compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Trawnik
  5. Zakładanie i pielęgnacja
  6. Mulczowanie – sekret pięknego trawnika

Mulczowanie – sekret pięknego trawnika

Mulczować czy kosić? To pytanie zadaje sobie mnóstwo osób, które pragną we właściwy sposób zadbać o swój trawnik. Z jednej strony mulczowanie trawnika ma dostarczać glebie więcej składników pokarmowego, z drugiej strony słyszy się, że przez mulczowanie na trawie tworzy się więcej filcu. Dlatego chcemy dokładniej przyjrzeć się zaletom i wadom mulczowania oraz sprawdzić, czy rzeczywiście jest sposób na piękny trawnik.

Co oznacza „mulczowanie trawnika”?

Podczas mulczowania trawnika, w przeciwieństwie do tradycyjnego koszenia, używa się specjalnej kosiarki mulczującej, która w trakcie koszenia rozdrabnia skoszoną trawę. Rozdrobnione źdźbła trawy pozostają następnie równomiernie rozłożone na trawniku jako warstwa mulczu. Również roboty koszące są w zasadzie kosiarkami mulczującymi, jeśli koszą trawnik dwa do trzech razy w tygodniu. Dzięki tak regularnemu koszeniu ilość skoszonej trawy jest na tyle niewielka, że może spokojnie pozostać na trawniku i służyć jako mulcz.

W przypadku tradycyjnych kosiarek skoszona trawa nie jest jednak rozdrabniana. Dlatego ściętą trawę należy albo zgrabić po koszeniu, albo zebrać bezpośrednio do kosza. Gdyby pozostawić duże źdźbła trawy na trawniku, trawnik otrzymywałby mniej światła i tlenu i mógłby zacząć gnić. Jeśli więc chcesz mulczować swój trawnik, warto wcześniej zastanowić się nad odpowiednią techniką i robić to jedynie w sprzyjających warunkach.

compo image

Mulczowanie trawnika: jakie są tego zalety?

Ale dlaczego w ogóle warto mulczować trawnik? W porównaniu do tradycyjnego koszenia, można wskazać sześć głównych korzyści, jakie zapewnia mulczowanie.

  1. Oszczędność czasu: nie trzeba samodzielnie zajmować się usuwaniem skoszonej trawy, ponieważ pozostaje ona po prostu na trawniku. Zwłaszcza jeśli mamy kosiarkę bez kosza, grabienie trawy może okazać się dość czasochłonne.
  2. Ochrona przed wysychaniem: cienka warstwa mulczu chroni trawnik latem nieco dłużej przed wysychaniem, ponieważ wilgoć zatrzymywana jest w ziemi.
  3. Oddawanie składników odżywczych: skoszona trawa zawiera różne składniki odżywcze, takie jak azot, fosfor i potas. Dzięki mulczowaniu przynajmniej część z tych składników powraca do rosnącej trawy. Nie zastępuje to jednak całkowicie tradycyjnego nawożenia.
  4. Mniejsze zużycie nawozów: mulczowany trawnik potrzebuje mniej nawozu niż ten koszony w tradycyjny sposób. W przypadku tradycyjnego koszenia trawa wraz ze swoimi składnikami odżywczymi trafia na kompost lub do bioodpadów – ale nie wraca na trawnik. Brakujące składniki pokarmowe trzeba więc regularnie uzupełniać nawozami.
  5. Poprawa jakości gleby: materiał mulczujący działa jako organiczny nawóz, który pobudza organizmy żyjące w glebie do większej aktywności i w ten sposób poprawia jej jakość.
  6. Profilaktyka przeciw chwastom: i na koniec – dzięki regularnemu mulczowaniu zapobiegasz rozwojowi chwastów.

Istnieje więc wiele dobrych powodów, aby mulczować trawnik. Ale czy zabieg ten masz również jakieś wady?

Mulczowanie trawy – wady i ograniczenia

Zasadniczo mulczowanie trawnika ma niewiele wad. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii, zanim zdecydujemy się na zakup kosiarki mulczującej. Ponieważ jeśli nie zostaną spełnione pewne warunki, mulczowanie trawnika może mieć negatywne skutki. Przede wszystkim należy podkreślić dwie kwestie:

  1. Częstsze koszenie – aby wykorzystać potencjał kosiarki mulczującej, trzeba kosić trawnik częściej niż w przypadku posiadania zwykłej kosiarki. Zwłaszcza w kwietniu, maju czy czerwcu, gdy trawnik bardzo szybko rośnie, kosiarka mulczująca może być w użytku nawet dwa razy w tygodniu. Jeśli koszenie będzie zbyt rzadkie, na trawniku pozostanie zbyt dużo ściętej trawy. Choć zostanie ona rozdrobniona, to jej ilość będzie zbyt duża, by mogła przynieść trawnikowi jakiekolwiek korzyści. W efekcie pokos gorzej się rozkłada i ma tendencję do tworzenia filcu. Trawnik nie otrzymuje wówczas pożądanych składników pokarmowych, a przez grubszą warstwę mulczu dociera do jego korzeni mniej światła i powietrza.
    Ważna porada w przypadku wysokiej trawy – trawę trzeba kosić stopniowo. Nie koś jej mocniej na wysokość niż dwa do trzech centymetrów na raz. Jeśli Twój trawnik po urlopie ma na przykład osiem centymetrów wysokości, najpierw skróć go do sześciu centymetrów, a nie od razu do czterech. Ogólnie rzecz biorąc, nie należy skracać trawy o więcej niż jedną trzecią jej długości, ponieważ bardziej to szkodzi, niż pomaga.
    Można sobie jednak ułatwić pracę, używając robota koszącego, który kosi trawnik trzy razy w tygodniu i automatycznie go mulczuje.
  2. Mulczuj tylko suchą trawę – trawnik można kosić kosiarką mulczującą tylko wtedy, gdy jest suchy.Wilgotna trawa zaczęłaby po prostu gnić i nie przyniosłaby glebie żadnych korzyści. Jeśli mieszkasz w regionie o dużej ilości opadów, powinieneś raczej rozważyć zakup urządzenia wielofunkcyjnego. W zależności od pogody możesz takim urządzeniem mulczować trawnik lub jedynie go skosić w tradycyjny sposób.
compo image

Porada

Mulczowanie trawnika pomimo chwastów?

Zasadniczo mulczowanie, a więc regularne przycinanie trawnika, zapobiega powstawaniu i rozprzestrzenianiu się wielu chwastów. Większość chwastów nie lubi być bowiem ciągle przycinana. Jeśli jednak na trawniku zadomowiły się już chwasty, należy zadbać o to, by trawnik był naprawdę systematycznie mulczowany. Tylko regularne przycinanie chwastów może zapobiec tworzeniu się nasion – a tym samym powstawaniu nowych chwastów. Jeśli mulczuje się nieregularnie, przez co chwasty mogą zakwitnąć i wytworzyć nasiona, to podczas kolejnego koszenia kosiarką mulczującą można nieświadomie rozsiać nasiona po całej powierzchni trawnika. Dlatego oprócz mulczowania warto też przeprowadzać wertykulację, jeśli na trawniku występują mech i chwasty.

Przejdź do artykułu

Wnioski – komu polecamy mulczowanie trawnika?

Osoby chcące mulczować swój trawnik powinny najpierw zastanowić się, czy kosiarka mulczująca będzie odpowiednia dla ich trawy. Jeśli Twój trawnika znajduje się głównie w cieniu i mieszkasz w regionie o dużej ilości opadów, lepszym wyborem będzie tradycyjne koszenie. W pozostałych przypadkach pozostałych mulczowanie trawnika to dobra metoda na regularne dostarczanie trawnikowi składników odżywczych i zapobieganie rozwojowi chwastów.
Nawet większy nakład czasu, jaki na pierwszy rzut oka może się wiązać z częstszym koszeniem mulczującym, rekompensowany jest brakiem konieczności usuwania skoszonej trawy i rzadszym nawożeniem.

compo image

Mulczowanie trawnika – porady

Osoby, które po dokładnym zastanowieniu zdecydują się na mulczowanie trawnika, powinny przestrzegać następujących pięciu wskazówek:

  1. Trawnik musi być suchy. Na mokrym trawniku skoszona trawa nie rozkłada się i gnije. Dlatego po deszczu należy dać trawnikowi wystarczająco dużo czasu, aby wysechł. Czas schnięcia może różnić się w zależności od warunków pogodowych. Po koszeniu mulczującym może natomiast spokojnie padać, ponieważ wilgoć wspomaga proces rozkładu.
  2. Ustaw kosiarkę mulczującą tak, aby powstawało nie więcej niż dwa do trzech centymetrów skoszonej trawy.
  3. Przy intensywnym wzroście trawy należy kosić ją częściej, aby na trawniku nie pozostawało zbyt dużo pokosu. Zbyt duża ilość skoszonej trawy ogranicza dostęp tlenu i światła do źdźbeł, co negatywnie wpływa na ich wzrost i witalność. Może to również prowadzić do rozwoju chorób grzybowych.
  4. Pomimo mulczu nadal dostarczaj trawnikowi składników pokarmowych. Choć możesz sięgać po nawóz rzadziej, ponieważ trawa otrzymuje składniki z warstwy mulczu, to jednak nie wystarcza to, by całkowicie zrezygnować z nawożenia. Nie należy także rezygnować z nawożenia głównego na początku sezonu wiosną oraz z nawożenia jesiennego z dodatkiem potasu. Optymalnym rozwiązaniem może być specjalny nawóz przeznaczony do robotów koszących. Niedobory składników odżywczych możesz rozpoznać po różnych objawach, takich jak wzmożone występowanie chwastów i mchu, czy blaknięcie trawnika.

 

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.