compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Trawnik
  5. Zakładanie i pielęgnacja
  6. Co zrobić ze skoszoną trawą?

Co zrobić ze skoszoną trawą?

Zwłaszcza latem, gdy trawa szybko rośnie i trzeba ją często kosić, błyskawicznie na trawniku zbierają się duże ilości pokosu. Co zrobić więc z tym całym pokosem? W jaki sposób można wykorzystać skoszoną trawę? Niezależnie od tego, czy chcesz ją przeznaczyć na kompost, wykorzystać jako ściółkę lub użyć w postaci nawozu do trawnika i rabat – przeczytaj nasze porady, co możesz zrobić ze skoszoną trawą i jak utylizować ją we właściwy sposób, jeśli pokosu jest stanowczo za dużo.

Skoszona trawa wszędzie, gdzie spojrzysz

Od pierwszego do ostatniego koszenia trawnika

Regularne koszenie trawnika to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych na drodze do uzyskania gęstego, zielonego dywanu. Od pierwszego do ostatniego koszenia w roku może się uzbierać naprawdę sporo trawy – ponieważ zazwyczaj od końca marca lub początku kwietnia do października należy kosić trawnik co najmniej raz w tygodniu, oczywiście w zależności od warunków pogodowych i tempa wzrostu. Silny wzrost trawnika latem może wymagać częstszego koszenia. A przy odpowiedniej pogodzie może się zdarzyć, że będziesz musiał kosić trawę jeszcze w grudniu. Chcesz wiedzieć dokładnie, kiedy i jak często najlepiej kosić trawnik? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami i trikami dotyczącymi koszenia trawnika.

Niezależnie od tego, jak ostatecznie będzie wyglądał sezon koszenia, jedno jest pewne: będziesz mieć do czynienia z dużą ilością pokosu.Ale bez obaw! To nie oznacza, że Twój pojemnik na bioodpady już wkrótce ciągle będzie przepełniony lub że wyjazd do punktu zbiórki odpadów stanie się codziennym punktem dnia przez kolejne tygodnie. Skoszona trawa zawiera cenne składniki odżywcze i inne przydatne właściwości – szkoda byłoby ją po prostu wyrzucać. Lepiej wykorzystać ją w zrównoważony sposób w swoim ogrodzie. Jak to zrobić, dowiesz się poniżej.

Kompostowanie skoszonej trawy

Czy masz już kompostownik w swoim ogrodzie? W takim razie masz doskonałą możliwość, aby przynajmniej część skoszonej trawy wykorzystać z pożytkiem dla Twojego ogrodu. W pryzmie kompostowej materiał roślinny jest rozkładany w naturalny sposób przez mikroorganizmy. Na pryzmie pozostaje jedynie wartościowy humus, który można wymieszać z glebą i wykorzystać jako dodatkowy nawóz dla roślin w ogrodzie. Aby mikroorganizmy były stanie wykonać swoją pracę, a skoszona trawa mogła być przekształcona w kompost, trzeba zapewnić im odpowiednią ilość tlenu oraz nie dopuścić do całkowitego wyschnięcia kompostu. Dlatego na kompoście najlepiej jest łączyć ze sobą różnego rodzaju materiały, np. trawę, gałęzie i liście. Grubsze odpady ogrodowe, jak gałązki i liście, zapewniają dopływ powietrza i wystarczającą ilość tlenu. To wspiera organizmy glebowe i zapobiega fermentacji źdźbeł trawy podczas kompostowania. Aby zapobiec gniciu kompostu, pryzmę warto umieścić w półcieniu.

Zwróć też uwagę na to, aby skoszona trawa nie była zbyt wilgotna. Nasza porada: najlepiej rozłóż trawę na jakiś czas, aby lekko przeschła, zanim trafi na kompost.

Jeśli posiadasz jedynie niewielki trawnik, pojedynczy kompostownik w zupełności wystarczy. Przy większych ilościach skoszonej trawy warto natomiast korzystać z kilku kompostowników. Niestety skoszona trawa rozkłada się dość powoli, dlatego z dużym prawdopodobieństwem będziesz musiał ją zutylizować lub wykorzystać w jeszcze inny sposób.

Kiedy skoszona trawa rozkłada się najszybciej?

Zadbaj o różnorodność kompostowanych materiałów i dobrą cyrkulację powietrza. Przepuszczająca powietrze pokrywa (nie folia ani plandeka) przyspiesza wzrost temperatury i umożliwia regulację wilgotności. Dzięki temu mikroorganizmy mają idealne warunki do pracy.

Pozostawianie pokosu na trawniku

Chcesz oszczędzić sobie pracy związanej z usuwaniem skoszonej trawy? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: wcale nie musisz się jej pozbywać. Pozostawienie pokosu na trawniku ma swoje zalety, o ile oczywiście odpowiednio się do tego przygotujesz.

compo image

1. Ściółkowanie trawnika z wykorzystaniem pokosu

Jeśli zamiast tradycyjnej kosiarki używasz kosiarki do mulczowania bez kosza lub robota koszącego, możesz dokładnie rozdrobnić trawę i po prostu pozostawić ją jako warstwę ściółki na trawniku. Taki zabieg wiąże się z wieloma korzyściami dla trawnika, jedną z nich jest choćby ochrona trawy przed wysychaniem. Ponadto mulczowanie zapobiega rozprzestrzenianiu się uciążliwych chwastów, takich jak podagrycznik – pod warunkiem, że kosimy trawę odpowiednio często i regularnie. Skoszona trawa zawiera także ważne składniki pokarmowe, w tym m.in. azot, które dzięki ściółkowaniu wracają do gleby. Wszystkie zalety i wady ściółkowania trawnika oraz wskazówki, na co należy zwrócić uwagę podczas mulczowania trawy, znajdziesz w naszym artykule „Mulczowanie – sekret pięknego trawnika”.

compo image

Skoszoną trawę można wykorzystać jednak nie tylko jako ściółkę do trawnika, ale także w ogrodzie – stosując mulcz pod drzewami, żywopłotami, krzewami lub na rabatach. Warstwa ściółki nie powinna jednak składać się wyłącznie ze skoszonej trawy, lecz musi być wymieszana z grubszym materiałem, takim jak zrębki drewniane, kora dębowa lub włókna kompostowe.

W przypadku rabat kwiatowych lub grządek warzywnych należy również pamiętać, że ślimaki chętnie pożywią się skoszoną trawą. W związku z tym warto rozważyć, czy rzeczywiście chcesz użyć trawy jako ściółki w takich miejscach. Zamiast tego zalecamy użycie specjalnej ściółki do warzyw.

Wskazówka: jeśli używasz do ściółkowania pokosu, koniecznie upewnij się, że nie zawiera on traw z nasionami – w przeciwnym razie trzeba je będzie później usunąć, co bywa dość uciążliwe. Wzmocnij swój trawnik, dostarczając mu odpowiednich składników pokarmowych – na przykład za pomocą COMPO Nawóz do trawników + bariera na chwasty, aby zapobiec pojawianiu się tych niepożądanych roślin.

2. Wykorzystanie skoszonej trawy jako nawozu

Mulczowanie trawnika pokosem ma jeszcze jedną zaletę: skoszona trawa działa jak dodatkowy nawóz. Dzięki temu cenne składniki pokarmowe, które normalnie trafiłyby do bioodpadów lub na kompost, wracają do gleby. Jednak sam pokos nie jest w stanie dostarczyć wystarczającej ilości składników odżywczych do prawidłowego rozwoju trawnika. W związku z tym, skoszoną trawę można wykorzystać jedynie jako przydatne uzupełnienie konwencjonalnych nawozów. Nie należy także rezygnować z nawożenia głównego na początku sezonu wiosną oraz z nawożenia jesiennego z dodatkową porcją potasu. Na jesień polecamy nawóz do trawników o wysokiej zawartości potasu.

Odradzamy przygotowywanie gnojówki na bazie skoszonej trawy. Jeśli postawisz na nawożenie trawnika gnojówą, najczęściej wyrządzi mu to więcej szkód niż przyniesie korzyści.

compo image

Utylizacja skoszonej trawy

Jeśli nie masz możliwości dalszego wykorzystania skoszonej trawy, można ją wyrzucić do śmietnika. Pokos nie powinien jednak trafiać do pojemnika na odpady zmieszane, lecz do bioodpadów. Pamiętaj, że świeża skoszona trawa charakteryzuje się wysoką zawartością wody, dlatego w pojemniku na bioodpady może szybko zacząć pleśnieć. Fermentująca trawa może wydzielać nieprzyjemne zapachy, zwłaszcza gdy śmietnik stoi w słońcu. Dlatego zawsze ustawiaj pojemnik na bioodpady w cieniu. Podobnie jak w przypadku kompostownika, warto wymieszać skoszoną trawę z innymi odpadami ogrodowymi, takimi jak gałęzie czy liście – warstwowa struktura poprawia napowietrzenie odpadów i zapobiega ich gniciu. Jeśli pojemnik na bioodpady jest zbyt mały, skoszoną trawę można oddać do punktu selektywnej zbiórki odpadów.

Czy można wyrzucać skoszoną trawę do lasu?

Nie, wyrzucanie odpadów ogrodowych, do których zalicza się również skoszona trawa, jest w lesie zabronione – nawet jeśli w pierwszej chwili wydaje się, że kupa trawy to w gruncie rzeczy naturalny kompost. Zakaz wynika m.in. z tego, że świeżo skoszona trawa szybko zaczyna pleśnieć, a tym samym powoduje nieprzyjemne zapachy i zanieczyszcza glebę oraz wody gruntowe azotanami. Za złamanie zakazu grozi grzywna.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.