Mrówki na trawniku to nieprzyjemna sprawa, natomiast przy dużej liczebności mogą stać się naprawdę uciążliwe. Jak zatem uporać się z mrówkami na trawniku? Pokażemy Ci, jakie mrówki żyją w Twoim ogrodzie i jak skutecznie pozbyć się tych owadów z trawnika – na przykład przez ich przesiedlenie, odstraszanie, a w ostateczności eliminację.
Mrówki w kontekście ochrony przyrody
Owady znajdziesz dosłownie wszędzie. Dla wielu z nich domem są również nasze przydomowe ogródki – niektóre osiedlają się chętnie na trawniku. Nic więc dziwnego, że wielu właścicieli ogrodów z czasem spotyka się również z mrówkami. Ale na jakie gatunki mrówek można w ogóle natrafić w ogrodzie i co trzeba o nich wiedzieć?
W naszych ogrodach spotkać znajdziemy wszystkim hurtnicę pospolitą (Lasius niger) oraz podziemnicę zwyczajną (Lasius flavus). Hurtnica pospolita, zwana także mrówką ogrodową to najbardziej znany gatunek spotykany w polskich ogrodach. Podziemnica zwyczajna należy do najbardziej rozpowszechnionych gatunków mrówek w Europie. Najlepiej czuje się na łąkach i zaniedbanych trawnikach. Czasami w ogrodach pojawia się również mrówka rudnica (Formica rufa). Ten gatunek objęty jest ochroną gatunkową, więc rudnicy nie wolno zabijać. Zanim podejmie się działania przeciw mrówkom, należy więc zawsze najpierw ustalić, z jakim gatunkiem mamy do czynienia i czy w ogóle wolno go zwalczać w ogrodzie.
Niezależnie od tego, czy z trawnika wylatują skrzydlate mrówki, czy mamy do czynienia z ich mniejszymi kuzynkami o czerwonym, żółtym lub brązowym ubarwieniu – te owady w ogrodzie w rzeczywistości nie są szkodnikami, a wręcz przeciwnie: to bardzo pożyteczne stworzenia. Wynika to z faktu, że wszystkie gatunki mrówek mają jedną wspólną cechę – oprócz padliny i martwych owadów żywią się również szkodnikami. Jeśli wielkość kolonii mrówek, która osiedliła się na Twoim trawniku, utrzymuje się w rozsądnych granicach, najrozsądniej po prostu zostawić te pożyteczne owady w spokoju.
Mrówki skrzydlate to po prostu zwykłe mrówki, które właśnie odbywają swój lot godowy w celu przedłużenia gatunku. Dlatego to właśnie mrówki skrzydlate najczęściej można zaobserwować wiosną, gdy wreszcie robi się cieplej.
Jeśli jednak cały na trawniku roi się od mrówek lub istnieje niebezpieczeństwo zapadnięcia się ścieżek czy części tarasu ze względu na wykopane gniazda, wówczas niekiedy nie da się uniknąć zwalczania, przesiedlenia lub odstraszania tych owadów. Zanim jednak przejdziemy do różnych metod walki z mrówkami na trawniku, chcemy najpierw odpowiedzieć na jedno istotne pytanie, które zadaje sobie każdy właściciel trawnika: czy mrówki na trawniku są po prostu uciążliwe, czy rzeczywiście mogą zniszczyć trawnik?
Z reguły mrówki nie są groźne dla Twojego zielonego dywanu. Jednak jeśli zaczną budować gniazda na trawniku i rozmnażać się masowo, może to zaszkodzić trawie. Podczas kopania tuneli i budowy gniazda mrówki wynoszą na powierzchnię piasek i ziemię. W ten sposób powstają najpierw okrągłe, małe dziury, otoczone warstwą piasku. Z czasem może w ten sposób powstać prawdziwe mrowisko. Jest ono jednak zazwyczaj dość niepozorne, ponieważ jego rozmiary są znacznie mniejsze od kopców kreta, a do tego mrowisko bywa nawet porośnięte trawą. Gdy zauważysz takie wzniesienie, ziemię należy rozgrabić. Jeśli zareagujesz wcześnie, trawnik zwykle dobrze się regeneruje. Od czasu do czasu na trawniku mogą jednak pozostać nieestetyczne, brązowe, łyse placki , na których wykonać zabiegi renowacyjne i dosiać trawę. Jeśli odkryjesz wyjątkowo duże mrowisko w ogrodzie, może ono należeć do rudnicy, która objęta jest ochroną gatunkową.
Szczególnie irytujące jest, gdy działalność mrówek sprawia, że trawa odrywa się od podłoża. Oznacza to, że gleba wokół korzeni trawy jest silnie rozluźniona. W efekcie źdźbła trawy mogą mieć trudności, a w skrajnym przypadku w ogóle nie być w stanie pobierać wody ani składników odżywczych. W konsekwencji trawnik żółknie i stopniowo obumiera.
Jeśli przez Twój trawnik przebiega ścieżka, to również w tym miejscu mogą pojawić się poważne uszkodzenia. Przyczyną jest fakt, że puste przestrzenie pod ścieżką, które powstają w wyniku budowy gniazd przez mrówki, mogą doprowadzić do jej zapadnięcia się.
Niejako przy okazji mrówki mogą zaszkodzić innym roślinom rosnącym w ogrodzie. Dzieje się tak dlatego, że chronią one mszyce, ponieważ żywią się ich słodką spadzią. Dlatego obecność mrówek na przykład w okolicy róż często wskazuje na to, że znajdziemy na tych roślinach także mszyce. Niektóre gatunki mrówek wręcz „doją” mszyce. W podobny sposób traktują także czerwce mączyste. Tak samo jak mszyce, również czerwce korzeniowe wydzielają słodką spadź, która stanowi dla mrówek prawdziwy rarytas. Jeśli chcesz pozbyć się mrówek z roślin ogrodowych, warto najpierw zwalczyć mszyce.
Jeśli chcesz dać mrówkom drugą szansę, ale już w innym miejscu, możesz rozważyć przeniesienie ich kolonii. W ten sposób chronisz zarówno zwierzęta, jak i środowisko naturalne. W tym celu wystarczy:
Uwaga: Przesiedlenie powiedzie się tylko wtedy, gdy wraz z robotnicami przeniesie się również królowa! Dlatego należy cierpliwie czekać i – jeśli to możliwe – obserwować, czy mrówki znoszą poczwarki do doniczki. Jeśli tak będzie, można rozpocząć przesiedlanie kolonii.
Oto kilka porad, które pomogą Ci wypędzić mrówki z trawnika:
Zasadniczo najpierw należy próbować przesiedlić lub wypłoszyć mrówki – w końcu nie są to szkodniki. Jeśli jednak te małe owady staną się plagą, a wszystkie inne metody zawiodą, istnieją także środki, które pozwalają się ich pozbyć. Należy przy tym pamiętać, że niektóre gatunki mrówek, jak na przykład rudnica, są objęte ochroną gatunkową i nie wolno ich zwalczać z użyciem środków ochrony roślin. Zawsze należy przestrzegać instrukcji stosowania środków ochrony roślin i preparatów przeciwko mrówkom.
Osoby dbające o regularną pielęgnację trawnika już w pewnym stopniu zapobiegają osiedlaniu się mrówek. Trawnik należy kosić i obficie podlewać raz w tygodniu. Ponadto warto zadbać o to, aby na trawnik nie trafiały żadne okruchy ani słodkości – przyciągają one mrówki. Jeśli jedna mrówka znajdzie źródło pożywienia, nie minie wiele czasu, aż pojawią się inne.
Prawidłowa pielęgnacja trawnika
W domu, na tarasach i ścieżkach
Produkty przeciwko mrówkom
Te tematy również mogą Cię zainteresować