Twój trawnik bardziej przypomina krajobraz księżycowy niż równy, zielony dywan? Być może nadszedł czas, aby go wyrównać. Nierówna powierzchnia trawnika nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także znacząco utrudnia pielęgnację. Pokażemy Ci, jakimi metodami można skutecznie wypoziomować trawnik.
Jeśli Twój ogród przypomina pagórkowaty teren z zagłębieniami, grząskimi dołami i kałużami po każdym deszczu, to najwyższy czas wziąć się za wyrównanie terenu. Równy trawnik nie tylko prezentuje się estetycznie i zadbanie – znacznie ułatwia też użytkowanie i pielęgnację trawy. Dzięki wypoziomowaniu go usuwasz potencjalne zagrożenia – koniec z potykaniem się o dziury podczas grillowania! O wiele łatwiej będzie Ci też ustawić meble ogrodowe.
Wyrównanie trawnika jest także korzystne dla kondycji roślin: woda lepiej będzie wsiąkać w glebę i zapobiegniesz zbieraniu się jej zagłębieniach. Na nierównym terenie trudno równomiernie nawozić i podlewać trawę – woda może się zbierać w dołach, a w innych miejscach źdźbła będą usychać. Koszenie i wertykulacja stają się wówczas prawdziwym utrapieniem, a każdy pagórek zdaje się wzniesieniem niemożliwym do pokonania. W dłuższej perspektywie nierówny teren prowadzi do osłabienia trawnika i sprzyja rozwojowi chwastów. Wyrównanie powierzchni jest zatem inwestycją, która naprawdę się opłaca.
Zanim wypoziomujesz trawnik, warto ustalić przyczynę nierówności. Zazwyczaj w grę wchodzi pięć czynników.
Najlepszy czas na wyrównanie trawnika to okres od połowy kwietnia do końca maja. Ważne jest, aby przeprowadzić ten zabieg pielęgnacyjny, gdy jest ciepło i sucho. Wiosną gleba jest już wystarczająco nagrzana, więc jej temperatura pozwala na wysiew nowej trawy lub dosiewkę. Drobne poprawki można bez problemu wykonać także latem – jednak jeśli konieczne jest całkowite zdjęcie darni lub wysianie trawy w niektórych miejscach od nowa, zalecamy wyrównać powierzchnię dopiero na wiosnę, aby trawnik zdążył się dobrze ukorzenić przed nadejściem zimy.
Zanim przystąpisz do pracy, powierzchnię trawnika trzeba odpowiednio przygotować. Zacznij od usunięcia chwastów, a następnie skoś trawnik. Jeśli zalega na nim warstwa filcu, warto również wykonać wertykulację. W ten sposób usuniesz martwe źdźbła trawy i resztki chwastów z darni. Dzięki temu łatwiej będzie Ci później uzupełnić ziemię pod trawnik.
Jeśli cała powierzchnia trawnika zapadła się nierównomiernie, warto najpierw zmierzyć, jak duża jest różnica poziomów. Do tego celu przydadzą się dwa drewniane patyki, sznurek i poziomica. Wbij patyki w najwyższym i najniższym punkcie trawnika, a następnie połącz je sznurkiem. Podnoś sznurek w niższym punkcie do momentu, aż poziomica pokaże linię poziomą. W ten sposób łatwo ocenisz, ile ziemi trzeba dosypać, aby wyrównać powierzchnię.
Najpierw należy ustalić, czy są to raczej małe, płytkie dziury i wgłębienia, czy też trzeba naprawić większe i głębsze uszkodzenia. W zależności od tego, czy chcesz wyrównać trawnik punktowo, czy na większej powierzchni, potrzebne Ci będą nieco inne narzędzia i materiały. Zmieni się także wymagany nakład pracy.
Zanim świeżo wyrównany trawnik stanie się całkowicie równy i gęsty, może minąć trochę czasu. Jednak przy odrobinie cierpliwości uzyskasz idealny, zielony dywan – a jeśli odpowiednio o niego zadbasz, będzie się przepięknie prezentować przez długie lata.
Produkty przydatne przy pielęgnacji trawnika
Inne porady dotyczące problemów z trawnikiem