compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Trawnik
  5. Zakładanie i pielęgnacja
  6. Przycinanie krawędzi trawnika – jak się za to zabrać?

Przycinanie krawędzi trawnika – jak się za to zabrać?

Twój trawnik powoli, ale z coraz większym przekonaniem zaczyna zadomawiać się na ogrodowych rabatach? A może jest trochę zaniedbany w okolicy murków i w rogach ogrodu? Mamy dla Ciebie sporo przydatnych porad, które rozwieją Twoje wątpliwości, w jaki sposób i czym przycinać krawędzie trawnika. Pomożemy Ci stworzyć elegancką, angielską linię trawy.

Dlaczego warto przycinać krawędzie trawnika?

Pomimo najlepszych chęci, równe skoszenie całego trawnika bywa prawdziwym wyzwaniem.: Zwłaszcza w rogach ogrodu, w których trudno się manewruje kosiarką, a także m.in. przy murach lub płotach, rzadko udaje nam się precyzyjnie skosić wszystkie źdźbła trawy. Pozostają wtedy nieestetyczne krawędzie, gdzie źdźbła są dłuższe w porównaniu do reszty zielonego dywanu. Podobnie wygląda to na granicy trawnika z rabatami i ścieżkami w ogrodzie. Często kosiarka dociska trawę do dołu, przez co nie można jej później przyciąć po bokach bez ryzyka przypadkowego skoszenia rabaty. Jest to powszechny problem szczególnie w przypadku robotów koszących, ponieważ stale poruszają się one po powierzchni trawnika i dociskają go do ziemi.

Poza tym trawa – w zależności od charakterystyki sąsiadującego terenu – może rozprzestrzeniać się dalej, poza wyznaczone dla niej ramy. Gdy trawnik rośnie w niekontrolowany sposób i rozszerza się na boki, Twoje grządki warzywne lub rabaty kwiatowe coraz bardziej się kurczą. W rezultacie kontury Twojego trawnika mogą się przesuwać i zniekształcać.

Podsumowując – przycinanie krawędzi trawnika pozwala skorygować wysokość trawy. Regularnemu przycinanie trawy połączone z podcinaniem krawędzi pozwala zapobiec niekontrolowanemu rozszerzaniu się trawnika, który mógłby w przeciwnym razie zarastać rabaty i ścieżki. Ponadto soczyście zielona trawa z zadbanymi krawędziami to prawdziwa ozdoba ogrodu i absolutna konieczność, jeśli marzy Ci się trawnik ozdobny lub angielski.  

compo image

Lepiej przycinać czy podcinać krawędzie trawnika?

Na czym właściwie polega różnica między przycinaniem a podcinaniem krawędzi trawnika? W przypadku klasycznego przycinania krawędzi skraca się zbyt długie źdźbła trawy na obrzeżach trawnika. Przycinanie krawędzi odbywa się więc powierzchniowo. Natomiast podcinanie krawędzi sięga głębiej – do korzeni. Podcięcie darni zapobiega rozprzestrzenianiu się trawnika poza wyznaczone dla niego granicę. Do tego celu najczęściej używa się szpadla, noża lub specjalnej krawędziarki do trawnika. Jeśli chcesz mieć trawnik o perfekcyjnych krawędziach, obie czynności powinny iść ze sobą w parze.

Wskazówka ułatwiająca pielęgnację trawnika: krawędzi nie trzeba podcinać w pewnych okolicznościach, o ile na obrzeżach trawnika oraz na granicy z rabatami i ścieżkami ułożysz kamienie. Ma to tę zaletę, że trawa nie będzie się tak łatwo rozrastać. Dodatkowo tego rodzaju krawędź pomaga dotrzeć kosiarką do jak największej liczby źdźbeł trawy. Jeśli ułożysz kamienie na wysokości około jednego do dwóch centymetrów powyżej poziomu trawnika, kosiarka zazwyczaj wystarczy, aby przyciąć krawędź trawy na takiej samej wysokości jak reszta trawnika.

Kamieniami do obłożenia krawędzi może być na przykład zwykła kostka brukowa z ogrodowej ścieżki, ale dobrze się sprawdzą również cegły, mniejsze kamienie granitowe lub betonowe, które można dociąć za pomocą szlifierki kątowej. Dopilnuj, aby kamienie na krawędziach nie osiadały. Idealnym rozwiązaniem jest fundament z zaprawy murarskiej. Zapobiega on osiadaniu kamieni, a jednocześnie gwarantuje, że nawet podczas mrozów pozostaną one na swoim miejscu i nie zostaną wypchnięte w górę.

Czym można przyciąć krawędź trawnika?

Krawędzie trawnika można przycinać różnymi narzędziami ogrodowymi. My wzięliśmy pod lupę trzy najpopularniejsze z nich. Są one dostępne u różnych producentów.

  1. Nożyce ogrodowe lub do trawy
    Najbardziej oczywistym, a jednocześnie niedrogim rozwiązaniem jest przycinanie krawędzi trawnika za pomocą zwykłych nożyc ogrodowych lub przeznaczonych do trawy. Ich zaletą jest możliwość przycięcia trawy w bardzo precyzyjny sposób. Jeśli używasz nożyc do trawy jako narzędzia do przycinania krawędzi, musisz jednak uzbroić się w odrobinę cierpliwości. W zależności od powierzchni trawnika może to zająć naprawdę sporo czasu. Proces ten można przyspieszyć, jeśli zdecydujesz się na zakup elektrycznych nożyc ogrodowych. Jednak również wtedy praca w ogrodzie będzie dość obciążająca fizycznie, ponieważ przy przycinaniu krawędzi trzeba uklęknąć i przyjąć pochyloną pozycję ciała. Na szczęście niektóre z elektrycznych nożyc ogrodowych można wyposażyć w teleskopowy uchwyt, co umożliwia przycinanie krawędzi w pozycji stojącej.
  2. Podkaszarka do trawy
    Również podkaszarka umożliwia przycinanie krawędzi trawnika w pozycji stojącej, co mniej obciąża kręgosłup. Jest to urządzenie zasilane przewodowo lub akumulatorowo, które skraca źdźbła trawy za pomocą obracającej się z dużą prędkością żyłki nylonowej. Pozwala to dokładnie przyciąć trawnik – nawet jeśli trawa jest już wysoka – o ile nie zapomnisz regularnie wymieniać zużytej żyłki na nową. Nie stanowi to jednak zazwyczaj problemu, ponieważ nowe szpule żyłki są dostępne w wielu sklepach i można je łatwo zamocować w podkaszarce. Obok podkaszarek z żyłką nylonową istnieją również narzędzia z plastikowymi ostrzami, które zużywają się nieco wolniej. Pamiętaj o założeniu odpowiedniej odzieży ochronnej.
  3. Kosa spalinowa (wycinarka)
    Kosa spalinowa, nazywana również wycinarką, działa w sposób podobny do podkaszarki, lecz przycina trawę z wykorzystaniem metalowego ostrza lub mocniejszej żyłki nylonowej. Dzięki temu nadaje się nie tylko do przycinania krawędzi trawnika, ale również do cięższych prac, takich jak skracanie bardzo wysokiej trawy czy formowanie krzewów. W związku z tym ryzyko urazu przy pracy z wycinarką jest wyższa – podczas pracy będziesz potrzebować kompletu odzieży ochronnej. Niektóre kosy spalinowe są zasilane elektrycznie, inne wymagają użycia paliwa. Tego typu sprzęt nie należy zatem do najtańszych narzędzi do przycinania krawędzi trawnika, ale jest za to bardzo wydajny, zwłaszcza przy trawnikach, które były zaniedbane przez długi czas. Aby uzyskać czystą, równą krawędź trawnika, trzeba nauczyć się prowadzić urządzenie we właściwy sposób. Ostrze nie powinno również stykać się bezpośrednio z kamiennym obrzeżem, ponieważ może to uszkodzić urządzenie. Jednak obsługa takich narzędzi, zwłaszcza z uwagi na sporą masę wycinarki, nie zawsze jest łatwa.

✓W jaki sposób przycinać krawędzie trawnika?

✓Kiedy najlepiej przycinać krawędź trawnika?

Najłatwiej jest przycinać lub podkaszać krawędź trawnika na krótko przed właściwym koszeniem. W ten sposób oszczędzisz sobie zbierania resztek trawy – ponieważ tę pracę wykona za Ciebie kosiarka. Należy jednak pamiętać o skoszeniu trawnika zaraz po przycięciu krawędzi. W zależności od ilości pokosu, trawnik może mieć utrudniony dostęp do powietrza. W takich warunkach choroby i grzyby będą się łatwiej rozprzestrzeniać.

Częstotliwość przycinania krawędzi również możesz zgrać ze swoim planem koszenia trawnika – za każdym razem, gdy go kosimy, warto wcześniej przyciąć krawędzie. Oznacza to, że krawędzie trawnika należy przycinać częściej wiosną i latem, gdy trawa rośnie szybciej i częściej jest koszona. Porady na temat optymalnej częstotliwości koszenia trawnika znajdziesz w naszym artykule ”Koszenie trawnika”.

Na jaką wysokość przycina się krawędź trawnika?

Celem jest uzyskanie równej trawy, co oznacza, że wysokość cięcia powinna być taka sama jak na pozostałej części trawnika. Idealna wysokość cięcia wynosi zazwyczaj od czterech do pięciu centymetrów, a w przypadku dla trawy rosnącej w cieniu – sześć centymetrów. Jednak w zależności od warunków pogodowych wysokość ta może się różnić. Przydatne porady na ten temat znajdziesz w naszym artykule ”Koszenie trawnika”.  

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.