Unikaj szkód spowodowanych upałami i suszą
Wysokie temperatury, długie okresy suszy i intensywne użytkowanie stanowią poważne obciążenie dla każdego trawnika. Tylko właściwa pielęgnacja trawnika latem pozwoli Ci uniknąć brązowych i łysych plam. W naszym artykule znajdziesz najważniejsze wskazówki, które pomogą Ci uniknąć uszkodzeń trawnika spowodowanych upałami i suszą.
Mniej znaczy więcej
Także latem koszenie trawnika należy do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Regularne koszenie sprawia, że trawnik staje się gęsty i odporny na chwasty. Zasada jest prosta: latem kosimy trawnik raz w tygodniu. Należy jednak pamiętać, że jeśli lato jest wilgotne i ciepłe, trawy mają optymalne warunki wzrostu, a to oznacza, że trawnik trzeba kosić częściej. Wraz ze wzrostem temperatury i dłuższymi okresami suszy trawnik wzrost trawnika zwalnia, a przy 30°C trawa całkowicie przestaje rosnąć. W tym czasie trawa koncentruje się na przetrwaniu stresu cieplnego – nie ma już energii na wzrost. Dlatego w ciepłe i suche dni letnie należy kosić trawnik rzadziej, a w czasie upałów najlepiej w ogóle dać sobie z tym spokój. Świeżo skoszona trawa jest bowiem szczególnie wrażliwa na wysokie temperatury i szybko może ulec poparzeniu.
Nasza porada: już wiosną można zacząć przygotowywać trawnik na letnie wyzwania kosząc go we właściwy sposób. Jeśli wiosna jest łagodna, a do tego jeszcze trochę popada, trawa ma najwięcej siły do bujnego wzrostu. Można to wykorzystać, kosząc trawnik regularnie – najlepiej co 4 do 7 dni. Zabieg ten pobudza trawy do rozkrzewiania się, przez co murawa staje się gęstsza, a parowanie wody maleje.
Nie tylko częstotliwość koszenia należy dostosować do warunków pogodowych, lecz również wysokość cięcia. Jeśli trawnik zostanie skoszony zbyt krótko podczas upałów, gleba szybko wyschnie. Koszenie trawnika w czasie wysokich temperatur może więc spowodować na jego powierzchni pojawienie się nieestetycznych, brązowych plam. Przy wzroście temperatury zwiększyć wysokość koszenia do 5–7 cm. Należy również unikać mocnego skracania trawy, ponieważ dodatkowo osłabia to rośliny. Wiele osób ma tendencję do mocniejszego koszenia trawy zwłaszcza po powrocie z wakacji. Wynika to z faktu, że gdy jesteśmy na urlopie, trawnika zwykle nikt nie kosi, więc może urosnąć na znaczną wysokość. Ważne jest wtedy, aby przestrzegać zasady „jednej trzeciej”, według której trawę należy skracać maksymalnie o jedną trzecią jej wysokości. Po urlopie wysokość koszenia powinna być dostosowywana stopniowo do pożądanej długości trawy.
Ładowanie energii do walki z suszą
Aby trawnik był soczyście zielony i odporny na deptanie, koniecznie trzeba zapewnić mu odpowiednią do jego potrzeb dawkę składników pokarmowych. Po pierwszym nawożeniu wiosennym (pod koniec marca/w kwietniu), najpóźniej latem należy podać kolejną dawkę nawozu. Należy jednak unikać nawożenia w okresie dużych upałów i suszy. Wysokie temperatury sprawiają, że trawa przestaje rosnąć i nie pobiera nawozu. Najlepszym momentem na nawożenie są dni z wysoką wilgotnością powietrza i niewielkim nasłonecznieniem, szczególnie polecamy nieco chłodniejsze godziny wieczorne. Podczas letniego nawożenia trawnika warto stosować produkt o wysokiej zawartości potasu, ponieważ składnik ten wzmacnia ściany komórkowe roślin i poprawia ich magazynowanie wody. Dzięki temu trawa staje się bardziej odporna na suszę. Po nawożeniu trawnika latem zaleca się podlewanie go przez około 20 minut.
Pamiętaj o regularnym gaszeniu pragnienia
Trawnik jest odporny i potrafi naprawdę sporo wytrzymać, jednak trawy nie wytwarzają bardzo głębokich korzeni. Z tego powodu latem potrzebują dodatkowego wsparcia w postaci nawadniania. Jeśli próżno wypatrywać deszczu na horyzoncie, konieczne jest regularne podlewanie trawnika w czasie upałów. Warto zatem podlewać go obficie i systematycznie. Sposób podlewania wskazuje korzeniom trawy, w jakim kierunku powinny się kierować.Jeżeli podlewamy trawnik 1–2 razy w tygodniu przez około 20 minut w jednym miejscu, woda może głęboko wniknąć w glebę.
Pierwsza pomoc
W suchych, gorących miesiącach letnich opady deszczu są często rzadkością – co przyczynia się do tego, że w wielu ogrodach trawa szybko wysycha i brązowieje. Oprócz tego na trawnik negatywnie wpływają inne czynniki, takie jak silne nasłonecznienie, intensywne użytkowanie, a także błędy pielęgnacyjne popełnione w czasie upałów. Widząc spalony trawnik, wiele osób zadaje sobie pytanie, czy można go jeszcze uratować. Dobra wiadomość: jeśli trawnik charakteryzuje się dobrą wytrzymałością, najczęściej spalona jest jedynie jego widoczna część. Natomiast korzenie trawy mogą nadal być nienaruszone. W takim przypadku intensywne podlewanie zwykle okazuje się wystarczające, aby trawnik mógł się zregenerować. Jeżeli jednak korzenie obumarły, niestety nie obejdzie się bez renowacji trawnika. Trzeba dosiać trawę w miejscach, gdzie pojawiły się łyse placki.
Chwasty nie dają za wygraną?
Na suchym trawniku chwasty rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Każdy chciałby się ich jak najszybciej pozbyć, stosując odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne latem. Jednak także chwasty cierpią w czasie upałów z powodu stresu abiotycznego i przestają rosnąć. Aby środek chwastobójczy mógł skutecznie zadziałać i zostać wchłonięty przez rośliny w optymalny sposób, oprysk należy przeprowadzać w odpowiednich warunkach pogodowych. Zabieg najlepiej przeprowadzać, gdy temperatura nie jest zbyt wysoka (pomiędzy 15 i 25 stopni) i gleba jest dość mokra. Warto pamiętać, że w prognozach pogody i oficjalnych pomiarach podawane są temperatury w cieniu. Jeśli miejsce oprysku znajduje się w pełnym słońcu, rzeczywista temperatura może znacznie odbiegać od prognoz. Dlatego najlepszym momentem na zwalczanie chwastów jest okres po upałach i suszy, pozwala to osiągnąć maksymalną skuteczność i jednocześnie nie osłabić trawnika.
W telegraficznym skrócie
Zdrowy trawnik nie tylko pięknie wygląda, ale pełni także ważne funkcje. Przykładowo, 250 m² trawy produkuje w sezonie wegetacyjnym tyle tlenu, ile potrzeba czteroosobowej rodzinie przez cały dzień! W tym miejscu zebraliśmy najważniejsze wskazówki, które pomogą Ci utrzymać trawnik w dobrej kondycji nawet w czasie upałów i suszy:
Zielony trawnik pomimo upalnego lata
Dodatkowe wskazówki dotyczące pielęgnacji trawnika