1. COMPO
  2. Porady
  3. Rośliny od A do Z
  4. Rośliny domowe
  5. Fikus benjamina

Opis

Fikus

compo image
compo image

Warunki

Podlewanie:
umiarkowanie
Nasłonecznienie:
lekko nasłonecznione
Pielęgnacja:
niskie wymagania

Opis

Miejsce:
Dom
Wysokość:
do 3 m
Kolor kwiatów:
roślina zielona

prawidłowe

Przesadzanie fikusa

Skąd pochodzi figowiec?

Fikus benjamina, jak nazywany jest figowiec, pochodzi z subtropikalnych i tropikalnych obszarów Azji Wschodniej, Australii i Oceanii. Tam roślina ta może dorastać do 18 metrów wysokości. Obecnie występuje również w wielu innych regionach świata i zdobi tam przyrodę jako krzew lub żywopłot. W naszych szerokościach geograficznych figowiec jest jednak hodowany w domu. Tam nie tylko zachwyca swoim wyglądem, ale jest również uważana za roślinę oczyszczającą powietrze , gdyż figowiec filtruje zanieczyszczenia z powietrza.

Czy fikus jest trujący?

Podobnie jak inni przedstawiciele rodzaju Ficus, figowiec jest lekko trujący. Mleczny sok może nawet wywoływać reakcje alergiczne u osób uczulonych na lateks. Dlatego podczas przycinania, sadzenia lub przesadzania należy koniecznie nosić rękawiczki. Fikusy mogą również powodować problemy zdrowotne u kotów, psów i innych zwierząt domowych, jeśli roślina zostanie zjedzona.

Właściwa lokalizacja dla fikusa

Fikus benjamina potrzebuje jasnego i ciepłego miejsca, aby czuć się jak w domu. Temperatura powyżej 20 stopni jest idealna, poniżej 16 stopni jest zdecydowanie za niska. Powinno się unikać bezpośredniego światła słonecznego - figowce o kolorowych liściach są szczególnie wrażliwe i mogą doznać poparzeń liści. Niemniej jednak, gatunki o kolorowych liściach zwykle potrzebują więcej światła niż te o czysto zielonych liściach. Dlatego znajdź jasne miejsce dla fikusa bez bezpośredniego światła słonecznego. Figowiec lubi również wysoką wilgotność powietrza. Ponieważ jest to wrażliwa roślina, należy za wszelką cenę unikać przeciągów. Dlatego umieść fikusa w osłoniętym miejscu, a nie bezpośrednio przy oknie, które jest często otwierane lub zamykane.
Gdy już znajdziesz odpowiednie miejsce, najlepiej fikusa już nie przestawiać. Częste zmiany lokalizacji oznaczają stres dla rośliny. Jedną z oznak stresu jest na przykład zrzucanie liści.

Jeżeli fikus zacznie zrzucać liście poniżej znajdziesz artykuł o tym problemie.

Przesadzanie fikusów

Mniej więcej co trzy do czterech lat fikus potrzebuje nowego domu. Najlepszą porą na przesadzanie jest luty i marzec. Wybierz doniczkę, która jest nieco większa niż obecna. Między krawędzią doniczki a bryłą korzeniową powinno być około 2-3 cm wolnej przestrzeni do wypełnienia ziemią.

Zdecydowanie należy używać ziemi przeznaczonej do roślin zielonych np: COMPO SANA Podłoże do roślin zielonych i palm.

Nasza wskazówka

Gatunki drobnolistne, takie jak 'Natasja', dobrze nadają się do uprawy jako bonsai.

prawidłowa

Pielęgnacja fikusów

Podlewanie

Zasadniczo Ficus benjamina jest bardzo łatwą w utrzymaniu rośliną domową jeżeli stoi w odpowiednim miejscu. Jeżeli ziemia w doniczce jest sucha na dłębokości około 2 cm, to czas sięgnąć po konewkę. Najlepiej używać wody deszczowej lub odstanej wody z kranu. Ponieważ fikus wogóle nie toleruje przelania, co szybko objawia się opadaniem liści, najlepiej jest użyć spodka. Po 15 minutach możesz po prostu odlać nadmiar wody. Nadmierna suchość jest również powodem utraty liści przez twojego figowca - dlatego regularne kontrole są niezbędne dla jego zdrowia.

Jak często nawozić fikusy?

W fazie wzrostu od marca do października fikus potrzebuje regularnego nawożenia, aby zdrowo rosnąć. Do tego celu szczególnie nadaje się COMPO Nawóz do roślin zielonych i palm. Zawiera on wszystkie ważne składniki odżywcze, których potrzebuje roślina. Nawozić fikusa co tydzień w fazie wzrostu. Z kolei zimą wystarczy, że będziesz dostarczać mu składników odżywczych co cztery tygodnie.

Jeśli masz tendencję do zapominania o regularnym nawożeniu, pałeczki nawozowe COMPO do roślin zielonych i palm są odpowiednią alternatywą, aby zaspokoić głód rośliny. Zapewniają one fikusowi składniki odżywcze, których potrzebuje przez trzy miesiące.

Przycinanie fikusów

Jeśli twój fikus z czasem stanie się zbyt duży, możesz go łatwo przyciąć. Przycinanie wiosną jest idealne. Możesz użyć sekatora, aby przywrócić fikusowi kształt. Ze względu na wspomniany mleczny sok, najlepiej jest przycinać na zewnątrz, ponieważ oprócz możliwego podrażnienia skóry, płyn może również wywołać reakcję alergiczną.

Choroby i szkodniki

Jeśli zauważysz, że liście fikusa są lepkie, zwykle odpowiedzialne są za to szkodniki. Wysysają one cenny sok roślinny z liści i wydalają go w postaci lepkiej spadzi. Do owadów ssących, które produkują spadź należą mszyce, wełnowce i tarczniki. Przędziorki są również powszechne na figowcach, ale nie wytwarzają spadzi a białe "pajęczynki".

W przypadku inwazji szkodników ważne jest, aby odizolować zaatakowaną roślinę w celu ochrony pozostałych. Początkowo możesz spróbować po prostu zetrzeć szkodniki z liści. Jeśli jednak na Twojej rośłinie jest już dużo owadów, warto zastosować środek ochrony roślin.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.