Nawet najbardziej zapalonym ogrodnikom należy się od czasu do czasu chwila wytchnienia – po wszystkich tych wysiłkach, które włożyłeś w pielęgnację trawnika, zdecydowanie zasłużyłeś na urlop. Jeśli jednak wolisz, aby trawnik po Twoim powrocie nadal był piękny i zielony, a nie przywitał Cię spalony słońcem step, warto odpowiednio się przygotować. W naszym poradniku znajdziesz trzy porady, na co szczególnie zwrócić uwagę w pielęgnacji trawnika przed i podczas urlopu.
Walizka spakowana, sąsiad podleje kwiaty – chyba więc można ruszać na urlop? Nie tak szybko! Nie zapominaj, że nie tylko rabaty kwiatowe i rośliny w donicach na balkonie czy tarasie, ale także Twój trawnik wymaga opieki w czasie Twojej nieobecności. Aby zielony dywan nie miał do Ciebie pretensji o wyjazd, zastosuj się do poniższych zaleceń, a o wiele łatwiej będzie Ci przygotować trawnik na Twój wyjazd.
Jeśli w dniach przed Twoim wyjazdem także panowały wysokie temperatury, być może na trawniku wciąż stoi basen ogrodowy lub przenośny brodzik. Koniecznie schowaj je przed wyjazdem, aby dodatkowo nie obciążać trawnika. Baseny i brodziki dociskają źdźbła trawy do ziemi i odcinają trawnikowi dostęp do światła. Ponadto w takich warunkach może szybko wytworzyć się wilgotny i ciepły mikroklimat, które sprzyja rozwojowi chorób trawy.
Ostatnie koszenie trawnika wykonaj jak najbliżej terminu wyjazdu. Dzięki temu okres, w którym trawnik nie był koszony, będzie krótszy. Łatwiej doprowadzisz wtedy swoją trawę do porządku. Najlepiej użyj kosiarki mulczującej. Rozdrabnia ona trawę na tak niewielkie fragmenty, że może pozostać na trawniku. Pokos pozostawiony na darni pełni wtedy rolę ściółki – dzięki niej wilgoć z gleby paruje wolniej, a tym samym Twój zielony dywan jest lepiej chroniony przed wysychaniem. Jeśli decydujesz się na mulczowanie, najlepiej wykonać ten zabieg dwa razy na krótko przed wyjazdem, w odstępie kilku dni. Chcesz dowiedzieć się więcej o mulczowaniu trawnika? Jeśli tak, koniecznie zajrzyj do naszego artykułu „Mulczowanie – sekret pięknego trawnika”. Porady dotyczące koszenia trawnika, np. w kwestii odpowiedniej wysokości cięcia, znajdziesz natomiast w artykule „Koszenie trawnika – najlepsze porady i triki, które pomogą Ci utrzymać trawnik w dobrej kondycji”.
Możesz pozwolić mu pracować jak zwykle – nie trzeba zmieniać ustawień koszenia. Roboty koszące działają podobnie do kosiarek mulczujących.
Zwłaszcza w miesiącach letnich, a więc także w czasie wakacji, podlewanie ma ogromne znaczenie i nie wolno go pomijać. Jeśli nagle przestaniesz podlewać trawnik, ryzykujesz, że po powrocie zamiast soczystej zieleni ujrzysz spalony słońcem step. W czasie upałów trawa szybko wysycha, a z pięknego, zadbanego trawnika pozostają jedynie zniszczone, przypominające słomę źdźbła. Nawet jeśli temperaturom jeszcze daleko do rekordowych trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu trawnika.
Najlepiej poproś sąsiadów, aby podlewali trawę podczas Twojej nieobecności. Jeśli nie ma takiej możliwości, możesz zamontować automatyczny system nawadniania. Takie zraszacze często działają w oparciu o programator czasowy, które działanie można ustawić z odpowiednim wyprzedzeniem. Podłączenie czujnika wilgotności gleby lub deszczomierza pozwala jeszcze lepiej kontrolować ilość wody dostarczanej Twojemu trawnikowi. Dzięki systemowi nawadniania woda trafia precyzyjnie do korzeni, co pozwala zminimalizować jej zużycie – oszczędzasz też czas, który w innym przypadku musiałbyś poświęcić na podlewanie trawy z użyciem węża ogrodowego. Więcej o prawidłowym nawadnianiu trawnika przeczytasz w artykule „5 błędów przy podlewaniu trawnika”.
Osoba, która miała podlewać Twój trawnik, zapomniała o swoim zadaniu i teraz Twój trawnik nie jest już soczyście zielony, lecz żółty lub nawet brązowy? Najlepsza pierwsza pomoc w takim wypadku to obfite, intensywne podlewanie. Przyniesie to jednak skutek tylko wtedy, gdy korzenie trawy jeszcze nie ucierpiały. W razie potrzeby możesz sprawdzić ich stan, wykopując szpadlem mały fragment darni. Jeśli korzenie nie są białe, lecz brązowe i martwe, oznacza to, że pozostało już tylko jedno rozwiązanie – dosiewka. Jak szybko uzupełnić puste miejsca w murawie, dowiesz się z poradnika ”Dosiewka trawnika: – w jaki sposób uzupełnić łyse placki i przeprowadzić renowację uschniętej trawy?”
Niezależnie od tego, czy przygotowujesz trawnik na kolejny wyjazd, czy na nadchodzącą zimę – wzmocnij go nawozem o wysokiej zawartości potasu.
Dalsze porady dotyczące trawnika