Mulczować czy kosić? To pytanie zadaje sobie mnóstwo osób, które pragną we właściwy sposób zadbać o swój trawnik. Z jednej strony mulczowanie trawnika ma dostarczać glebie więcej składników pokarmowego, z drugiej strony słyszy się, że przez mulczowanie na trawie tworzy się więcej filcu. Dlatego chcemy dokładniej przyjrzeć się zaletom i wadom mulczowania oraz sprawdzić, czy rzeczywiście jest sposób na piękny trawnik.
Podczas mulczowania trawnika, w przeciwieństwie do tradycyjnego koszenia, używa się specjalnej kosiarki mulczującej, która w trakcie koszenia rozdrabnia skoszoną trawę. Rozdrobnione źdźbła trawy pozostają następnie równomiernie rozłożone na trawniku jako warstwa mulczu. Również roboty koszące są w zasadzie kosiarkami mulczującymi, jeśli koszą trawnik dwa do trzech razy w tygodniu. Dzięki tak regularnemu koszeniu ilość skoszonej trawy jest na tyle niewielka, że może spokojnie pozostać na trawniku i służyć jako mulcz.
W przypadku tradycyjnych kosiarek skoszona trawa nie jest jednak rozdrabniana. Dlatego ściętą trawę należy albo zgrabić po koszeniu, albo zebrać bezpośrednio do kosza. Gdyby pozostawić duże źdźbła trawy na trawniku, trawnik otrzymywałby mniej światła i tlenu i mógłby zacząć gnić. Jeśli więc chcesz mulczować swój trawnik, warto wcześniej zastanowić się nad odpowiednią techniką i robić to jedynie w sprzyjających warunkach.
Ale dlaczego w ogóle warto mulczować trawnik? W porównaniu do tradycyjnego koszenia, można wskazać sześć głównych korzyści, jakie zapewnia mulczowanie.
Istnieje więc wiele dobrych powodów, aby mulczować trawnik. Ale czy zabieg ten masz również jakieś wady?
Zasadniczo mulczowanie trawnika ma niewiele wad. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii, zanim zdecydujemy się na zakup kosiarki mulczującej. Ponieważ jeśli nie zostaną spełnione pewne warunki, mulczowanie trawnika może mieć negatywne skutki. Przede wszystkim należy podkreślić dwie kwestie:
Zasadniczo mulczowanie, a więc regularne przycinanie trawnika, zapobiega powstawaniu i rozprzestrzenianiu się wielu chwastów. Większość chwastów nie lubi być bowiem ciągle przycinana. Jeśli jednak na trawniku zadomowiły się już chwasty, należy zadbać o to, by trawnik był naprawdę systematycznie mulczowany. Tylko regularne przycinanie chwastów może zapobiec tworzeniu się nasion – a tym samym powstawaniu nowych chwastów. Jeśli mulczuje się nieregularnie, przez co chwasty mogą zakwitnąć i wytworzyć nasiona, to podczas kolejnego koszenia kosiarką mulczującą można nieświadomie rozsiać nasiona po całej powierzchni trawnika. Dlatego oprócz mulczowania warto też przeprowadzać wertykulację, jeśli na trawniku występują mech i chwasty.
Osoby chcące mulczować swój trawnik powinny najpierw zastanowić się, czy kosiarka mulczująca będzie odpowiednia dla ich trawy. Jeśli Twój trawnika znajduje się głównie w cieniu i mieszkasz w regionie o dużej ilości opadów, lepszym wyborem będzie tradycyjne koszenie. W pozostałych przypadkach pozostałych mulczowanie trawnika to dobra metoda na regularne dostarczanie trawnikowi składników odżywczych i zapobieganie rozwojowi chwastów.
Nawet większy nakład czasu, jaki na pierwszy rzut oka może się wiązać z częstszym koszeniem mulczującym, rekompensowany jest brakiem konieczności usuwania skoszonej trawy i rzadszym nawożeniem.
Osoby, które po dokładnym zastanowieniu zdecydują się na mulczowanie trawnika, powinny przestrzegać następujących pięciu wskazówek:
Produkty do pielęgnacji trawnika
To również może Cię zainteresować