compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Podstawy
  5. Nawozy i środki ochrony roślin
  6. Wiosenne nawożenie

Krok po kroku do udanego sezonu ogrodniczego

Wiosenne nawożenie

Po długiej zimie tęsknimy za słońcem, chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu i widokiem kwitnących roślin. Jednak ogród regeneruje się po wyczerpujących zimowych miesiącach bardzo powoli – pożółkła trawa i pustawe rabaty często potrafią zdominować krajobraz aż do późnej wiosny. W tym artykule czekają na Ciebie wszystkie istotne informacje na temat wiosennego nawożenia trawnika, rabat i roślin doniczkowych. Wykorzystaj tę wiedzę, a już wkrótce do Twojego ogrodu powróci soczyście zielony trawnik i przepiękne kwiaty w najróżniejszych kolorach.

compo image

Jak uzyskać zielony dywan?

Nawożenie trawnika

Trawnik zazwyczaj zajmuje dużą część ogrodu i to on zwykle rzuca się w oczy jako pierwszy. Jeśli jesienią nie wzmocniliśmy go nawozem, będzie narażony na uszkodzenia – mogą pojawić się miejsca kompletnie ogołocone z trawy, a także przebarwienia lub mech. Zwykle dzieje się tak po mroźniejszych zimach. Jeśli trawa ma wiosną skutecznie konkurować z chwastami i mchem, konieczne jest wsparcie poprzez wiosenne nawożenie.

Nawożenie trawnika krok po kroku

  1. Zanim rozpoczniesz regenerację trawnika, najpierw usuń liście i gałęzie. Jeśli trawa jest pokryta dużą ilością martwych źdźbeł (żółtych lub beżowych), zalecamy przeczesanie jej grabiami, aby rozluźnić zbitą strukturę trawnika
    Uwaga – nie poddawaj trawnika wertykulacji zaraz po pierwszych słonecznych dniach, jeśli jego korzenie są osłabione przez wilgoć i mróz. Jeśli gleba jest jeszcze zbyt mokra, efektem może być całkowite ogołocenie niektórych miejsc z trawy.
  2. Najpierw wzmocnij osłabione źdźbła trawy odpowiednim nawozem, ponieważ wraz z początkiem okresu wegetacyjnego – a więc na wiosnę – trawnik ma wysokie zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. W tym przypadku zalecamy stosowanie nawozu długo działającego, takiego jak COMPO Nawóz do trawników zniszczonych, ponieważ ogranicza on wypłukiwanie składników pokarmowych w wyniku ulewnych deszczów. Stopniowe, dostosowane do potrzeb trawnika uwalnianie składników pokarmowych wspomaga zdrowy rozwój korzeni trawy.
  3. Do kwietnia gleba zwykle wysycha i trawnik powinien stopniowo się zregenerować. Jeśli na powierzchni trawnika nadal pojawiają się chwasty i większe luki, można teraz przeprowadzić wertykulację, a następnie dosiać trawę. Ale uwaga! Bezpośrednio po przeprowadzeniu wertykulacji powinno być na tyle ciepło (temperatura gleby 10–12°C), aby nasiona mogły szybko wykiełkować. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że mech i chwasty szybko zajmą dla siebie miejsca ogołocone z trawy. Specjalne mieszanki nasion, jak COMPO Turbo Trawnik Trawa szybko rosnąca sprawiają, że trawnik staje się gęstszy i bardziej jednolity. Jeśli 3–4 miesiące po dosiewie nie zapomnisz o kolejnym nawożeniu, możesz liczyć na soczyście zielony trawnik latem.
compo image
Pielęgnacja trawnika

COMPO Turbo Trawnik Nawóz szybko działający

Zrównoważona mieszanka zawierająca ponad 75% składników organicznych oraz dodatki mineralne gwarantuje szybko widoczne i trwałe efekty w ciągu kilku dni. COMPO Turbo Trawnik Nawóz szybko działający jest neutralny dla ludzi i zwierząt.

Zobacz produkt
compo image

Podstawa dla nowych wyzwań

Nawożenie rabat i grządek

Zanim będzie można ponownie obsadzić rabaty i grządki roślinami ozdobnymi oraz jadalnymi, należy je odpowiednio przygotować na nadchodzące miesiące. Podstawowe składniki odżywcze potrzebne do zapewnienia zdrowego wzrostu roślin i obfitych zbiorów, jest to m.in. jak azot, fosfor czy potas, zostały już zużyte przez rośliny w poprzednim sezonie lub wypłukane w głębsze warstwy gleby w wyniku zimowych opadów deszczu.

Nawożenie rabat i grządek krok po kroku:

  1. Przygotowania: o ile liście i drobne gałązki Ci nie przeszkadzają, warto je pozostawić w ogrodzie, ponieważ organizmy glebowe przekształcą je w cenny humus. W razie potrzeby możesz je też zgrabić. Jeśli po deszczowej zimie gleba jest zbita i ciężka lub chcesz założyć nową rabatę, najpierw należy spulchnić ziemię.
    Jednak zalecamy unikać przerzucania gleby na drugą stronę, ponieważ przenosi to organizmy glebowe wymagające tlenu do głębszych warstw. Najlepiej użyć wideł, aby delikatnie rozluźnić ziemię, wkłuwając je głęboko w glebę w niewielkich odstępach. Po zimie na rabatach i grządkach może pojawić się mech i chwasty, które teraz można jeszcze usunąć w łatwy sposób.
  2. Nawożenie: po przygotowaniu gleby można nareszcie wprowadzić nawóz do jej górnej warstwy. W szczególności w przypadku stosowania nawozów organicznych, takich jak COMPO BIO Kompost ogrodowy lub COMPO BIO Organiczny nawóz uniwersalny, warto kierować się następującą zasadą: im drobniejszy jest materiał, tym szybciej mikroorganizmy go rozkładają, co z kolei sprawia, że składniki pokarmowe są szybciej dostępne dla roślin.
    W przypadku bardziej kwaśnych gleb można dodatkowo dodać wapno do trawnika, aby podnieść pH i optymalnie przygotować glebę na nadchodzący sezon.
compo image

Regeneracja po zimowym śnie

Nawożenie roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe, które spędziły zimę pod osłoną przed mrozem lub w chłodnym pomieszczeniu, mogą teraz nareszcie – po ustąpieniu przymrozków – cieszyć się słońcem i świeżym powietrzem. W zależności od regionu, nocne przymrozki mogą jednak występować nawet do maja. Osoby, które chcą pozostawić osłabione rośliny na noc na zewnątrz, powinny zastosować osłonę z włókniny lub gałązek iglastych.

Nawożenie roślin doniczkowych krok po kroku:

  1. Często wszystko dzieje się bardzo szybko – w ciągu kilku dni temperatura wzrasta powyżej 10 stopni, a słońce świeci pełnym blaskiem. Choć to odpowiedni moment, by przenieść rośliny z zimowego schronienia, nie należy ich od razu nadmiernie obciążać. Jeśli delikatne pędy zostaną wystawione na stałe działanie wiatru i intensywne promieniowanie słoneczne, wiele z nich zrzuci swoje jeszcze wrażliwe liście. Dopiero gdy liście odzyskają swój zwykły, ciemnozielony kolor, można uznać, że roślina jest już zaaklimatyzowana i może wrócić na swoje stałe miejsce.
  2. W kwietniu można wziąć się także za przycinanie roślin doniczkowych. Należy usunąć zarówno wszystkie stare, martwe gałązki, jak i cienkie, jasnozielone pędy, które roślina wytworzyła z powodu niedoboru światła w zimowym schronieniu – te ostatnie są szczególnie podatne na choroby i szkodniki. Staranne przycinanie pobudza roślinę do wzrostu i sprzyja jej zdrowemu rozwojowi.
  3. Po pozbyciu się zbędnego balastu, konieczne jest uzupełnienie składników odżywczych w doniczkowej ziemi, której przecież nie jest zbyt wiele. Jeśli roślina już dobrze ukorzeniła się w doniczce, dopływ tlenu jest ograniczony i nadszedł czas na przesadzenie. Jeśli zapewnisz roślinom nieco więcej miejsca na rozwój i dobierzesz im odpowiednią ziemię, na pewno wkrótce odwdzięczą się zdrowiem i obfitym kwitnieniem.
    Jeżeli jednak roślina ma jeszcze wystarczająco dużo miejsca w doniczce z poprzedniego roku, należy wzbogacić ubogą w składniki odżywcze ziemię o nawóz. Aby móc precyzyjnie dawkować nawóz podczas podlewania, zaleca się stosowanie nawozu płynnego. Rodzaj nawozu należy dostosować do potrzeb danej rośliny doniczkowej. Oprócz uniwersalnych nawozów przeznaczonych dla niemal wszystkich gatunków roślin, takich jak COMPO COMPLETE Nawóz do roślin, dostępne są również specjalne formuły odżywcze przeznaczone dla roślin kwitnących i zielonych. Można także postawić nawozy organiczne – dobrym wyborem będzie COMPO BIO Organiczny nawóz uniwersalny długo działający z wełną owczą bądź specjalistyczne nawozy dostosowane do potrzeb hortensji, róż, roślin cytrusowych czy pomidorów. Niezależnie od tego, jaki nawóz wybierzesz dla swojej rośliny, zawsze należy zwrócić szczególną uwagę na dawkowanie i przestrzegać zaleceń dotyczących częstotliwości nawożenia zgodnie z informacjami na opakowaniu.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.