Klucz do szybszego startu wegetacji na wiosnę
Zależnie od warunków pogodowych latem, pielęgnacja trawnika może się wiązać z wieloma wyzwaniami. Letnie upały i susza powodują przesuszenie darni, co osłabia trawę i sprzyja rozwojowi chwastów. Z kolei ciepłe i wilgotne lato może prowadzić do rozwoju chorób grzybowych, powodując powstawanie szarych plam i rozprzestrzenianie się mchu. Bez względu na to, jakie problemy napotkasz, pewne jest jedno – jesień to decydujący czas na pozbycie się wszelkich uszkodzeń trawnika, które powstały latem. Jeśli zadbasz o właściwą pielęgnację trawnika jesienią, Twoja trawa nie tylko wejdzie mocniejsza w sezon zimowy, ale także wiosną szybko się zazieleni. Pokażemy Ci, za jakie zabiegi – oprócz zgrabienia opadłych liści – Twój trawnik z pewnością będzie Ci wdzięczny.
Sytuacja wyjściowa w przypadku gorących lat
Trawa należy do pierwszych roślin, które cierpią z powodu wysokich temperatur i braku opadów, jeśli ten stan rzeczy utrzymuje się przez wiele tygodni. W czasie suszy źdźbła trawy najpierw żółkną, a następnie całkowicie opadają i usychają. W ten sposób powstaje miejsce dla chwastów, ponieważ są one zazwyczaj znacznie bardziej odporne i często mają bardzo głęboki system korzeniowy, który pozwala im pobierać wodę nawet podczas długotrwałych okresów suszy.
Dobra wiadomość jest jednak taka, że korzenie trawy są naprawdę wytrzymałe. Nawet jeśli trawnik z wierzchu zdaje się całkowicie uschnięty, nie oznacza to, że przy zapewnieniu odpowiedniej ilości wody i odrobinie cierpliwości z Twojej strony nie zacznie ponownie odbijać. Jednak trzeba mu w tym pomóc, tak aby mógł konkurować z chwastami oraz grubą warstwą suchego filcu trawnikowego. Najlepiej zrobić to przy użyciu wertykulatora. Wertykulacja jest jednym z zabiegów związanych z pielęgnacją trawnika jesienią.
Sytuacja wyjściowa po ciepłym lecie z dużą ilością opadów
Jeśli lato było nie tylko ciepłe, ale także deszczowe, to trawnik również był narażony na stres z uwagi na dużą ilość wilgoci. W takich warunkach wiele chorób trawnika ma się wyjątkowo dobrze! Przede wszystkim grzyby uwielbiają ciepłe, pełne wilgoci środowisko i rozprzestrzeniają się w nim w bardzo szybkim tempie. Efektem tego jest często szary, nieestetyczny trawnik poprzerastany grzybnią. Chwasty i mech również nie ustępują.
Zanim rozpoczniesz rutynowe zabiegi pielęgnacyjne, koniecznie pozbądź się grzybów kapeluszowych. Ostrożnie wytnij je ręcznie, bo koszenie nic tu nie pomoże. Grzybnię w trawie należy w miarę możliwości usunąć w całości. Można także delikatnie nakłuć glebę widłami, aby poprawić przepływ powietrza i wody.
Możliwa do końca października
Pomóż swojemu trawnikowi zregenerować się po trudach lata. Jeśli chcesz pozbyć się chwastów i filcu trawnikowego, pierwszym krokiem powinna być wertykulacja. Zanim jednak sięgniesz po wertykulator, warto raz jeszcze przyjrzeć się swojemu trawnikowi. Jeśli mech zdążył obumrzeć w ciągu lata, jego usunięcie będzie znacznie łatwiejsze. Jeśli jednak trawnik jest mocno porośnięty chwastami, warto kilka tygodni przed wertykulacją zastosować środek chwastobójczy, dzięki czemu efekty tego zabiegu będą dużo lepsze.
Możliwa do listopada
W zależności od tego, ile materiału udało Ci się usunąć podczas wertykulacji, należy jak najszybciej dosiać trawę. W nowo powstałych lukach bardzo szybko mogą zagnieździć się chwasty i mech, a do nadejścia zimy trawa potrzebuje jeszcze czasu, aby urosnąć. Jeśli w poprzednich latach wielokrotnie borykałeś się z tymi samymi problemami, warto rozważyć zakup specjalnej mieszanki nasion. Istnieją na przykład mieszanki przeznaczone do trawników narażonych na upały i susze, mech, cień lub deptanie przez bawiące się dzieci.
Jesień/wczesna wiosna
Odczyn pH gleby odgrywa niezwykle istotną rolę w kontekście prawidłowego wzrostu trawnika. Optymalny poziom pH zapewniający zdrowy wzrost trawy wynosi – w zależności od rodzaju gleby – od 5,5 do 7,0. Z biegiem czasu, pod wpływem różnych czynników, pH gleby może się obniżyć. W rezultacie trawa nie jest w stanie przyswajać wielu składników pokarmowych, co prowadzi do pogorszenia jej kondycji i odporności. Zmniejsza się aktywność biologiczna gleby, a jej struktura ulega pogorszeniu. Wapnowanie trawnika pozwala podnieść pH gleby i poprawić przyswajalność składników odżywczych. Wapno należy rozprowadzić na suchym trawniku, a następnie obficie go podlać. Dopiero woda aktywuje działanie wapna i zapobiega pozostawaniu jego resztek na źdźbłach trawy. Między wapnowaniem a kolejnym nawożeniem trawnika należy zachować co najmniej 14 dni przerwy.
Wapnowanie trawnika jest zalecane wyłącznie w przypadku kwaśnych gleb. Jeśli gleba jest neutralna lub zasadowa, wapnowanie może zaszkodzić trawnikowi, ponieważ zbyt wysoki odczyn pH także ogranicza wzrost roślin. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ powoduje to związanie składników pokarmowych w glebie, przez co rośliny nie są w stanie ich pobrać. Przed wapnowaniem zawsze warto zmierzyć pH gleby za pomocą dostępnych w handlu pasków testowych, aby sprawdzić, czy wapnowanie jest konieczne i jaka dawka będzie odpowiednia.
Optymalnym momentem na zastosowanie wapna jest późna jesień lub wczesna wiosna, zanim trawnik zostanie ponownie nawieziony. W okresach z dużą ilością opadów wapno do trawników wymaga znacznie mniej podlewania niż w ciepłych i suchych miesiącach letnich.
Możliwe do listopada
Wypuszczenie nowych pędów po suchych letnich miesiącach wymaga od trawnika dużego wysiłku, a w zależności od warunków pogodowych może pozostać niewiele czasu na wytworzenie odpornej darni przed nadejściem zimy. Najlepsze, co możesz zrobić, aby przygotować trawnik na zimę, to zastosowanie jesienią nawozu do trawnika.
Do momentu, gdy temperatura gleby spadnie poniżej 9°C, trawnik należy regularnie kosić. Trawnik – zwłaszcza po nawożeniu – należy kosić, dopóki rośnie. Tylko w ten sposób delikatne siewki trawy mogą się przerodzić w mocne źdźbła jeszcze przed pierwszym przymrozkiem. Ponieważ nigdy nie można dokładnie przewidzieć, kiedy nastąpi ostatnie koszenie w danym sezonie, najlepiej nie kosić trawy poniżej 5 cm. W przeciwnym razie mróz może przeniknąć do systemu korzeniowego i uszkodzić rośliny. Jednak trawa nie powinna być też zbyt długa, ponieważ w przypadku mrozu może łatwo się łamać.
Produkty przeznaczone do pielęgnacji trawnika
To również może Cię zainteresować