compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Trawnik
  5. Zakładanie i pielęgnacja
  6. Pielęgnacja trawnika jesienią

Dla szybkiego startu w okresie wiosennym

Pielęgnacja trawnika jesienią

W zależności od warunków pogodowych panujących latem, trawnik stawia przed nami szereg wyzwań: Wysuszone letnie trawniki w upalne dni są tak samo jego częścią, jak luki w trawniku oraz uciążliwe chwasty i mech. W ciepłe i wilgotne lata choroby trawników szybko się rozprzestrzeniają. Na przykład grzyby znajdują doskonałe warunki do namnażania się. Bez względu na to, z jakimi problemami musisz się zmagać jesień to kluczowy czas na naprawienie szkód wyrządzonych trawnikowi przez lato. Odpowiednia pielęgnacja trawnika jesienią sprawi, że trawnik nie tylko rozpocznie zimę silniejszy, ale także nie będzie musiał długo czekać na pierwsze świeże przyrosty na wiosnę. Pokażemy Ci, za jakie działania - oprócz usuwania opadłych liści - Twój trawnik z pewnością Ci podziękuje.

Spalony trawnik i chwasty

Kiedy temperatury są wysokie i nie ma opadów, często przez kilka tygodni, trawy są jednymi z pierwszych roślin, które cierpią. W okresach suszy źdźbła trawy najpierw żółkną, a następnie zapadają się i całkowicie wysychają. Puste miejsca doskonale wkorzystują chwasty, które są na ogół znacznie bardziej wytrzymałe i czasami mają bardzo głębokie korzenie, dzięki czemu mogą nadal otrzymywać wystarczającą ilość wody nawet podczas dłuższych okresów suszy.

Dobra wiadomość jest taka, że korzenie trawnika są wytrzymałe. Nawet jeśli trawnik wygląda na całkowicie wysuszony na powierzchni, nie musi to oznaczać, że przy odrobinie wody i cierpliwości nie wykiełkuje ponownie. W tym celu należy jednak pomóc trawnikowi w walce z chwastami i grubą warstwą martwej darni. Najlepszym sposobem na to jest wertykulator. Wertykulacja jest zatem jednym z najważniejszych etapów jesiennej pielęgnacji trawnika.

Choroby trawnika

Jeśli lato było przyjemne i ciepłe, ale jednocześnie deszczowe, Twój trawnik jest również narażony na atak chorób! Zwłaszcza grzyby uwielbiają ciepłe i wilgotne środowisko i szybko się rozprzestrzeniają. Rezultatem jest często szary, nieestetyczny trawnik, który jest usiany plątaniną grzybów. Jak to często bywa, chwasty i mech również nie dają spokoju. 

Przed rozpoczęciem jesiennych zabiegów pielęgnacyjnych należy zdecydowanie usunąć grzyby kapeluszowe. Wycinaj je ostrożnie zamiast je kosić. Plątaniny grzybów na trawniku należy zawsze usuwać tak dokładnie, jak to tylko możliwe. Można również ostrożnie nakłuć glebę widłami, aby umożliwić lepszy dopływ powietrza i wody. 

compo image

Do końca października

Krok 1: Wertykulacja

Pomóż swojemu trawnikowi odetchnąć po stresie lata! Wertykulacja to pierwszy krok w usuwaniu chwastów i martwej darni. Zanim zaczniesz szukać maszyny, powinieneś ponownie sprawdzić trawnik. Jeśli mech wysechł przez letnie miesiące, będzie łatwy do usunięcia. Jeśli jednak trawnik jest silnie zachwaszczony, dobrym pomysłem może być zastosowanie środka chwastobójczego na kilka tygodni przed wertykulacją, aby zapewnić czysty efekt wertykulacji.

compo image

Do początku listopada

Krok 2: Dosiewanie

W zależności od ilości materiału usuniętego podczas wertykulacji, należy jak najszybciej ponownie dosiać trawnik. Wynika to z faktu, że chwasty i mech szybko odrastają w powstałych lukach, a ponowny wysiew potrzebuje trochę czasu, aby urosnąć przed nadejściem zimy. Jeśli w ostatnich latach trawnik borykał się z tymi samymi problemami, warto zakupić specjalne nasiona - dostępne są na przykład mieszanki przeznaczone do trawników szczególnie narażonych na upały i suszę, mech, zacienienie lub intensywne użytkowanie przez bawiące się dzieci. Można także użyć nasion szybko kiełkujących.

compo image

Jesień/wczesna wiosna

Krok 3: Wapnowanie

Wartość pH gleby odgrywa decydującą rolę w zdrowym wzroście trawnika. Dla zdrowego wzrostu trawnik powinien mieć wartość pH od 5,5 do 7,0 - w zależności od warunków glebowych. Różne czynniki mogą z czasem powodować spadek wartości pH. W rezultacie trawa nie jest już w stanie wchłaniać wielu składników odżywczych z gleby, a jej zaopatrzenie w składniki odżywcze i trwałość trawnika spada. Ponadto zmniejsza się żywotność gleby i pogarsza się jej struktura. Wapnując trawnik, można podnieść wartość pH gleby, a tym samym poprawić dostępność składników odżywczych. Wapno do trawników należy stosować przy suchej pogodzie, a następnie dokładnie podlać. Pomiędzy wapnowaniem a kolejnym nawożeniem trawnika należy zachować odstęp co najmniej 14 dni.

Stosowanie wapna do trawników jest zalecane tylko w przypadku gleb kwaśnych. Jeśli gleba ma odczyn obojętny lub zasadowy, wapnowanie może zaszkodzić trawnikowi, ponieważ zbyt wysoka wartość pH prowadzi również do zmniejszenia wzrostu, ponieważ składniki odżywcze obecne w glebie są wiązane i dlatego nie są dostępne dla roślin. Dlatego przed wapnowaniem należy zawsze określić wartość pH gleby za pomocą dostępnych w handlu pasków testowych, aby sprawdzić, czy wapnowanie jest w ogóle konieczne i ile wapna należy zastosować.

Najlepszym czasem na zastosowanie wapna do trawników jest jesień przed ostatnim nawożeniem trawnika lub wczesna wiosna przed nawożeniem trawnika po raz pierwszy.

compo image

Do początku listopada

Krok 4: Nawożenie

Nowy wzrost po suchych miesiącach letnich kosztuje trawnik dużo energii i w zależności od pogody, pozostaje niewiele czasu na uformowanie odpornej darni. Dlatego najlepszą rzeczą, jaką można zrobić dla trawnika, aby przygotować go na zimę, jest zastosowanie organiczno-mineralnego nawozu do trawników lub nawozu jesiennego.

compo image

Krok 5: Kontynuacja koszenia

Dopóki temperatura gleby nie spadnie poniżej 9°C, należy regularnie kosić trawnik. Zwłaszcza po nawożeniu trawnik powinien być koszony do momentu, aż przestanie rosnąć, ponieważ jest to jedyny sposób na przekształcenie delikatnych kiełków trawy w mocne źdźbła trawy przed pierwszymi przymrozkami. Ponieważ nigdy nie wiadomo dokładnie, kiedy nastąpi ostatnie koszenie trawy w tym sezonie, najlepiej jest nie kosić trawnika krócej niż 5 cm, w przeciwnym razie przymrozki mogą szybko przeniknąć do systemu korzeniowego trawy i ją uszkodzić. Jednak trawa nie może być również zbyt długa, w przeciwnym razie przemarznie.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.