zbyt nisko, do gleby dotrze więcej światła, co ułatwia kiełkowanie nasion chwastów, które mogą znajdować się na gruncie. Koniczyna dobrze znosi mocne koszenie, trawa natomiast niekoniecznie. Dlatego nasza rada brzmi – ścinaj trawę tylko na do 4–5 cm, gdy osiągnie 6–7 cm wysokości.
Jeśli wróciłeś z urlopu i zauważyłeś, że trawa mocno urosła – nie ścinaj jej od razu zbyt mocno! Nie skracaj trawy mocniej niż o 1/3 wysokości naraz – w przeciwnym razie zanadto osłabisz trawnik. Lepiej kosić częściej, ale delikatniej. No i oczywiście – ostre ostrze w kosiarce to podstawa, bo tylko dzięki niemy uzyskasz równe i czyste cięcie. Nie zapomnij też o regularnym serwisowaniu kosiarki.

compo image

Po piąte

Używaj wysokiej jakości nasion trawy

Jak już wspomniano – istnieją specjalne nasiona traw, które charakteryzują się szczególną wytrzymałością i odpornością. Jeśli zależy Ci na gęstym, soczyście zielonym trawniku, używaj tylko wysokiej jakości mieszanek traw, czyli takich, które tworzą wyjątkowo zwartą darń. Dzięki temu koniczyna nie będzie miała nawet najmniejszej szansy, aby zagnieździć się w jakimkolwiek miejscu na trawniku. Dlatego pamiętaj, aby używa wysokiej jakości nasion trawy. Powodem, dla którego niektóre mieszanki trawnikowe są znacznie tańsze, jest często to, że zawierają one w znacznej części trawy pastewne. Te nasiona są co prawda tańsze niż specjalnie wyhodowane, wysokiej jakości trawy trawnikowe, ale niestety trawy pastewne nie charakteryzują się długowiecznością, lecz do szybkim, wegetatywnym wzrostem. Wypuszczają więc szybko wysokie źdźbła, ale nie tworzą gęstej darni i są mniej odporne i wytrzymałe, przez co już po kilku latach trawnik zarasta koniczyną i innymi chwastami. Źdźbła tych traw są na dodatek często twarde, więc chodzenie boso po takim trawniku nie należy do specjalnych przyjemności.

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji trawnika możesz więc łatwo zapobiegać pojawianiu się koniczyny i cieszyć się soczyście zielonym trawnikiem bez konieczności martwienia się o usuwanie różnych gatunków koniczyny.

 

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.