compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Trawnik
  5. Zakładanie i pielęgnacja
  6. Wyrównywanie trawnika

Wyrównywanie trawnika

Twój trawnik bardziej przypomina krajobraz księżycowy niż równy, zielony dywan? Być może nadszedł czas, aby go wyrównać. Nierówna powierzchnia trawnika nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także znacząco utrudnia pielęgnację. Pokażemy Ci, jakimi metodami można skutecznie wypoziomować trawnik.

compo image

Wyrównywanie trawnika – czemu warto to zrobić?

Jeśli Twój ogród przypomina pagórkowaty teren z zagłębieniami, grząskimi dołami i kałużami po każdym deszczu, to najwyższy czas wziąć się za wyrównanie terenu. Równy trawnik nie tylko prezentuje się estetycznie i zadbanie – znacznie ułatwia też użytkowanie i pielęgnację trawy. Dzięki wypoziomowaniu go usuwasz potencjalne zagrożenia – koniec z potykaniem się o dziury podczas grillowania! O wiele łatwiej będzie Ci też ustawić meble ogrodowe.

Wyrównanie trawnika jest także korzystne dla kondycji roślin: woda lepiej będzie wsiąkać w glebę i zapobiegniesz zbieraniu się jej zagłębieniach. Na nierównym terenie trudno równomiernie nawozić i podlewać trawę – woda może się zbierać w dołach, a w innych miejscach źdźbła będą usychać. Koszenie i wertykulacja stają się wówczas prawdziwym utrapieniem, a każdy pagórek zdaje się wzniesieniem niemożliwym do pokonania. W dłuższej perspektywie nierówny teren prowadzi do osłabienia trawnika i sprzyja rozwojowi chwastów. Wyrównanie powierzchni jest zatem inwestycją, która naprawdę się opłaca.

Dlaczego trawnik staje się nierówny?

Zanim wypoziomujesz trawnik, warto ustalić przyczynę nierówności. Zazwyczaj w grę wchodzi pięć czynników.

  1. Kopce ziemi lub zapadnięte miejsca mogą być wynikiem działalności zwierząt. Krety chętnie ryją pod trawnikiem i tworzą kopce ziemi, które powodują nierówności. Nornice natomiast budują rozległe systemy podziemnych tuneli, które z czasem mogą doprowadzić do pękania darni i zapadania się gleby. Dziury wykopane przez poszczególne gatunki zwierząt wyglądają zupełnie inaczej, dlatego właśnie tak pomocny przy wykrywaniu sprawcy jest nasz artykuł „Dziury w trawniku – kto je zrobił?”
  2. Jeśli trawnik przez długi czas jest narażony na intensywne opady deszczu, może dojść do jego zapadania się w wyniku silnego, jednostronnego obciążenia. Po wyschnięciu trawnik zwykle sam wraca do pierwotnego stanu.
  3. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy gleba w ogrodzie jest zbyt mocno zbita. W takich warunkach woda nie ma gdzie odpływać, powstają zastoiny i ziemia zaczyna się zapadać. Długo utrzymujące się kałuże na trawniku, z których nie odpływa woda, są wyraźnym sygnałem takiego problemu. W takim przypadku zalecamy najpierw przeprowadzić aerację lub wertykulację trawnika, zanim przystąpisz do jego wyrównania. Szczegółowe instrukcje znajdziesz w naszym poradniku ”Aeracja czy wertykulacja trawnika?”.
  4. Jeśli zauważysz wybrzuszenia gruntu w pobliżu drzew, prawdopodobnie jest to efekt płytko rosnących korzeni.
  5. Pamiętaj jednak, że przyczyną nierówności mogą być także błędy popełnione podczas zakładania trawnika. Dzieje się tak, gdy przed założeniem trawnika gleba nie została odpowiednio wyrównana i zagęszczona. Wówczas z czasem ziemia osiada i tworzą się zagłębienia. W przypadku nowych budynków może się zdarzyć, że grunt w pierwszych latach osiada pod wpływem ciężaru i wymaga późniejszego wyrównania.

Wyrównywanie trawnika – właściwy moment

Najlepszy czas na wyrównanie trawnika to okres od połowy kwietnia do końca maja. Ważne jest, aby przeprowadzić ten zabieg pielęgnacyjny, gdy jest ciepło i sucho. Wiosną gleba jest już wystarczająco nagrzana, więc jej temperatura pozwala na wysiew nowej trawy lub dosiewkę. Drobne poprawki można bez problemu wykonać także latem – jednak jeśli konieczne jest całkowite zdjęcie darni lub wysianie trawy w niektórych miejscach od nowa, zalecamy wyrównać powierzchnię dopiero na wiosnę, aby trawnik zdążył się dobrze ukorzenić przed nadejściem zimy.

compo image

Jak prawidłowo przygotować trawnik, aby można go było wyrównać?

Zanim przystąpisz do pracy, powierzchnię trawnika trzeba odpowiednio przygotować. Zacznij od usunięcia chwastów, a następnie skoś trawnik. Jeśli zalega na nim warstwa filcu, warto również wykonać wertykulację. W ten sposób usuniesz martwe źdźbła trawy i resztki chwastów z darni. Dzięki temu łatwiej będzie Ci później uzupełnić ziemię pod trawnik.

Jeśli cała powierzchnia trawnika zapadła się nierównomiernie, warto najpierw zmierzyć, jak duża jest różnica poziomów. Do tego celu przydadzą się dwa drewniane patyki, sznurek i poziomica. Wbij patyki w najwyższym i najniższym punkcie trawnika, a następnie połącz je sznurkiem. Podnoś sznurek w niższym punkcie do momentu, aż poziomica pokaże linię poziomą. W ten sposób łatwo ocenisz, ile ziemi trzeba dosypać, aby wyrównać powierzchnię.

Jak wyrównać trawnik?

Najpierw należy ustalić, czy są to raczej małe, płytkie dziury i wgłębienia, czy też trzeba naprawić większe i głębsze uszkodzenia. W zależności od tego, czy chcesz wyrównać trawnik punktowo, czy na większej powierzchni, potrzebne Ci będą nieco inne narzędzia i materiały. Zmieni się także wymagany nakład pracy.

3 różne metody wyrównywania trawnika

  1. Płytkie zagłębienia i małe dziury można wypełnić za pomocą specjalnej ziemi do trawników, która nadaje się nie tylko do zakładania nowego trawnika, ale również do wyrównywania nierówności w już istniejącym trawniku. Rozprowadź cienką warstwę produktu i wyrównaj ziemię grabiami. Jeśli w tych miejscach często tworzą się kałuże, możesz dodać trochę piasku do trawy, aby usprawnić odpływ wody. Nie ugniataj ziemi zbyt mocno, ponieważ warstwa musi pozostać na tyle luźna, by źdźbła trawy mogły przez nią przebić. Porada: glebę warto wcześniej napowietrzyć. W tym celu wbij widły ogrodowe na kilka centymetrów w glebę. Dopiero rozprowadź piasek i ziemię na powierzchni trawnika. Po kilku tygodniach źdźbła trawy przerastają przez nową warstwę ziemi – wtedy można powtórzyć ten proces jeszcze kilka razy, aż powierzchnia będzie całkowicie równa, ponieważ ziemia za każdym razem lekko osiada. Ważne, aby w tym okresie regularnie podlewać trawnik.
  2. Jeśli Twój trawnik charakteryzuje się dużą powierzchnią i zależy Ci na usunięciu nierówności, najlepszym rozwiązaniem może okazać się walec do trawy. Urządzenie to skutecznie niweluje drobne różnice poziomów, o ile zagłębienia nie są zbyt głębokie. Większe kopce ziemi, takie jak kopce kreta, należy wcześniej usunąć ręcznie. Jeśli chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy, możesz wypożyczyć walec do trawy w markecie budowlanym. Przed wałowaniem zaleca się skosić i podlać trawnik. Wałowanie przynosi oczekiwany efekt, tylko wówczas, gdy gleba jest wystarczająco miękka. Jeśli widoczne są zagłębienia lub dołki, należy wypełnić je ziemią do trawnika. Następnie możesz przesuwać wał do trawy wzdłuż i w poprzek powierzchni trawnika – tory powinny lekko na siebie zachodzić. Dzięki temu pozbędziesz się wszelkich nierówności. Po przeprowadzeniu tego zabiegu najlepiej nie chodzić po trawniku przez co najmniej dzień. Jeśli widoczne są luki, możesz uzupełnić je specjalną mieszanką do dosiewki Turbo.
  3. Gdy wypełnianie ubytków ziemią do trawnika lub wałowanie nie przynosi pożądanych efektów albo nierówności są zbyt duże i głębokie, warto rozważyć zdjęcie darni, przekopanie i ponowny wysiew trawy. Ta metoda jest równoznaczna z założeniem nowego trawnika i wiąże się więc z dość dużym nakładem pracy. Za pomocą szpadla możesz naciąć darń i usunąć ją kawałek po kawałku. Następnie dokładnie przekop glebę, aby ją rozluźnić. Teraz trzeba zmierzyć, jaka różnica wysokości występuje między najwyższym a najniższym punktem trawnika. Następnie możesz ponownie uzupełnić powierzchnię trawnika – użyj do tego mieszanki gruntu rodzimego oraz specjalnej ziemi do trawników, która zawiera dodatkowy nawóz startowy i poprawia strukturę gleby. Po kilku dniach można wyrównać powierzchnię walcem i ponownie wysiać trawę. Polecamy do tego celu mieszankę COMPO Dosiewka Turbo, która bardzo szybko i skutecznie wypełnia ubytki w trawniku. W pierwszych tygodniach po założeniu trawnika trzeba zadbać o to, aby nasiona były stale wilgotne. COMPO Turbo Nawóz do trawników dostarcza młodym źdźbłom wszystkich niezbędnych składniki odżywcze, dzięki czemu mogą stworzyć gęstą darń.

Zanim świeżo wyrównany trawnik stanie się całkowicie równy i gęsty, może minąć trochę czasu. Jednak przy odrobinie cierpliwości uzyskasz idealny, zielony dywan – a jeśli odpowiednio o niego zadbasz, będzie się przepięknie prezentować przez długie lata.  

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.