compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Trawnik
  5. Zakładanie i pielęgnacja
  6. Trawnik podczas urlopu – 3 wskazówki

Jak przygotować trawnik na urlop - 3 wskazówki

Nawet ogrodnikom od czasu do czasu należy się przerwa - w końcu pomimo całego wysiłku, zwłaszcza jeśli chodzi o idealny trawnik, zasługujesz na wakacje. Aby trawnik po letnim urlopie nadal wyglądał ładnie i zielono i aby nie przywitał nas żółto-brązowy step, należy podjąć odpowiednie środki ostrożności. W naszym poradniku znajdziesz trzy wskazówki dotyczące tego, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę podczas pielęgnacji trawnika przed i w trakcie wakacji.

Jak dbać o trawnik podczas wakacji?

Walizka spakowana, sąsiad podlewa kwiatki - więc wyjeżdżasz na wakacje? Nie tak szybko! Nie zapominaj, że oprócz klombu i roślin doniczkowych na balkonie lub patio, Twój trawnik również wymaga pielęgnacji podczas wakacji. Aby Twój zielony dywan nie miał Ci za złe Twojej nieobecności, powinieneś podjąć następujące kroki, aby przygotować trawnik na wakacje:

Wskazówka 1: Usuń z trawnika basen i meble

Pamiętaj, aby usunąć przed wyjazdem wszystkie meble, basen i ruchome zabawki, aby nie obciążać trawnika. Rzeczy te spłaszczają bowiem źdźbła trawy i pozbawiają trawnik światła. Ponadto w przypadku ciepłej i wilgotnej pogody pod takimi elementami może szybko rozprzestrzenić się pleśń.

compo image

Wskazówka 2: Przed wyjazdem skoś trawnik

Zaplanuj ostatnie koszenie trawnika przed wakacjami jak najbliżej czasu wyjazdu. Zminimalizuje to okres, w którym trawnik nie jest koszony. Najlepiej jest używać kosiarki mulczującej. Rozdrabnia ona trawę tak drobno, że może ona pozostać na trawniku i działa jak warstwa ściółki: wilgoć z gleby nie będzie parować tak szybko, a zielony dywan będzie lepiej chroniony przed wysychaniem. Jeśli zdecydujesz się na koszenie z mulczowaniem, najlepiej zrobić to dwa razy na krótko przed wakacjami, w odstępie kilku dni.

compo image

Wskazówka 3: Podlewanie trawnika podczas wakacji

Podlewanie trawnika jest jedną z najważniejszych czynności, szczególnie w miesiącach letnich, a zatem również podczas wakacji i nie można go po prostu pomijać. Jeśli nagle przestaniesz podlewać trawnik, ryzykujesz, że po Twojej nieobecności zamiast promiennej zieleni będziesz mieć żółto-brązowy step.

Najlepiej więc zapytać sąsiadów, czy mogą przejąć podlewanie za Ciebie. Jeśli nie jest to możliwe, można również zainstalować automatyczny system nawadniania. Takie systemy zraszaczy są zwykle oparte na timerze, który można zaprogramować z wyprzedzeniem. W połączeniu z czujnikiem wilgotności gleby lub miernikiem deszczu można jeszcze lepiej kontrolować ilość wody dostarczanej przez system nawadniania do trawnika. W ten sposób system nawadniania kieruje wodę do korzeni trawnika w bardziej ukierunkowany i wydajny sposób oraz zapobiega utracie wody - oszczędzasz sobie również regularnego podlewania wężem.

Trawnik wyschnięty po wakacjach - co robić?

Zaufana osoba zapomniała podlać trawnik i teraz jest on żółty lub brązowy? Najlepszym środkiem pierwszej pomocy jest obfite i dokładne podlanie trawnika. Jednak może to być skuteczne tylko wtedy, gdy korzenie trawnika są nadal nienaruszone. Jeśli to konieczne, sprawdź stan korzeni na małym fragmencie trawnika, odcinając niewielki kawałek darni szpadlem. Jeśli korzenie trawnika nie są już białe, ale brązowe i martwe, jedyną rzeczą, która może pomóc, jest ponowny wysiew.

Właściwa pielęgnacja trawnika latem

Tylko dzięki odpowiedniej pielęgnacji trawnika latem można zapobiec powstawaniu brązowych i nagich plam. W naszym artykule znajdziesz najważniejsze wskazówki dotyczące zapobiegania uszkodzeniom trawnika spowodowanym upałami i suszą.

Dowiedz się więcej

Po wakacjach: wzmocnij trawnik

Czy to w ramach przygotowań do kolejnych wakacji, czy w oczekiwaniu na kolejną zimę: Wzmocnij swój trawnik nawozem o wysokiej zawartości potasu. Także nawóz organiczny o naturalnym natychmiastowym i długotrwałym działaniu zapewnia wytrzymały, bujny zielony trawnik o zwiększonej odporności na choroby i ekstremalne temperatury, takie jak upał i mróz.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.