compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Trawnik
  5. Nawożenie i zwalczanie chwastów
  6. W ten sposób na zawsze pozbędziesz się chwastów z trawy

W ten sposób na zawsze pozbędziesz się chwastów z trawy

Jeśli chwasty na Twoim trawniku zadomowiły się na dobre, musisz szybko działać. Wszystkie chwasty mają jedną wspólną cechę: niepochamowana chęć rozprzestrzeniania się. Zdradzamy Tobie, jak możesz się pozbyć nieproszonych gości i na stałe uwolnić swój trawnik od chwastów.

Jak to możliwe, że chwasty rozprzestrzeniają się tak szybko?

Chwasty potrafią się rozprzestrzeniać na różne sposoby. Ich nasiona są roznoszone przez wiatr. Chwaty nasienne, takie jak mniszek, czy niecierpek, zakwitają już kilka tygodni po wykiełkowaniu. W momencie wytworzenia kiełków, potrafią rozprzestrzeniać się na całym trawniku. Koniczyna i przetacznik potrafią przerastać podłoże, tworząc liczne kłącza. Należą one do tak zwanych chwastów z pełzającymi po ziemi łodygami. Do wyjątkowo trudnych do wytępienia chwastów należą chwasty korzeniowe, takie jak podagrycznik pospolity i perz – istny koszmar ogrodników. Chwasty te rozrastają się pod powierzchnią trawnika, ograniczając rozwój jego systemu korzeniowego. W odniesieniu do wszystkich chwastów, niezależnie od sposobu ich rozprzestrzeniania się, obowiązuje zasada: im wcześniej zrobisz coś, by się ich pozbyć, tym szybciej opanujesz problem. 

compo image

Jak zapobiegać pojawianiu się mchu w trawniku

Nieraz nawet najlepsza pielęgnacja i najlepsze nawozy nie będą w stanie zapobiec pojawieniu się chwastów na trawniku. Niemniej jednak właściwa pielęgnacja wzmacnia trawnik, powodując, że staje się on mniej podatny na choroby, szkodniki, mech i chwasty. Wiele rodzimych chwastów rozwija się na dobre dopiero wtedy, gdy trawnik zaczyna odczuwać niedobory oraz nieregularne dostarczanie substancji odżywczych. Możesz temu zapobiec, dostarczając swojemu trawnikowi istotne składniki odżywcze w postaci nawozu. Poza tym wymagane jest regularne koszenie trawnika, ponieważ większość chwastów nie jest tak odporna na koszenie, jak trawa. Chwasty bowiem rosną w górę, a ich celem jest zakwitanie.

Więcej na temat chwastów w trawniku

Skuteczne zwalczanie chwastów

Pojedyncze chwasty można wyrywać lub pielić. By zapobiec ich dalszej ekspansji należy chwasty usuwać wraz z całymi korzeniami. Mechaniczne usunięcie nie zawsze wystarczy, by na stałe pozbyć się chwastów. Nie martw się: Środki do usuwania chwastów zapewnią szybkie efekty.

compo image

Meritum problemu: nawożenie i zwalczanie chwastów „za jednym zamachem”

Jeśli chwasty pojawiają się na całej powierzchni, należy przeprowadzać odpowiednie zabiegi na całym trawniku, jednocześnie go wzmacniając. W naszym asortymencie znajdziesz różne produkty kombinowane, nawozy i środki chwastobójcze w jednym – w ten sposób upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Dzięki podwójnemu działaniu przez liście i przez korzeń skutecznie zwalczysz uciążliwe chwasty. Nawóz długodziałający odpowiada poza tym za regenerację trawnika. W zależności od warunków atmosferycznych (temperatura i wilgotność) substancje odżywcze są uwalniane w zależności od potrzeb co trzy miesiące, przez co trawa na bieżąco otrzymuje odpowiednią ich ilość. Zabieg przynosi najlepsze skutki w fazie wzrostu chwastów, czyli między majem a sierpniem. Ważne jest, aby środki chwastobójcze stosować w temperaturze powyżej 10 °C, nie częściej niż raz w roku.

compo image

Jak możesz zadziałać na niewielkie skupiska chwastów w trawniku

Jeśli chcesz się pozbyć mniejszych skupisk chwastów lub jeśli nawoziłeś już swój trawnik, zalecamy stosowanie naszych specjalnych herbicydów do trawników. Nasza firma oferuje różne produkty w tym zakresie, które potrafią również niszczyć gatunki chwastów z głęboko rozrastającymi się korzeniami. W tym celu należy kilka dni po koszeniu nanieść środek bezpośrednio w danym miejscu, a następnie podlać. Alternatywnym rozwiązaniem może być stosowanie produktów mieszanych, zawierających w swym składzie różne substancje odżywcze, które bez problemu zwalczą również trudne do usunięcia chwasty. Zaleta: prosta i bezpieczna dla trawy aplikacja przy użyciu spryskiwacza.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.