compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Trawnik
  5. Jaki trawnik preferujesz?
  6. Trawnik do gier i zabaw sportowych

Zielony i gęsty trawnik mimo dużych obciążeń

Trawnik do gier i zabaw sportowych

Gorące miesiące lata, cotygodniowe wieczory z grillem, szalejące dzieci i zażarte mecze piłki nożnej – nie każdy trawnik jest w stanie przez cały czas wytrzymać takie obciążenia. Wysoka odporność na obciążenia i niewielki nakład prac pielęgnacyjnych sprawiają, że nasz trawnik będzie idealnym miejscem dla aktywnej rodziny oraz właścicieli psów. Mieszanki trawników do gier i zabaw sportowych charakteryzują się gęsto rozrośniętą i głęboko ukorzenioną trawą.

compo image

Dosiewać, czy zakładać nowy trawnik?

Przygotowanie

Założenie numer jeden: malutkie, delikatne nasionka traw wymagają odpowiedniego łoża siewnego. Czy na więcej niż na jednej trzeciej Twojego trawnika występują chwasty? W takiej sytuacji może pomóc tylko radykalny krok w postaci założenia nowego trawnika. Podłoże jest wystawiane na ciężką próbę w szczególności podczas budowy domu; często dochodzi do jego całkowitego przekopania i do wymieszania z gliną. Aby wysiew wysokiej jakości mieszanki się opłacił, należy wcześniej wykonać dwie czynności:

 

  1. przekopać podłoże, najlepiej na głębokość dwóch szpadli i usunąć z niego większe kamienie i pozostałości korzeni. Należy również zlikwidować większe nierówności. W przeciwnym razie mocniejszy deszcz szybko wypłucze maleńkie nasiona.
  2. Popraw jakość gleby, dodając do niej piasek, kompost lub aktywator gleby.

compo image
compo image
Rasenpflege

COMPO BIO Bodenaktivator für Rasen

Podstawa pięknego i wytrzymałego trawnika: poprawa właściwości gleby i pobudzanie wzrostu trawy

Zobacz produkt

Dobrze zachowana struktura gleby?

Wertykulacja potrafi zdziałać cuda

Jednoczesne napowietrzanie i usuwanie chwastów oraz mchu: wertykulacja to wprawdzie dość radykalny zabiegi, jednak dla trawnika jest ona prawdziwą odnową biologiczną, doskonale przygotowującym podłoże do dosiania trawy.

Przejdź do artykułu
compo image

Wysiew

Dobra mieszanka to podstawa

Nie ma znaczenia, czy zamierzasz założyć cały nowy trawnik, czy zregenerować istniejącą trawę: optymalny moment na wysiew jest wtedy, gdy temperatura podłoża w ogrodzie nie spada już poniżej 10°C.  Stosując nasz środek uszlachetniający nasiona COMPO SAAT®, można siać trawę wcześniej, gdy temperatura podłoża wynosi więcej niż 5°C.

Jeśli z czasem chciałbyś uzyskać wytrzymały trawnik do zabawy, powinieneś już przy zakupie nasion zwrócić uwagę na skład ich mieszanki. Rozglądaj się za określeniami typu „trawnik do gier i zabaw sportowych”. Podczas zakupu zwróć uwagę, czy na opakowaniu znajduje się informacja o certyfikacie RSM. Certyfikowane mieszanki bazują na przetestowanych gatunkach i odmianach nasion i są gwarancją wysokiej jakości trawy.

Nasza porada

Wytrzymałe mieszanki nasion trawników użytkowych i trawników do zabaw są oznaczone identyfikatorami RSM 2.3, 3.1 lub 3.2. W ten sposób wszystko się powiedzie!

Nawadnianie, koszenie i utrzymanie

Prawidłowa pielęgnacja

compo image

1

Nawadnianie i nawożenie

W pierwszych trzech-czterech tygodniach po wysianiu należy dbać o ciągłe nawilżenie gleby. Lepiej jest podlewać codziennie w umiarkowany sposób, niż rzadziej a więcej. Dzięki temu unikniemy wypłukania nasion. Jeśli w ramach wysiewu nie zastosowaliśmy od razu mieszanki nasion i nawozu, powinniśmy wzmocnić trawnik albo bezpośrednio przed wysiewem, albo najpóźniej tydzień później nawozem. Jeśli preferujesz naturalne środki, zdecyduj się na naszą linię produktów BIO.

compo image

2

Koszenie

Pierwsze koszenie wykonujemy, gdy trawnik osiągnie wysokość około 8-10 cm. Do tej chwili nie powinno się na niego wchodzić. Regularne koszenie i niewielkie obciążanie trawnika ma w kolejnych tygodniach decydujące znaczenie. Tylko w taki sposób mogą się rozwinąć źdźbła gwarantujące gęsty trawnik oraz odpowiednio głębokie korzenie i ich kłącza, którym trawnik będzie zawdzięczał odpowiednią wytrzymałość. Optymalna wysokość zdrowego trawnika wynosi 4-5 cm.

compo image

3

Długofalowe utrzymanie

Abyś przez długi czas mógł się cieszyć odpornym na deptanie, wytrzymałym trawnikiem do zabaw, konieczne jest regularne koszenie i nawożenie oraz odpowiednie nawadnianie w czasie suszy. W zależności od otoczenia utrzymanie powierzchni trawnika bez mchu i chwastów może wymagać całorocznej wertykulacji oraz regularnego stosowania wapna lub specjalnego nawozu do trawnika o działaniu zwalczającym mech.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.