Narzędzia ogrodnicze są Twoimi wiernymi towarzyszami przy różnorakich pracach: pomagają przycinać żywopłot, kosić trawę czy grabić liście. Pielęgnacja ogrodu od wiosny do jesieni byłaby bez nich o wiele trudniejsza. Aby narzędzia i urządzenia służyły Ci jak najdłużej i nie generowały tym samym dodatkowych kosztów, trzeba zadbać o ich odpowiednią konserwację. Najlepszym momentem na ich czyszczenie jest zima, polecamy zająć się tym, jeszcze zanim schowasz je do wiosny. Regularna konserwacja sprzętu jest niezwykle ważna, nawet jeśli swoich narzędzi używasz przez cały rok. Dlatego pokażemy Ci, jak prawidłowo czyścić narzędzia ogrodnicze.
Ręczne narzędzia ogrodnicze, takie jak łopaty, szpadle czy nożyce do żywopłotu, wymagają regularnego czyszczenia. Aby uniknąć skaleczeń, najlepiej założyć rękawice ochronne. Do usunięcia ziemi i piasku dobrze nadaje się szczotka. Bardziej uporczywe zabrudzenia można usunąć niewielką ilością wody z mydłem. Ważne jest, aby po wyczyszczeniu dokładnie wysuszyć grabie, łopaty i inne narzędzia, co pomoże zapobiec powstawaniu rdzy. W przypadku mechanicznych narzędzi ogrodowych dokładne czyszczenie jest niezbędne, jeśli chcemy aby urządzenia działały bez zarzutu. Także w ich przypadku warto użyć szczotki do usunięcia drobnych elementów, takich jak kamyki i piasek, zanim jeszcze zdążą zaschnąć.
Jeśli już zabrałeś się za czyszczenie swoich narzędzi, nie zapomnij także o umyciu kratek do pnączy i palików podpierających rośliny. Jest to szczególnie ważne, jeśli przedmioty te miały kontakt z chorymi roślinami. Wszelkie zalegające resztki roślinne należy bardzo dokładnie usunąć, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. W zupełności wystarczy wyczyścić narzędzia wodą oraz szczotką. Tace do rozsad i doniczki również należy wyczyścić, przynajmniej przed ponownym użyciem, ponieważ mogą gromadzić się na nich patogeny.
Pomimo prawidłowego czyszczenia na Twoich narzędziach pojawiła się rdza? W takim przypadku należy działać jak najszybciej, o ile oczywiście zależy Ci na uratowaniu swojego sprzętu. Jeśli rdza się rozprzestrzeni, może sprawić, że narzędzia staną się całkowicie bezużyteczne. Dlatego należy całkowicie usunąć ten rdzawy nalot. Aby ocenić stopień korozji we właściwy sposób, trzeba najpierw oczyścić narzędzia z brudu i innych osadów. Do usunięcia rdzy najlepiej nadaje się druciana szczotka lub papier ścierny. Jeśli rdza nie schodzi, dobrym pomysłem jest użycie szlifierki. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek po zimie, miejsca podatne na rdzę można zabezpieczyć woskiem lub olejem, np. lnianym. Dzięki tego rodzaju pielęgnacji zapobiegniesz ponownemu powstawaniu rdzy.
Aby sprawdzić, czy Twoje narzędzia ogrodnicze nadal nadają się do bezpiecznego użytkowania, warto dokładnie sprawdzić je pod kątem uszkodzeń. Drobne usterki można często naprawić samodzielnie. Dzięki temu przedłużysz żywotność swojego sprzętu, a praca w ogrodzie znów będzie Ci sprawiać przyjemność.
Aby wymienić uszkodzone drewniane trzonki łopaty lub szpadla, nie potrzeba wielu narzędzi. Najlepiej odpiłować trzonek tuż nad tuleją i usunąć jego pozostałości za pomocą młotka. Następnie nowy trzonek można przymocować gwoździami lub śrubami. Warto także zaimpregnować drewno olejem, aby nie wysychało zbyt szybko i dłużej wytrzymało. Podczas naprawy łopaty lub szpadla rzuciło Ci się w oczy, że główka młotka jest obluzowana? Nie ma problemu! Za pomocą drewnianego klina można ponownie połączyć ją z trzonkiem. To rozwiązanie sprawdzi się również w przypadku siekiery i podobnych narzędzi, których głowica nie jest osadzona w stabilny sposób.
Naprawa urządzeń na własną rękę jest co prawda tańsza i wygodniejsza, ale priorytetem zawsze powinno być bezpieczeństwo. W przypadku większych uszkodzeń lub jeśli po wykonaniu naprawy nie można już zagwarantować pełnej funkcjonalności urządzenia, najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalisty – lub poprosić bliskich o nowe narzędzia ogrodnicze w ramach prezentu na gwiazdkę!
Po wyczyszczeniu urządzeń ogrodniczych warto sprawdzić wszystkie ich elementy pod kątem zużycia. Może się na przykład okazać, że śruby lub osłony ochronne są poluzowane. Można je łatwo dokręcić za pomocą śrubokręta. To, co jest ważne w przypadku narzędzi ręcznych, ma jeszcze większe znaczenie w przypadku urządzeń ogrodniczych – w razie wątpliwości lepiej skonsultować się z fachowcem, niż ryzykować czyjeś zdrowie. Jeśli urządzenia są sprawne, można je zakonserwować, smarując ruchome części niewielką ilością oleju. Aby zapobiec korozji oraz oczyścić układ paliwowy w ogrodowych urządzeniach spalinowych, można zastosować specjalny dodatek do paliwa. Dodaje się go do zatankowanego do pełna zbiornika paliwa, a następnie rozprowadza poprzez uruchomienie silnika na zaledwie kilka minut.
Aby narzędzia tnące pozostały ostre pomimo częstego użytkowania i zapewniały precyzyjne cięcia, trzeba je regularnie ostrzyć. Tępe narzędzia wymagają większego wysiłku podczas cięcia, a ponadto mogą uszkadzać rośliny, ułatwiając wnikanie chorobotwórczych grzybów – to wystarczający powód, by regularnie dbać o ostrość noży. Za pomocą osełki lub stalowego pilnika można łatwo samodzielnie naostrzyć narzędzia. W ten sposób można naostrzyć nawet ostrza kosiarki. Ważne jest, aby przed ostrzeniem dokładnie wyczyścić narzędzia. Ostrzenie można uznać za zakończone, gdy ostrza są gładkie i nie mają żadnych nierówności. Ponieważ podczas tego czynności zawsze ściera się trochę metalu, należy uważać, aby nie zeszlifować zbyt dużo materiału. W przypadku noży przeznaczonych do szczepienia roślin lub pobierania sadzonek wystarczy naostrzyć tylko stronę z krawędzią tnącą.
Aby naostrzyć sekatory, najpierw czyści się ostrza wilgotną wełną stalową, a dopiero w kolejnym kroku używa się narzędzia do ostrzenia. Najlepiej jest rozkręcić sekator, co ułatwia dostęp do ostrzy. Jednak konserwacja sekatorów na tym się nie kończy. Przed ponownym złożeniem należy jeszcze naoliwić ostrza niewielką ilością oleju. Jeśli ostrza są już zbyt mocno zużyte i dalsze ostrzenie nie ma sensu, w większości modeli można je po prostu wymienić na nowe.
Jeśli nie korzystasz z narzędzi ogrodniczych przez cały rok, szczególnie zimą warto przechowywać je w suchym i ciepłym miejscu, na przykład w piwnicy lub altanie ogrodowej. Zapobiega to rdzewieniu metalu oraz uszkodzeniom drewnianych elementów.
Ponieważ urządzenia ogrodnicze z silnikiem są szczególnie wrażliwe na zimno, należy je dodatkowo zabezpieczyć plandeką. Mniejsze narzędzia, takie jak sekatory, najlepiej owinąć w materiał i przechowywać w plastikowych torebkach. Dzięki temu ostrza pozostaną ostre i nie trzeba będzie ponownie ich ostrzyć na wiosnę.
A skoro o wiośnie mowa – jeśli narzędzia ogrodnicze są konserwowane i przechowywane we właściwy sposób, można od razu rozpocząć prace w ogrodzie, gdy tylko zrobi się cieplej.
Produkty na przyszłą wiosnę
To również może Cię zainteresować