Zapobieganie uszkodzeniom
Wysokie temperatury, długie okresy suszy i intensywne użytkowanie wystawiają każdy trawnik na próbę. Tylko dzięki odpowiedniej pielęgnacji trawnika latem można zapobiec powstawaniu żółtych plam i ubytków. W naszym artykule znajdziesz najważniejsze wskazówki dotyczące zapobiegania uszkodzeniom trawnika spowodowanym upałami i suszą.
Mniej znaczy więcej
Koszenie trawnika jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w okresie letnim. Regularne koszenie sprawia, że trawnik jest gęsty i odporny na chwasty. Latem trawnik należy kosić z reguły raz w tygodniu. Uwaga: jeśli lato jest wilgotne i ciepłe, trawy znajdą optymalne warunki do wzrostu, więc trawnik należy kosić częściej. Z drugiej strony, wraz ze wzrostem temperatury i coraz większą suchością, trawnik spowalnia tempo wzrostu i przestaje rosnąć całkowicie powyżej 30°C. Wówczas trawa jest zajęta radzeniem sobie ze stresem cieplnym - nie ma już energii do wzrostu. Dlatego w ciepłe i suche letnie dni należy kosić trawę rzadziej lub całkowicie zaprzestać koszenia, gdy jest gorąco. Trawa jest szczególnie wrażliwa na wysokie temperatury na krawędziach i może szybko ulec poparzeniu.
Nasza rada: Przygotowanie trawnika do lata można rozpocząć już wiosną, odpowiednio go kosząc. Łagodną wiosną, gdy opady deszczu są jeszcze wystarczające, trawnik ma najwięcej energii do bujnego wzrostu. Można to wykorzystać poprzez regularne koszenie - najlepiej co cztery do siedmiu dni. Sprzyja to tworzeniu się pędów bocznych na źdźbłach trawy, darń oraz system korzeniowy stają się gęstsze dzięki czemu będą bardziej odporne na suszę.
Oprócz częstotliwości koszenia, wysokość koszenia powinna być również dostosowana do warunków pogodowych. Jeśli trawnik jest koszony zbyt krótko w gorące letnie dni, gleba będzie szybko wysychać. Koszenie trawnika w upalne dni szybko prowadzi do powstawania nieestetycznych brązowych plam. Wraz ze wzrostem temperatury należy zwiększyć wysokość koszenia kosiarką z pięciu do siedmiu centymetrów. Unikaj radykalnego przycinania, ponieważ dodatkowo osłabia to trawę. Zwróć szczególną uwagę na zasadę "trzech części", zgodnie z którą trawnik powinien być przycinany maksymalnie o jedną trzecią jego wysokości. Dlatego po wakacjach należy stopniowo dostosować wysokość koszenia do pożądanej wysokości.
Dostarczanie składników odżywczych w zależności od potrzeb to podstawa marzeń o bujnym, zielonym i wytrzymałym trawniku. Po pierwszym nawożeniu wiosną (na przełomie marca i kwietnia), trawnik należy ponownie nawozić najpóźniej latem. Należy jednak unikać nawożenia trawnika w czasie upałów i suszy. W wysokich temperaturach trawa przestaje rosnąć i nie wchłania nawozów. Wilgotna pogoda z niewielką ilością światła słonecznego jest idealna, więc chłodniejsze godziny wieczorne są idealne. Podczas nawożenia trawnika latem należy upewnić się, że nawóz do trawników ma wysoką zawartość potasu, ponieważ potas wzmacnia ściany komórkowe i optymalizuje zatrzymywanie wody przez trawę. Dzięki temu trawnik jest bardziej odporny na suszę. Po nawożeniu trawnika latem zalecamy podlewanie przez około 20 minut.
Trawniki są wytrzymałe i mogą wiele znieść, ale trawy nie rozwijają bardzo głębokich korzeni. Dlatego trawnik potrzebuje pomocy w ciepłych miesiącach letnich. Jeśli nie ma deszczu, konieczne będzie dodatkowe podlewanie - najlepiej podlewać trawnik regularnie i obficie w czasie upałów. Podlewając trawnik raz lub dwa razy w tygodniu przez 20 minut woda może dobrze wniknąć w glebę i w pewnym stopniu "pokazujesz" korzeniom trawnika, dokąd mają sięgać.
Pierwsza pomoc
W suche, gorące lata często brakuje deszczu, przez co wiele ogrodów ma brązowy, wysuszony trawnik. Inne czynniki, takie jak silne nasłonecznienie, stres spowodowany intensywnym użytkowaniem, ale także możliwe błędy w utrzymaniu w czasie upałów, również mogą powodować problemy z trawnikiem. Żałosny widok spalonego trawnika sprawia, że niektórzy zastanawiają się, czy trawnik można w ogóle uratować. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli trawnik jest wytrzymały, to zazwyczaj spaleniu ulega tylko jego widoczna część, a korzenie trawy mogą być nadal nienaruszone. W takim przypadku dokładne podlewanie zwykle wystarcza, aby trawnik się zregenerował. Jeśli jednak korzenie są martwe, niestety nie ma możliwości naprawy trawnika i należy wówczas ponownie obsiać teren.
Szczegółowe informacje na temat spalonych trawników można znaleźć w naszym przewodniku "Spalony trawnik - co robić?". Oprócz możliwych przyczyn spalonych i wysuszonych trawników, dowiesz się, jak sprawdzić, czy trawnik można jeszcze uratować i jakie środki są wymagane, aby trawnik wkrótce znów lśnił bujną zielenią. W artykule znajdziesz również listę środków zapobiegawczych, dzięki którym nie będziesz musiał zmagać się ze spalonym trawnikiem.
Chwasty szybko rozprzestrzeniają się na suchym trawniku. Byłoby miło szybko pozbyć się chwastów z trawnika dzięki odpowiedniej pielęgnacji trawnika latem. Jednak chwasty również cierpią w wysokich temperaturach i przestają rosnąć. Aby środek chwastobójczy był optymalnie wchłaniany i skuteczny, wymagane są odpowiednie warunki pogodowe. Idealne są umiarkowane temperatury w miejscu zabiegu (między 15 a 25 stopni) i wystarczające opady deszczu. Należy pamiętać, że temperatury w prognozach zawsze odnoszą się do pomiarów w cieniu. Jeśli miejsce zabiegu znajduje się w pełnym słońcu, temperatury mogą znacznie odbiegać od informacji podawanych przez służby meteorologiczne. Dlatego najlepiej jest zwalczać chwasty na trawniku po gorących i suchych okresach, aby osiągnąć optymalne wyniki i chronić trawę.
Zdrowy trawnik nie tylko pięknie wygląda, ale pełni również ważne funkcje: Na przykład, nienaruszony trawnik o powierzchni 250 m² zapewnia dzienne zapotrzebowanie na tlen dla czteroosobowej rodziny w sezonie wegetacyjnym! Podsumowaliśmy najważniejsze wskazówki dotyczące bujnego, zielonego trawnika, nawet w gorących i suchych okresach.
Więcej wskazówek dotyczących trawników
Zielony trawnik pomimo upalnego lata