compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Trawnik
  5. Zakładanie i pielęgnacja
  6. Koszenie trawnika: Najlepsze porady i triki

Pielęgnacja trawnika

Koszenie trawnika: Najlepsze porady i triki dotyczące zdrowego trawnika

Soczysta zieleń świeżo skoszonej trawy to prawdziwa rozkosz dla oka; regularne koszenie należy do najważniejszych czynności pielęgnacyjnych związanych z zielona murawą. Dzięki regularnemu koszeniu trawa się rozrasta i zagęszcza – nabiera również odporności na mech i chwasty.

Kiedy i jak często należy kosić trawnik

W sezonie od marca do października zalecamy trzymać się zasady, by trawnik kosić raz w tygodniu. W fazie najbardziej intensywnego wzrostu, w maju oraz w czerwcu, można trawę kosić częściej. Częstotliwość koszenia trawnika zależy również od typu trawy i rodzaju nasion: trawniki użytkowe i ozdobne należy kosić częściej. Prędkość wzrastania traw zależy od odmiany, wieku i jakości nasion. W przypadku umiarkowanych temperatur trawę można kosić o każdej porze dnia. Gdy jest zbyt gorąco lub sucho, koszenie należy odłożyć na godziny wieczorne. Koszenie w południe mogłoby z kolei oznaczać dla trawnika zbyt duży szok. Podłoże wyschłoby zbyt szybko, a mniej odporne po koszeniu źdźbła padłyby z pewnością ofiarą palącego słońca.

compo image

Optymalna wysokość koszenia trawy

Typowy trawnik użytkowy powinno się kosić na wysokość ok. 4-5 cm, dla traw usytuowanych w cieniu zaleca się wysokość ok. 6 cm. Zasadniczo nie należy kosić zbyt krótko, gdyż hamuje to wzrost trawy i pozostawia łyse placki na powierzchni, które chętnie mogą wykorzystać chwasty. Żelazna zasada: źdźbła trawy należy skracać o jedną trzecią ich aktualnej wysokości. Jeśli jesteś po urlopie, nie koś trawnika od razu na najniższą wysokość. Zbyt wysoką trawę lepiej kosić etapami – co kilka dni po trochu – doprowadzając ją ostatecznie do idealnej wysokości. W gorących miesiącach lata należy pozostawiać nieco dłuższą trawę. Dzięki temu podłoże pozostaje lepiej zacienione, co z kolei zapewnia ochronę zapasów wody w glebie.

W jaki sposób można uzyskać najlepsze rezultaty koszenia trawy

Warunkiem dokładnego koszenia są ostre noże. Jeśli po koszeniu stwierdzisz poszarpane źdźbła lub jeśli końcówki poszczególnych źdźbeł będą miały kolor ochry, jest to sygnał, że czas najwyższy naostrzyć nóż kosiarki. Koszenie należy przeprowadzać, gdy nie pada deszcz, a podłoże jest suche. W przeciwnym razie uszkodzisz trawę bardziej niż jest to konieczne. Gdy jest mokro, poszczególne źdźbła się sklejają i nie ma możliwości „czystego” koszenia. Idealnie proste krawędzie na skraju trawnika możemy uzyskać, układając w tych obszarach kostkę brukową lub profile metalowe. Brzegi trawnika można ewentualnie przycinać podkaszarką lub nożycami akumulatorowymi.

Skończyłeś koszenie: co ze skoszoną trawą?

Po zakończeniu koszenia z trawnika należy koniecznie usunąć skoszoną trawę, ponieważ w przeciwnym razie ulega ona powolnemu rozkładowi, powodując filcowanie darni. Skoszona trawa w żadnym wypadku nie stanowi jednak odpadu: jest to wartościowy materiał na kompost; wystarczy ją przesuszyć i zmieszać ze ścinkami drewna w proporcji 2:1. Wysuszona trawa jest również dobrym materiałem do mulczowania, układanym na rabatach bylinowych oraz warzywnych grządkach; zresztą wysuszoną trawę można również nanosić na trawnik. Kosiarki z funkcją mulczowania rozdrabniają skoszony materiał i rozprowadzają go równomiernie na trawniku.

compo image

Czy należy nawozić skoszony trawnik?

Negatywną stroną koszenia trawy i usuwania skoszonego materiału jest fakt, że sukcesywnie pozbawiamy trawnik substancji odżywczych. Właśnie po koszeniu trawy potrzebują największej ilości azotu, fosforu, potasu, magnezu, żelaza i pierwiastków śladowych do swojego wzrostu. W przeciwnym razie zostaje przytłumiony proces wybarwiania i wyrastania nowych źdźbeł. Zjawiska te może skompensować zrównoważony proces nawożenia. Nawożenie należy jednak przeprowadzić dzień ewentualnie dwa dni po koszeniu. W tym czasie damy szansę pozamykać się ranom powstałym w trakcie koszenia.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.

compo image

COMPO. Po prostu piękne rośliny.

Polub nas na:

Serwis

Więcej o COMPO