compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Trawnik
  5. Zakładanie i pielęgnacja
  6. Aeracja trawnika

Aeracja czy wertykulacja trawnika?

Nawożenie, koszenie, podlewanie – czego to się nie robi, żeby mieć w ogrodzie gęsty, zielony dywan? Jednak oprócz odpowiedniego zaopatrzenia w składniki pokarmowe i wodę oraz regularnych spotkań z kosiarką, trawnik potrzebuje także powietrza do oddychania. Niestety, w niektórych sytuacjach może dojść do niedoboru świeżego tlenu. W takich przypadkach można przeprowadzić aerację trawnika – ale czy nie lepiej zabrać się za wertykulację? Pokażemy Ci, na czym polegają różnice pomiędzy tymi dwoma zabiegami i kiedy wykonać aerację.

Pielęgnacja trawnika – dlaczego warto przeprowadzać aerację trawnika?

Jesienne opady deszczu, zimowe masy śniegu lub intensywne użytkowanie mogą poważnie zaszkodzić trawnikowi. Szczególnie na glebach o wyższej zawartości gliny, a tym samym o słabej przepuszczalności – często nazywanych ciężkimi glebami – duże obciążenie może prowadzić do ich zagęszczenia. Zagęszczenia gleby mogą występować miejscowo i nie muszą dotyczyć całej powierzchni trawnika. Jeśli po deszczu tworzą się na trawniku kałuże, z których woda odpływa bardzo wolno, świadczy to o tym, że gleba jest już zagęszczona. Niektóre gatunki, np. babka szerokolistna czy podbiał, mogą służyć jako tzw. rośliny wskaźnikowe. W takich przypadkach warto zabrać się za aerację trawnika.

compo image

Jakie efekty daje aeracja trawnika?

Napowietrzanie, nazywane również aeracją, polega na nakłuwaniu wierzchniej warstwy gleby, aby świeży tlen mógł znowu bez trudu docierać do trawy. Zabieg ten ma również na celu poprawę przepuszczalności gleby pod kątem odprowadzania wody. Napowietrzanie szczególnie polecane jest na ciężkich glebach, które mają tendencję do zagęszczania się i przez które woda odpływa bardzo powoli. Często napowietrzanie łączy się z piaskowaniem, które również poprawia przepuszczalność gleby.

Aeracja czy wertykulacja trawnika?

Czasami aerację i wertykulację wymienia się jednym tchem, ponieważ obie metody poprawiają przepływ powietrza i wspierają tym samym wzrost trawy. Istnieją jednak pewne różnice, na które warto zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się na aerację lub wertykulację.

Podczas wertykulacji darń jest nacinana na głębokość trzech do czterech milimetrów przy pomocy wertykulatora ręcznego lub spalinowego. Dzięki temu do korzeni trawy dociera świeże powietrze, a powierzchnia trawnika jest oczyszczana z filcu, mchu i płytko ukorzenionych chwastów. Podczas gdy korzenie trawy zazwyczaj nie zostają uszkodzone przez powierzchowne nacięcia, to filc i mech można w ten sposób łatwo usunąć.
Mech i filc tworzą się na przykład, gdy trawnik cierpi na niedobór składników odżywczych, rośnie w cieniu lub znajduje się na gliniastej lub ciężkiej glebie. Ważną rolę odgrywa również pH gleby oraz warunki pogodowe. Mech może dobrze się rozwijać na ubogim w składniki odżywcze, zacienionym podłożu przy wysokich opadach, podczas gdy trawa coraz bardziej ustępuje mu wtedy pola. Wertykulacja jest zatem swego rodzaju „wiosennym sprzątaniem”, które należy przeprowadzać raz w roku – na przykład w kwietniu lub maju – aby trawnik, uwolniony od starego balastu, mógł dobrze wejść w lato. Jeśli na trawniku nie ma mchu i chwastów, wertykulacja nie jest konieczna.   

Aerację warto natomiast wykonać w przypadku zagęszczonego podłoża. Zagęszczenia gleby często występują na ciężkich, gliniastych glebach. Silne obciążenie gleby może również prowadzić do miejscowych zagęszczeń, których nie da się usunąć za pomocą wertykulatora. Dlatego podczas aeracji nie chodzi tylko o nacięcie darni i usunięcie filcu, ale o dotarcie do głębszych warstw ziemi. Za pomocą wideł ogrodowych, ręcznego aeratora lub urządzenia do aeracji w ziemi wykonuje się otwory o głębokości do dziesięciu centymetrów. Te otwory zapewniają dopływ świeżego tlenu i lepszą przepuszczalność gleby. Z tego powodu bardzo ważnym krokiem po aeracji jest piaskowanie trawy. Piasek, dzięki swojej strukturze, również poprawia przepuszczalność gleby, dzięki czemu woda może lepiej odpływać. Piaskowanie poprawia także napowietrzanie i gospodarkę wodną gleby nie jedynie tymczasowo, ale na dłuższy czas. Jeśli trawnik nie rośnie na gliniastej glebie ilastej, lecz na glebie gliniastej z dużą zawartością piasku, to dobra „wentylacja” gleby jest już zazwyczaj zapewniona.

Jak się za to zabrać?

Wertykulacja trawy

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak prawidłowo przeprowadzić wertykulację trawnika, w tym artykule znajdziesz instrukcję krok po kroku.

Przejdź do artykułu
compo image

Kiedy można wykonać aerację trawnika?

Jeśli gleba, na której rośnie Twój trawnik cierpi z powodu zagęszczenia, napowietrzanie i piaskowanie mogą jej pomóc. Zabiegi te możesz przeprowadzić zarówno wiosną, jak i jesienią. Należy jednak bezwzględnie zadbać o to, aby gleba była sucha. Gleby ilaste szczególnie łatwo sklejają się, gdy są wilgotne. Jeśli wbijesz teraz narzędzie do nakłuwania w wilgotną ziemię, może się zdarzyć, że przez wypychanie gleby na boki utworzysz nowe zagęszczenia. Gliniaste gleby ilaste są bowiem naprawdę kleiste. Jeśli nie jesteś pewien, jaką glebę masz w ogrodzie, po prostu weź jej trochę do ręki.Przepuszczalna, piaszczysta gleba łatwo się rozciera między palcami, podczas gdy ciężka, ilasta gleba, gdy jest wilgotna, klei się i można ją łatwo ugniatać – w przeciwieństwie do gleby piaszczystej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o różnych typach gleby lub poznać ich skład, zajrzyj do naszego artykułu ”Różnorodne typy gleby – krótkie porównanie”.

Porada

Z zastojami wody w głębszych warstwach gleby nie uporasz się samą aeracją i piaskowaniem. W takim przypadku konieczna jest gruntowna ingerencja – na przykład wymiana wierzchniej warstwy gleby lub ułożenie drenażu.

Jak napowietrzyć trawnik rosnący na ciężkiej glebie?

Do napowietrzania możesz użyć ręcznego lub rolkowego aeratora, a także walca napowietrzającego – dostępne są także urządzenia, które można wykorzystać zarówno do wertykulacji, jak i aeracji.Jeśli powierzchnia trawnika jest niewielka, zazwyczaj wystarczą zwykłe widły ogrodowe.Wbijaj urządzenie lub widły głęboko w ziemię. Aby jeszcze bardziej rozluźnić wierzchnią warstwę gleby przy silnych zagęszczeniach, możesz delikatnie poruszać widłami lub aeratorem ręcznym do przodu i do tyłu, tak aby otwory były nieco szersze. Przez te otwory deszczówka będzie mogła łatwiej odpływać, a do korzeni trawy dotrze więcej tlenu. Bezpośrednio po tym zabiegu należy przeprowadzić piaskowanie trawnika. Piasek łatwo wypełnia wcześniej wykonane otwory, dzięki czemu wierzchnia warstwa gleby na dłuższą metę staje się bardziej przepuszczalna.

 

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.