compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Podstawy
  5. Nawadnianie
  6. Jak mogę nawadniać swoje rośliny podczas urlopu?

Jak mogę nawadniać swoje rośliny podczas urlopu?

Długo wytęskniony urlop w końcu jest tuż tuż. Od tygodni nie możemy się go doczekać, bo chcemy oderwać się od stresującej codzienności. Zanim będziesz mógł się udać na urlop, trzeba jednak załatwić parę spraw. Między innymi trzeba zadbać o nawadnianie roślin. Czy jest możliwe, aby kwiaty, rośliny owocowe i warzywne, trawniki żywopłoty po kilku tygodniach bez podlewania zachowały swoją świeżość?

compo image

Generalnie obowiązuje następująca zasada: Przed urlopem trzeba jeszcze raz dobrze nawodnić rośliny Rośliny są z reguły w stanie znieść krótki weekendowy urlop bez problemów. Zaplanowałeś kilkutygodniowy urlop? Najprostszą metodą jest zwrócić się do rodziny lub sąsiadów z prośbą o podlewanie w wolnych chwilach Twoich ukochanych roślin. W zamian za przysługę możesz się z nimi podzielić swoimi zbiorami lub zaprosić ich na jedzenie. Jeśli jednak nie znajdziesz nikogo zaufanego, komu mógłbyś powierzyć swoje rośliny, polecamy Tobie następujące metody.

Dzięki nim Twoje roślin nie będą odparowywać

Nawadnianie

Pokój

Nawadnianie

Donice

Nawadnianie

Grządka warzywna

Nawadnianie

Szklarnia

Nawadnianie

Żywopłot

Nawadnianie

Trawnik

Działanie to jest drastyczne, ale skuteczne: Aby Twoje rośliny nie pochłaniały tak dużo wody, pomocnym zabiegiem jest ich ewentualne przycięcie i pozbycie się kwiatów. Niektóre kwiaty kwitną w lecie dwa razy. Byłoby idealnie, gdyby po urlopie na Twojej roślinie pojawiły się nowe kwiaty.

Oszczędzaj wodę, stosując właściwy nawóz

Dzięki odpowiednio dobranym nawozom możesz zaoszczędzić poprzez rezygnację z rzeczywiście drogiego podlewania. Nawozy długodziałające z peletami z owczej wełny posiadają szczególne właściwości związane z magazynowaniem wody. Przed wyjazdem należy zatem umieścić pelety w ziemi.

Generalnie zalecamy przed wyjazdem na urlop przetestowanie automatycznych systemów nawadniania. Czy system działa bez zarzutu? Czy przekazywana ilość wody jest prawidłowa? Należy unikać ustawienia na zbyt dużą wydajność, tak by wśród roślin nie pojawiała się stojąca woda.

Sprawdź również wcześniej, czy Twoje rośliny nie cierpią ewentualnie na jakieś choroby lub czy nie zostały zaatakowane przez szkodniki, przeprowadź odpowiednie zabiegi i ustaw roślinę w osobnym miejscu, tak by nie zagrażała innym roślinom.

Dzięki tym wskazówkom spokojnie możesz się udać na urlop, rozkoszując się wolnym czasem! Życzymy udanego wypoczynku!

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.