compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Ogród i rośliny ogrodowe
  5. Pielęgnacja ogrodu
  6. Prawidłowe przycinanie drzew

Prawidłowe przycinanie drzew

Regularne przycinanie drzew jest bardzo racjonalnym rozwiązaniem, pomimo, że w naturze drzewa radzą sobie bez tego typu zabiegów. W ten sposób można nadawać swoim roślinom odpowiedni kształt, pobudzając je do rodzenia kwiatów i owoców. Poza tym, przycinając drzewa, wspomagamy ich rozwój, jednocześnie zapobiegając chorobom i infekcjom grzybicznym. W tym miejscu dowiesz się, kiedy jest najlepszy czas na przycinanie drzew i jaki są najlepsze techniki.

compo image

Kiedy jest najlepszy czas na przycinanie drzew

Podobnie jak w przypadku pozostałych prac w ogrodzie, tak i dla przycinania drzew obowiązuje zasada: najważniejszy jest właściwy czas! Najlepsze miesiące na te prace to luty i marzec, kiedy już ustąpią najsilniejsze mrozy. Zbyt wczesne przycięcie mogłoby osłabić odporność drzew na niskie temperatury; jeśli z przycinaniem będziemy z kolei zwlekać zbyt długo, możemy naruszyć już zawiązane pączki. Ważne jest, aby przycinanie przeprowadzać wyłącznie w dni, w które nie panuje mróz.

Prawidłowa technika przycinania

Zawsze należy stosować ostre narzędzia, tak by cięcie przebiegało równo W celu zachowania naturalnej formy wzrostu, należy główne gałęzie przycinać w taki sposób, aby korona zmniejszała się równomiernie.

compo image

Odcinanie gałęzi

Należy zwracać uwagę, aby cięcie wykonywać zawsze nad oczkiem pod lekkim skosem, tak by mogła swobodnie spływać woda. Należy koniecznie pozostawić charakterystyczne zgrubienie u nasady gałęzi, tak by rana drzewa mogła szybciej się zagoić. Zgrubienie powstaje w wyniku połączenia tkanki gałęzi z tkanką pnia: każdego roku gałąź zaczyna rosnąć wcześniej, przybierając na grubości. W ciągu roku zaczyna również rosnąć pień, wcinając się w gałąź.

Nie należy przykładać piły zbyt blisko pnia, by nie zniszczyć zgrubienia. W takie sytuacji rana mogłaby się nie zamknąć, a drzewo może być bardziej podatne na grzybicę. 

Gałęzi nie należy jednak odcinać zbyt daleko od pnia! Zbyt długie kikuty, zwane w żargonie ogrodników „wieszakami na kapelusz”, nie są bowiem w stanie odpowiednio pozarastać. Skutek: grzyby lub bakterie gnilne mogą się łatwiej przedostawać do gałęzi, przyspieszając ich obumieranie.

compo image

Skracanie gałęzi

Jeśli chcemy jedynie skrócić gałęzie, należy je przycinać bezpośrednio przy zgrubieniu między pniem a gałęzią. Ważne: Należy koniecznie zwracać uwagę na pączki, wykonując cięcie pod skosem tuz nad nimi (ok. 5 mm), tak by umożliwić lepsze spływanie wody. Także w tym przypadku nie należy pozostawiać zbyt dużej części pędu ponad pączkiem i nie przycinać pędów pod zbyt dużym skosem, tak by pozostała rana nie była zbyt duża.

compo image

Krok po kroku

Zasady postępowania w przypadku bardzo grubych gałęzi

Grube gałęzie należy odcinać w trzech krokach, tak by rana po cięciu miała jak najmniejszy zakres. Po przycięciu wymagane są zabiegi pielęgnacyjne zmierzające do wyleczenia rany oraz uniemożliwienia działalności wirusów, bakterii i grzybów. W tym miejscu pokażemy Tobie krok po kroku, jak należy to robić.

  1. Najpierw należy gałąź odciąć od dołu do połowy. Należy zachować odległość ok. 50 cm od pnia.
  2. Następnie należy przyciąć gałąź od góry, ok. 60 cm od pnia.
  3. Pozostałą część należy odciąć w taki sposób, aby na pniu pozostało charakterystyczne zgrubienie w formie pierścienia.
  4. Do momentu, w którym roślina sama zamknie ranę, minie wiele lat. W tym czasie do drzewa mogą się przedostać wirusy, bakterie i grzyby. Powierzchnię rany należy zatem dobrze oczyścić z opiłków po cięciu, wyrównując poszarpane rany nożem. 
  5. By przyspieszyć proces zabliźniania, tuż po cięciu należy przeprowadzić dodatkowo aplikację środka do ran drzew na dużej powierzchni, mniej więcej 2 cm powyżej krawędzi rany. Powierzchnię należy kontrolować co dwa-trzy lata i w razie potrzeby na nowo nanosić na niej środek. 

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.

compo image

COMPO. Po prostu piękne rośliny.

Polub nas na:

Serwis

Więcej o COMPO