compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Ogród i rośliny ogrodowe
  5. Róże
  6. Przycinanie róż - prosta sprawa

Przycinanie róż - prosta sprawa

Róże uchodzą za wymagające rośliny. Jednak stosując kilka prostych trików, możemy się przekonać, że pielęgnacja tych kwiatów nie musi być wcale taka trudna. W tym miejscu chcemy Tobie pokazać, w jaki sposób należy przycinać róże i na co należy zwracać uwagę.

Często zadawane pytania na temat przycinania róż

Dlaczego należy przycinać róże?

Przycinając róże, pobudzamy je do wzrostu i wspomagamy ich zdrowotność. Po przycięciu do nowych pędów róż dociera więcej światła i powietrza. Poza tym pojawia się wówczas więcej kwiatów, którym róża zawdzięcza swoje piękno.

Choć dla każdego gatunku róż należy stosować różne techniki przycinania, cel jest jeden: przerzedzenie korony róży.

Kiedy należy przycinać róże?

Róże należy przycinać na wiosnę. W pierwszej kolejności należy pozbyć się obumarłych i zmarzniętych pędów. Pędy róż zniszczone w wyniku mrozu można rozpoznać po brązowej barwie miąższu wewnątrz łodygi. Poza tym pędy te są bardziej miękkie od pozostałych.

Zarówno róże rabatowe, jak i róże szlachetne wymagają przycinania również latem. Róże należy przycinać do drugiego mocnego liścia poniżej kwiatów.

Na co należy zwracać uwagę w ramach przycinania róż?

Generalnie obowiązuje zasada, że pęd róży należy odcinać zawsze nad oczkiem odrastającym na zewnątrz. Cięcie należy wykonywać w kierunku oczka, przy czym należy pozostawić ok. 5 mm powyżej oczka. W zależności od warunków atmosferycznych róża zacznie wypuszczać nowe kwiaty z pozostawionych oczek po ok. 4-6 tygodniach.

Poza tym należy odcinać dzikie pędy róż. Można je rozpoznać po jasnozielonej barwie oraz gęściej rozmieszczonych kolcach. Wyrastają one z łodygi poniżej miejsca szczepienia. Dzikie pędy należy usuwać, aby róża nie obumarła i nie pozbawiać jej istotnych składników odżywczych. Dzikie pędy należy odpowiednio uwalniać i przycinać je jak najbliżej miejsca wyrastania z łodygi.

Róża róży nierówna

Różne techniki przycinania róż

  1. compo image

    1

    Przycinanie róż na rabatach

    W pierwszej kolejności należy usunąć obumarłe, chore i słabe pędy. Pozostałe pędy należy przyciąć na 4-7 oczek. Mocniejsze pędy należy pozostawić nieco dłuższe. Słabsze pędy należy przycinać krócej, dzięki czemu pobudzimy je do wzrostu Wszystkie gałęzie starsze niż cztery lata należy odciąć tuż przy głównej łodydze, Dzięki temu róża zachowa swą witalność i zdrowotność.

  2. compo image

    2

    Przycinanie róż szlachetnych

    Róże szlachetne należy zasadniczo przycinać w taki sposób jak róże rabatowe. Różę szlachetną można jednak skracać bardziej - mniej więcej na 3-5 oczek.

  3. compo image

    3

    Przycinanie róż krzewiastych

    Róże krzewiaste charakteryzują się tym, że nie wymagają one przycinania formującego. Usuwać należy jedynie krzyżujące się ze sobą obumarłe pędy. Stare pędy należy przycinać bezpośrednio przy podłożu. Aby pobudzić proces wytwarzania kwiatów należy w przypadku wielokrotnie kwitnących róż krzewiastych usuwać zwiędłe kwiaty. W przypadku róż krzewiastych kwitnących jeden raz nie jest to wymagane.

  4. compo image

    4

    Przycinanie róż pnących

    Także w przypadku róży pnącej wyróżniamy gatunki kwitnące jeden raz i dwa razy. W przypadku kwitnących jeden raz róż pnących należy usuwać obumarłe, chore i zmarznięte pędy oraz przerzedzać roślinę, gdy pędy rosną zbyt gęsto. Należy odcinać wszystkie pędy starsze niż 5 lat przy samej łodydze. Roślin nie należy przycinać zbyt mocno.

Porady w zakresie przycinania róż

Aby miejsca, w których przycinamy róże, się nie strzępiły, należy stosować ostre nożyczki. Pędy należy odcinać pod skosem. Dzięki temu będzie mogła spływać woda, a w miejscu przecięcia nie będą mogły zbierać się zabrudzenia. Różę należy przycinać przy oczku zwróconym na zewnątrz

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.

compo image

COMPO. Po prostu piękne rośliny.

Polub nas na:

Serwis

Więcej o COMPO