compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Trawnik
  5. Jaki typ trawnika najlepiej Ci odpowiada?
  6. Inteligentny trawnik

Automatyczna pielęgnacja trawnika dla perfekcyjnej zieleni

Inteligentny trawnik: nowe możliwości w obszarze pielęgnacji trawy

Marzysz o gęstym, soczyście zielonym trawniku? Chcesz, by pod stopami przypominał miękki dywan? Zwykle spełnienie tego marzenia wymaga mnóstwa pracy i czasu. Nie masz na to ochoty, ale nie chcesz rezygnować z marzenia o idealnym trawniku? Być może jesteś osobą, którą zainteresuje koncepcja tak zwanego inteligentnego trawnika. Roboty koszące i systemy automatycznego nawadniania to obecnie bardzo przydatni pomocnicy ogrodowi. Pokażemy Ci, na co zwrócić uwagę już przy zakładaniu inteligentnego trawnika i jak powinna wyglądać jego prawidłowa pielęgnacja.

compo image

Inteligentny trawnik wymaga przemyślanego planowania

Co należy wziąć pod uwagę przed założeniem?

Jeśli zdecydowałeś się na pielęgnację trawnika przy pomocy elektronicznych/autonomicznych urządzeń, powinieneś już na etapie planowania zastanowić się, jakich systemów będziesz później używać. System automatycznego nawadniania zwykle instaluje się pod ziemią, dlatego należy go zamontować odpowiednio wcześniej. W przypadku robota koszącego w niemal wszystkich przypadkach konieczne jest ułożenie przewodu ograniczającego (pętli indukcyjnej). Można go wprawdzie rozłożyć na istniejącym trawniku, jednak zainstalowanie go pod ziemią ma kilka zalet. Na przykład nie ma wtedy ryzyka przypadkowego przecięcia lub zerwania kabla. Możesz też bez obaw przeprowadzić wertykulację trawnika. Prawidłowo ułożony przewód ograniczający jest warunkiem właściwego koszenia. Koniecznie przestrzegaj zaleceń producenta robota koszącego. Odstęp przewodu ograniczającego od tarasu lub rabaty decyduje o tym, czy trawa będzie koszona dokładnie do krawędzi i czy nie będą potrzebne dodatkowe poprawki. Jeśli jednak okażą się konieczne, w naszym artykule ”Przycinanie krawędzi trawnika – jak się za to zabrać?” znajdziesz przydatne wskazówki, które ułatwią Ci pracę.

compo image

Jakie wymagania glebowe ma inteligentny trawnik?

Przede wszystkim inteligentny trawnik ma takie same wymagania jak każda inna trawa. Dobrze przygotowana gleba ma znaczący wpływ na to, czy uda Ci się założyć nowy trawnik. Warstwa żyznej gleby powinna mieć co najmniej 10 cm grubości i nie może być na niej kamieni lub gałęzi. W przypadku gleb piaszczystych zaleca się wzbogacenie ich kompostem ogrodowym. Jednak ich zupełne przeciwieństwo, czyli ciężkie, gliniaste gleby również nie są optymalne dla inteligentnego trawnika. Woda nie może wtedy prawidłowo odpływać i powstają zastoiny. Jeśli Twój robot koszący często przejeżdża przez takie podmokłe miejsca lub nawet zawraca na nich, trawnik ulegnie trwałemu uszkodzeniu. Zadbaj więc o dobry drenaż. Szczególnie dobre efekty zapewnia wprowadzenie piasku kwarcowego.

Porada dotycząca przygotowania podłoża

Postaraj się jak najdokładniej wypoziomować podłoże. Nie jest do końca prawdą, że roboty koszące nie nadają się do koszenia nierównych trawników – ale im grunt jest równiejszy, tym lepszy będzie efekt.

compo image

Jaka mieszanka nasion sprawdzi się przy używaniu robota koszącego?

Postaw na nasiona o wysokiej jakości. W tańszych mieszankach często znajduje się znacznie więcej traw pastewnych - rosną one wprawdzie szybko na wysokość, ale nie tworzą gęstej darni. Robot koszący może Ci pomóc w uzyskaniu gęstego trawnika, pod warunkiem że zaczniesz od wyboru właściwej mieszanki nasion. Dzięki częstemu koszeniu trawa rozkrzewia się w licznych pędach bocznych i w idealnym przypadku tworzy gęsty dywan. Potrzebujesz więc nasion, które rosną gęsto, obficie się rozkrzewiają, są odporne na choroby i nie mają tendencji do tworzenia filcu.

compo image
Pielęgnacja trawnika

COMPO Turbo Trawnik Trawa szybko rosnąca

Idealne nasiona dla Twojego inteligentnego trawnika. Odporne i szczególnie gęsto rosnące.

Zobacz produkt
compo image

Jak prawidłowo pielęgnować trawnik z wykorzystaniem robota koszącego?

Po założeniu nowego trawnika pierwsze cztery koszenia należy wykonać nie z użyciem robota, lecz zwykłej kosiarki. Dajesz w ten sposób świeżo zasianemu trawnikowi szansę na dobre ukorzenienie się, rozkrzewienie i utworzenie gęstej darni. Następnie pozwól swojemu robotowi koszącemu pracować około trzech razy w tygodniu, skracając trawę latem do 4 cm, jesienią natomiast do około 3,5 cm. Ponieważ robot koszący to właściwie kosiarka mulczująca, która drobno rozrzuca skoszoną trawę na powierzchni, część składników odżywczych zawartych w skoszonej trawie wraca do trawnika. Niemniej jednak nie należy zaniedbywać dodatkowego nawożenia. Specjalne nawozy do trawników koszonych robotami koszącymi są dostosowane do procesu mulczowania i wspomagają naturalne działanie nawozowe skoszonej trawy, a także uzupełnią niedobory składników odżywczych.

Regularne koszenie zapobiega również pojawieniu się wielu chwastów, które nie lubią być ciągle przycinane. Niestety istnieją też irytujące, płytko korzeniące się chwasty, których to nie odstrasza. Dlatego nawet przy inteligentnym trawniku ważne jest regularne wertykulowanie i napowietrzanie trawy. Porady dotyczące tego tematu znajdziesz w artykule ”Jak prawidłowo przeprowadzić wertykulację trawnika?”.

Porada dotycząca pielęgnacji po zimie

Pierwsze koszenie po zimie również należy przeprowadzić klasyczną kosiarką, która nie posiada funkcji mulczowania. Masa mulczu byłaby po prostu zbyt duża i po pewnym czasie by rozmiękła.

Wciąż nie podjąłeś decyzji?

Nie jesteś jeszcze pewien, czy inteligentny trawnik jest dla Ciebie? Zebraliśmy dla Ciebie wszystkie zalety i wady robotów koszących.

Dowiedz się więcej
compo image

Automatyczne systemy nawadniające mają mnóstwo zalet

Przed zainstalowaniem systemu nawadniającego należy najpierw sprawdzić ciśnienie wody w instalacji. Najlepszy system na nic się nie zda, jeśli później nie będziesz w stanie zasilić go wystarczającą ilością wody. Zalety systemu nawadniającego są oczywiste: oszczędza czas i pieniądze, ponieważ woda jest wykorzystywana bardziej efektywnie. Do tego zastępuje Cię podczas urlopu i podlewa trawnik zawsze w optymalnym czasie. Prawidłowo ustawiony system będzie praktycznie niezawodny. Jeśli chodzi o regulację systemu, lepiej podlewać trawnik rzadziej, ale obficie, niż często i niewielką ilością wody. Tylko wówczas, gdy woda będzie docierać na dużą głębokość, źdźbła trawy zaczną wytwarzać głębokie korzenie. Dzięki temu Twój inteligentny trawnik może dłużej utrzymywać wilgoć nawet podczas upałów i suszy. Zaprogramuj system nawadniający w taki sposób, aby uruchamiał się wczesnym rankiem lub wieczorem. To właśnie Twój trawnik lubi najbardziej, bo o takich porach nie dochodzi do niepotrzebnego odparowywania wody. O czym jeszcze warto pamiętać, dowiesz się z artykułu „5 błędów przy podlewaniu trawnika”.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.