Oto 12 powodów, przez które Twój trawnik nie rośnie
Soczyście zielony, zdrowy trawnik to duma każdego ogrodnika. Jednak czasem, mimo starannej pielęgnacji, tu i ówdzie pojawiają się jedynie kępy nierównej trawy. Przedstawiamy 12 powodów, przez które Twój trawnik może nie rosnąć prawidłowo – od niedoboru składników pokarmowych, przez słabą jakość gleby, aż po błędy przy wysiewie nasion. Podpowiadamy również, w jaki sposób możesz pomóc powrócić swojemu trawnikowi do formy.
Składniki odżywcze są podstawą zdrowego trawnika. W przypadku niedostatecznego zaopatrzenia w składniki pokarmowe, korzenie nie będą stanie odpowiednio odżywiać trawy – w efekcie jej wzrost znacznie spowolni, kolor stanie się mniej soczysty, a darń straci swoją gęstość. Jeśli chcesz więc zapewnić swojej trawie optymalny start w nowym sezonie, wykonaj pierwsze nawożenie w marcu lub kwietniu. Najlepiej użyć nawozu długo działającego do trawy. Latem zalecamy zaaplikować trawnikowi kolejny nawóz, dzięki któremu trawa zyska wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Trzecie nawożenie przeprowadzamy jesienią – najlepiej nawozem bogatym w potas.
Częstym powodem niezadowalających rezultatów po wysiewie trawy jest stosowanie nasion niskiej jakości. Tanie mieszanki nasion traw często nie posiadają specjalnej otoczki chroniącej nasiona przed trudnymi warunkami pogodowymi podczas kiełkowania i zawierają zazwyczaj wysoki odsetek traw pastewnych. Co prawda rosną one szybko, jednak w dłuższej perspektywie nie tworzą gęstej darni, przez co nie prezentują się zbyt atrakcyjnie. Z tego względu warto zdecydować się na nasiona wysokiej jakości.
Jeśli chcesz, aby trawnik rozwijał się w optymalny sposób, dostosuj wybór mieszanki nasion do lokalizacji swojego ogrodu oraz specyficznych warunków stanowiskowych. Poszczególne typy traw różnią się zastosowaniem i właściwościami. Wyróżniamy następujące typy trawników: ozdobne, użytkowe, rekreacyjno-sportowe, do cienia i na tereny suche. W przypadku niekorzystnych warunków, np. długo utrzymującej się suszy czy intensywnego użytkowania warto postawić na specjalistyczne mieszanki nasion trawy.
Na suchych i nasłonecznionych stanowiskach z piaszczystą glebą i niewielką ilością opadów zalecamy założyć specjalny trawnik odporny na upały i suszę.
Jeśli trawa nie kiełkuje zgodnie z oczekiwaniami, przyczyną mogą być błędy popełniane podczas samego wysiewu lub dosiewki. Być może zasiałeś ją zbyt wcześnie. Większość mieszanek kiełkuje dobrze dopiero przy stałej temperaturze gleby wynoszącej co najmniej 10°C – w przypadku niektórych odmian możliwy jest wcześniejszy siew już od temperatury od 5°C. Dlatego zalecamy przeczekać ostatnie przymrozki i rozpocząć dosiewkę wiosną, najlepiej w okresie od połowy kwietnia do maja. Temperatura nie może być ani zbyt wysoka, ani zbyt niska, ponieważ mrozy, upały, intensywne opady deszczu i susze mogą zakłócić proces kiełkowania. Wysiew należy przeprowadzać w bezwietrzny dzień, ponieważ wtedy łatwiej będzie równomiernie rozprowadzić nasiona.
Po wysiewie należy obficie podlać trawnik – nasiona muszą być przez pierwsze tygodnie stale wilgotne, w przeciwnym razie tracą zdolność kiełkowania.
Inne błędy, które często występują podczas wysiewu trawy i mogą wpływać na wzrost, zostały szczegółowo opisane w artykule poradnikowym „5 najczęstszych błędów popełnianych podczas wysiewu trawnika”.
Zwykłe gatunki traw potrzebują do prawidłowego rozwoju dużo światła słonecznego. Jeśli zauważysz, że Twoja trawa zupełnie przestała rosnąć, powodem może być niekorzystne stanowisko. W miejscach zacienionych, na przykład pod drzewami, trawa rośnie bardzo wolno i ma tendencję do szybkiego porastania mchem. Jeśli marzy Ci się zielony trawnik na częściowo lub nawet całkowicie zacienionych stanowiskach, warto sięgnąć po specjalną mieszankę traw przeznaczoną do cienia.
Błędy popełniane podczas koszenia mogą sprawić, że zamiast soczyście zielonego dywanu trawa będzie wyglądać na bardzo zaniedbaną. Częstym błędem jest zbyt mocne koszenie trawy. Zbyt intensywne koszenie może opóźnić odrastanie trawy i prowadzić do powstawania łysych placków. Dlatego najlepiej utrzymywać wysokość koszenia na poziomie 4–5 centymetrów, a w miejscach zacienionych – około 6 centymetrów. Ogólna zasada mówi, aby jednorazowo skracać trawę jedynie o około jednej trzeciej jej aktualnej wysokości. Także tępe noże kosiarki mogą zaszkodzić źdźbłom, zwłaszcza że uszkodzenia ułatwiają rozwój grzybów. Jeśli zauważysz postrzępione końce źdźbeł lub ich przebarwienia, pamiętaj, aby szybko naostrzyć ostrza. Więcej porad dotyczących koszenia znajdziesz w artykule "Koszenie trawnika – najlepsze porady i triki, które pomogą Ci utrzymać trawnik w dobrej kondycji".
Regularne, obfite nawadnianie ma ogromne znaczenie dla prawidłowego wzrostu trawnika. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii. Być może podlewasz swój trawnik codziennie, ale jedynie przez krótką chwilę? Wtedy woda nie ma szansy dotrzeć do głębszych warstw gleby, przez co nie nawadnia korzeni traw. Również zbyt skąpe podlewanie przy dosiewaniu lub zakładaniu nowego trawnika sprawia, że trawa kiełkuje nierównomiernie albo nawet wcale. Ilość wody również ma znaczenie – jej nadmiar może prowadzić do powstawania zastoin wodnych. Dlatego ważne jest, aby dostosować nawadnianie do potrzeb trawnika i warunków pogodowych. Latem trawnik zwykle potrzebuje więcej wody niż jesienią czy zimą.
Zwróć także uwagę na porę podlewania –unikaj nawadniania trawy w pełnym słońcu, ponieważ połączenie wilgoci i słońca może nawet spalić źdźbła. Lepiej zabrać się za to rano. Chcesz dowiedzieć się, jak prawidłowo podlewać trawnik? Przeczytaj artykuł „5 błędów przy podlewaniu trawnika”.
Jakość gleby ma decydujące znaczenie dla prawidłowego wzrostu trawnika. Dlatego warto wiedzieć, jaki typ gleby masz w ogrodzie, dzięki czemu będzie można odpowiednio przygotować ją na wysiew trawy. W przypadku standardowej ziemi ogrodowej wystarczy dodać nieco aktywatora gleby, który wspomoże rozwój trawy. Zbitą lub ciężką glebę, która ma tendencję do tworzenia zastojów wody, należy ją odpowiednio rozluźnić przed wysiewem trawy. W tym przypadku warto regularnie przeprowadzać aerację i wertykulację, co pozwoli stworzyć przepuszczalne i bogate w tlen podłoże dla korzeni trawy. Także dodanie piasku do tego rodzaju gleb może poprawić odpływ wody. Nie wiesz, która z tych metod poprawy struktury gleby sprawdzi się w Twojej sytuacji? Przydatne wskazówki znajdziesz w naszym artykule „Aeracja czy wertykulacja trawnika?”.
Jednym z powodów, dla których trawnik może przestać rosnąć, jest zbyt niski lub zbyt wysoki poziom pH gleby. Optymalny odczyn pH dla trawnika mieści się w zakresie od 5,5 do 7,5 – w zależności od rodzaju gleby. Zrównoważony poziom pH ma ogromne znaczenie dla zdrowia roślin i organizmów glebowych, ponieważ dostępność składników odżywczych w glebie jest od niego silnie uzależniona. Zbyt kwaśna gleba (niski pH) powoduje spadek aktywności organizmów glebowych oraz utrudnia roślinom pobieranie składników pokarmowych. Trzeba też pamiętać, że mech bardzo dobrze rozwija się w kwaśnym środowisku. Z kolei zanadto zasadowy odczyn gleby sprzyja rozwojowi koniczyny i innych chwastów. Zastosowanie wapna ogrodowego może pomóc w podniesieniu pH gleby pod trawnik. Dzięki temu nie tylko przyspieszysz wzrost trawy, ale także poprawisz jej zagęszczenie. Kiedy najlepiej wapnować trawnik i na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu tego zabiegu, dowiesz się z poradnika „Wapnowanie trawnika – o czym należy pamiętać?”.
Za zahamowany wzrost trawnika mogą odpowiadać również szkodniki i choroby grzybowe. Jeśli zauważysz obumarłe fragmenty darni, które można niemal jak perukę oderwać od podłoża, może to świadczyć o obecności pędraków – larw żerujących na korzeniach trawy. Choroby grzybowe często atakują osłabiony trawnik, szczególnie jeśli musi się on zmagać z zastojami wody lub niedoborem składników pokarmowych. Łyse placki lub plamy na trawniku mogą wskazywać na pojawienie się chorób grzybowych, takich jak czerwona nitkowatość lub szara pleśń śniegowa. Tego rodzaju infekcje osłabiają trawę i hamują jej rozwój. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorobotwórczych grzybów, warto stosować odpowiednie mieszanki traw dopasowane do konkretnych warunków, a także regularnie nawozić, kosić, wertykulować i usuwać liście z trawnika.
Długotrwałe okresy bez deszczu i wysokie temperatury stanowią wyzwanie nie tylko dla roślin ogrodowych, lecz także dla trawnika. Wraz ze wzrostem temperatury trawa rośnie coraz wolniej, a powyżej 30°C całkowicie zupełnie przestaje się rozwijać. Efektowi temu towarzyszy tzw. stres cieplny, który znacznie osłabia źdźbła trawy. W takich warunkach należy ograniczyć lub nawet całkowicie zrezygnować z jej koszenia i zadbać o odpowiednie nawodnienie. Najważniejsze porady dotyczące pielęgnacji trawnika podczas upałów i suszy znajdziesz w artykule „Pielęgnacja trawnika latem”.
Nie zawsze powolny wzrost trawy wynika z błędów pielęgnacyjnych lub niekorzystnych warunków – czasem odpowiedzialne są po prostu zbyt niskie temperatury zimą.
O tej porze roku trawnik przechodzi w stan spoczynku i całkowicie naturalnym jest, że jego wzrost ustaje. W tym okresie nie trzeba podejmować żadnych specjalnych działań – trawy znowu zacznie rosnąć, gdy temperatury wzrosną na wiosnę. Zalecamy powstrzymać się od nawożenia i innych zabiegów pielęgnacyjnych zimą, ponieważ trawa nie jest wtedy w stanie przyswajać składników odżywczych. Na początku wiosny można z kolei dostarczyć trawnikowi nową porcję substancji pokarmowych, co pomoże mu się zregenerować i rosnąć.
Produkty przydatne przy pielęgnacji trawnika
Inne artykuły dotyczące trawnika