compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Podstawy
  5. Nawozy i środki ochrony roślin
  6. Porównanie: Wzrastanie roślin balkonowych nawożonych i nienawożonych

Test nawozu z owczej wełny COMPO Bio

Porównanie: Wzrastanie roślin nawożonych i nienawożonych

Na swoim blogu grüneliebe.de Sandra na bieżąco umieszcza informacje dla swoich odbiorców związane z różnymi tematami wokół ogrodu. Wspólnie z Sandrą mogliśmy na bieżąco śledzić, jaki efekt na kwitnące rośliny hodowane w donicach mają nawozy długodziałające. W długofalowym teście porównała ona rośliny nawożone z tymi bez nawozu. W ramach eksperymentu Sandra zastosowała nawóz do roślin balkonowych i hodowanych w donicach COMPO BIO z zawartością owczej wełny. W jak różny sposób rosną rośliny nawożone i nienawożone?

Wsadzanie roślin

Aby zapewnić wszystkim biorącym udział w próbie roślinom takie same warunki początkowe, Sandra obsadziła w pierwszej kolejności dwie identycznej wielkości donice tymi samymi kwiatami. Do eksperymentu wybrała bujnie kwitnącą dipladenię i białe bakopy. Po przywiezieniu ze sklepu ogrodniczego rośliny zostały wsadzone w beztorfową ziemię uniwersalną COMPO BIO.

Nawożenie

Z uwagi na fakt, że zastosowana ziemia zawiera nawóz startowy, przez pierwsze cztery tygodnie roślinom w obu donicach nie brakowało składników odżywczych. Następnie Sandra nawoziła rośliny w jednej donicy nawozem BIO do roślin balkonowych i roślin hodowanych w donicach. Zgodnie z opisem na opakowaniu pelet wprowadziła do ziemi, a następnie obficie podlała roślinki. W celu rozróżnienia donic na końcu próby Sandra odpowiednio oznaczyła donicę, w której zastosowała długodziałający nawóz z owczą wełną, naklejając na nią niebieską owieczkę. Teraz trzeba było: czekać i obserwować!

compo image

Pielęgnacja

Jest początek lipca. W jednej z donic nawóz zaopatruje rośliny od około pięciu tygodni w substancje odżywcze; roślin w drugiej donicy nie nawożono w ogóle. W tym czasie Sandra troskliwie zajmowała się wszystkimi roślinami. Poza regularnym podlewaniem na bieżąco usuwała również wysuszone kwiaty. Szczególnie oczarowały ją bakopy: „To całkiem przyjemne „stworzenia”, ponieważ kwiaty opadają samoczynnie. Wystarczy od czasu do czasu nieco potrząsnąć rośliną, a wszystkie przesuszone elementy spadną same – bardzo prosta pielęgnacja, mówię Wam!”

compo image

Wynik eksperymentu

A jaki wpływ ma teraz nawóz długodziałający na wzrost? Widać efekty? Oto wnioski Sandry: „Wzrost, w szczególności w przypadku bakopy, jest niewiarygodny. Z tej niewielkiej i delikatnej roślinki powstała kwitnąca kula zwisających z donicy kwiatów. Ledwie teraz widać małą niebieską owieczkę, którą oznaczyłam donicę z nawozem. Poza tym na pozbawionych nawozu bakopach widoczne były ślady zarazy. Wprawdzie roślina jeszcze delikatnie kwitnie, lecz niemal wszystkie kwiaty wysychają; dopiero potem tworzą się nowe pączki, które zakwitają po kilku dniach. W przypadku rośliny nawożonej nie zaobserwowałam tej fazy kwitnięcia: Przez cały czas mogłam cieszyć się tutaj licznymi białymi kwiatkami.”

Naturalne nawożenie z użyciem nawozów z owczej wełny

Tutaj dowiesz się więcej o nawozach COMPO na bazie owczej wełny i ich specjalnych właściwościach.

Dowiedz się więcej

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.