compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Trawnik
  5. Nawożenie i zwalczanie chwastów
  6. Nawożenie trawnika nawozem płynnym

Informacje i porady dotyczące stosowania

Nawożenie trawnika nawozem płynnym

Azot, potas, magnez – jeśli chcesz przez cały rok cieszyć się zdrowym i intensywnie zielonym trawnikiem, warto co jakiś czas sięgnąć po nawóz. Poza klasycznymi nawozami granulowanymi, coraz bardziej na popularności zyskują nawozy płynne. Ale czym one się właściwie różnią? Jakie mają zalety, a jakie wady?

compo image

Stałe i płynne nawozy do trawników – różnice

Na rynku dostępne są różnorodne nawozy dopasowane do danej pory roku i potrzeb trawnika: długo działające nawozy wiosenne, nawozy bogate w potas na jesień czy specjalistyczne produkty przeznaczone dla osłabionych trawników. Dzięki nim nie będziesz mieć problemu, aby dostarczyć trawnikowi odpowiednich składników pokarmowych.

Najczęściej w sklepach ogrodniczych dostępne są nawozy w postaci granulatu, które rozsypuje się na trawniku ręcznie lub za pomocą siewnika. Po zastosowaniu nawozów stałych konieczne jest obfite podlanie trawy, aby granulki mogły się rozpuścić i uwolnić składniki pokarmowe. Rośliny pobierają je przez korzenie.
W zależności od składu, granulaty mogą zasilać trawnik przez kilka tygodni, a nawet miesięcy – mówimy wtedy o działaniu długoterminowym. Dlatego właśnie nawozy stałe są szczególnie polecane na wiosnę, gdy trawnik potrzebuje pełnej dawki składników takich jak azot, fosfor czy potas.

compo image

Obecnie na rynku dostępnych jest coraz więcej płynnych nawozów do trawy. Zawarte w nich składniki pokarmowe podawane są roślinom w formie ciekłej, a nie w postaci granulatu. Przed zastosowaniem miesza się je z wodą i rozprowadza po trawniku. Składniki pokarmowe są natychmiast dostępne dla trawy. Mogą być wchłaniane zarówno przez korzenie (np. przy podlewaniu z konewki), jak i przez liście (w wyniku spryskiwania). Dzięki temu działają bardzo szybko – wzmacniają trawnik i pobudzają produkcję chlorofilu, czyli tego, co nadaje trawie piękny, intensywny kolor. Płynny nawóz działa nawet w suchym latem, bo rozprowadza się go z wodą.

To sprawia, że wiele osób uważa go za wygodniejszy w stosowaniu i bardziej wydajny niż klasyczny nawóz granulowany. Ale czy naprawdę tak jest? Czy rzeczywiście trawnik łatwiej podlewa się nawozami płynnymi? Jakie wady mają tego rodzaju produkty, jeśli zestawimy je z nawozami stałymi?

Dwa rodzaje nawozów płynnych

Zasadniczo istnieją dwa rodzaje płynnych nawozów do trawników, które różnią się pod względem sposobu stosowania.

  1. Podlewanie: większość produktów przeznaczona jest właśnie do podlewania roślin. Jak to wygląda w praktyce? Wystarczy odmierzyć odpowiednią ilość nawozu, wymieszać z wodą w konewce (najlepiej z końcówką zraszającą), a następnie podlać trawnik. Oprócz tego dostępne są też nawozy z butelką, którą podłącza się bezpośrednio do węża ogrodowego – to niesamowicie proste rozwiązanie, jest więc wprost idealne dla początkujących ogrodników.
  2. Spryskiwanie: nawóz płynny należy wymieszać z wodą i wlać do opryskiwacza ciśnieniowego. Po wytworzeniu ciśnienia można rozpylić rozcieńczony nawóz na trawnik. Ta metoda może być odrobinę mniej wygodna, ponieważ wymaga użycia odrobiny energii, ale daje szybki i widoczny efekt.
compo image

Zalety i wady nawozów płynnych

Niezależnie od tego, na jaki płynny nawóz do trawnika się zdecydujesz, każdy produkt będzie mieć swoje zalety i wady. Podstawową zaletą nawożenia płynnego jest precyzyjne i szybkie działanie.
Jeśli trawnik robi się żółty i osłabiony, specjalne nawozy płynne zawierające oprócz azotu również mikroelementy takie jak magnez i żelazo, mogą w bardzo krótkim czasie działać jak swego rodzaju „doładowanie składników pokarmowych” i wspomagać jego regenerację. Ma to pozytywny efekt uboczny: chwasty i mech nie mają już szans przebić się przez wzmocnione i zdrowe źdźbła trawy.

Ponadto nawozy płynne do trawników mogą działać skutecznie nawet przy stosunkowo suchej pogodzie. Ponieważ trawnik jest rośliną o dużym zapotrzebowaniu na składniki odżywcze, a nawóz płynny szybko wchłania się przez liście lub korzenie, nie dochodzi do wypłukiwania składników odżywczych do wód gruntowych. Szczególną zaletą płynnych nawozów stosowanych dolistnie jest to, że dzięki opryskom można osiągnąć bardzo równomierne efekty.

Ale czy nawozy płynne, ze względu na swoje szybkie działanie, mogą prowadzić do skokowego wzrostu i przyczyniać się do tworzenia się miękkich, podatnych na choroby źdźbeł? Czy trawa dobrze toleruje azot? Jeśli tego rodzaju pytania chodzą Ci po głowie, możesz być spokojny – nawozy do trawników generalnie są dostosowane specjalnie do potrzeb trawników. Dotyczy to również płynnych nawozów do trawy. Mięknięcie źdźbeł czy skokowy wzrost są zatem wykluczone.
Ponadto – niezależnie od tego, czy chodzi o nawozy płynne czy stałe – są one zaprojektowane w taki sposób, by przy prawidłowym dawkowaniu nie było ryzyka przenawożenia.

Nie ma więc znaczenia, czy używasz nawozu płynnego czy stałego – ważne, by zawierał zrównoważoną i dostosowaną do rośliny mieszankę składników pokarmowychDlatego do nawożenia trawników powinno się stosować wyłącznie specjalne nawozy do trawy. Poza tym przed nawożeniem należy zapoznać się z informacjami na opakowaniu i odpowiednio dozować nawóz.

Jednak wadą płynnych nawozów do trawnika jest to, że ich działanie nie utrzymuje się długo. Co prawda trawnik wchłania wszystkie składniki odżywcze, więc nic się nie marnuje – jednak na wyjałowionej, ubogiej glebie po kilku tygodniach lub miesiącach może ponownie wystąpić niedobór substancji pokarmowych. W takiej sytuacji może pomóc tylko regularne nawożenie nawozem długo działającym. Stałe nawozy do trawnika o przedłużonym działaniu sprawiają, że niezbędne składniki pokarmowe są przekazywane trawie w sposób ciągły i zrównoważony. Przykładowo wiosną do nawożenia głównego warto wykorzystać produkty bogate w azot – bardzo dobrze sprawdzi się, który wspomaga wzrost trawy nawet przez cztery miesiące. Jesienią natomiast trawnik ucieszy się z porządnej dawki potasu, która zwiększy jego odporność na mróz.

Płynne nawozy do trawnika są natomiast szczególnie przydatne, gdy trzeba działać szybko: dzięki nim można szybko i skutecznie uporać się z najpilniejszymi niedoborami składników pokarmowych. Dlatego stanowią one doskonałe uzupełnienie kompleksowej pielęgnacji trawnika.

Ogólnie można wymienić osiem cech charakterystycznych nawozów płynnych.

Nawozy płynne charakteryzują się:

  1. precyzyjnym i szybkim działaniem,
  2. równomiernymi rezultatami,
  3. dość łatwym stosowaniem,
  4. możliwością aplikacji nawet wtedy, gdy jest sucho,
  5. doskonałą wydajnością, ponieważ składniki odżywcze są pobierane albo przez liście, albo bezpośrednio przez korzenie, co zapobiega ich marnowaniu,
  6. bardzo dobrą skutecznością w przypadku osłabionych trawników,
  7. możliwością wykorzystania jako nawozów specjalistycznych, czyli uzupełnienia zwykłej pielęgnacji trawy – ponieważ ich działanie nie utrzymuje się długo, w przypadku chęci kompleksowego i trwałego nawiezienia trawnika powinno się sięgnąć po nawozy stałe o przedłużonym działaniu,
  8. dużą skutecznością w walce z mchem i chwastami.

W jaki sposób stosować płynny nawóz?

Zanim rozpoczniesz nawożenie, powinieneś uwzględnić kilka kwestii.

  • Przeczytaj instrukcję użycia. Znajdziesz tam wszystkie informacje dotyczące prawidłowego dawkowania.
  • W momencie rozpoczęcia nawożenia trawnik powinien być dobrze nawodniony, tak aby składniki odżywcze mogły się optymalnie wchłonąć. Jeśli wcześniej długo nie padało, obficie podlej trawnik dzień wcześniej.
  • Trawa nie powinna być przesuszona. W przypadku stwierdzenia uschniętych, wypalonych fragmentów trawnika należy dosiać na nich trawę lub pominąć je podczas nawożenia. Zalecamy jednak jak najszybsze dosianie na nich trawy, ponieważ w przeciwnym razie szybko mogą się tam pojawić chwasty. Do tego dobrze nadają się szybko kiełkujące nasiona trawy, np. te zawarte w mieszance COMPO Turbo Trawnik.
  • Jeśli stosujesz płynny nawóz dolistnie, na aplikację wybierz w miarę bezwietrzny dzień bez opadów.
  • Trawa przed wykonaniem zabiegu nie powinna być mokra.
  • Idealny czas na jego wykonanie to późne popołudnie, ponieważ nawóz wtedy nie wysycha zbyt szybko i składniki pokarmowe mają czas, by spokojnie przeniknąć do trawy.
compo image
compo image
compo image
compo image

Instrukcja krok po kroku

Jak stosować płynny nawóz do trawników poprzez oprysk:

  1. Wstrząśnij produktem i odmierz odpowiednią ilość nawozu płynnego. Zwróć uwagę na właściwe dawkowanie. Nasz płynny nawóz ma miarkę w nakrętce, co ułatwia dozowanie.
  2. Wlej nawóz do opryskiwacza ciśnieniowego z końcówką do rozpylania i dolej zalecaną ilość wody. Pamiętaj o wymieszaniu nawozu z wodą.
  3. Wytwórz ciśnienie w opryskiwaczu i równomiernie spryskaj nawóz na całą powierzchnię trawnika.

Jeśli używasz nawozu do podlewania zamiast opryskiwacza użyj konewki albo podłącz butelkę z nawozem do węża ogrodowego. Staraj się podlewać trawnik równomiernie, aby składniki pokarmowe dotarły w ostatnich ilościach do wszystkich źdźbeł trawy.

Porada: podczas nawożenia najlepiej poruszać się w tył, aby nie deptać świeżo nawożonego trawnika. Pamiętaj, aby nie wchodzić na trawnik od razu po aplikacji nawozu, ponieważ nawóz mógłby przykleić się do butów albo łap Twoich zwierząt domowych. Trawnik można bez problemu znowu użytkować po maksymalnie sześciu godzinach od przeprowadzenia nawożenia.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.