compo image
  1. COMPO
  2. Porady
  3. Pielęgnacja roślin
  4. Trawnik
  5. Zakładanie i pielęgnacja
  6. Trawa cieniolubna

Jak założyć trawnik w cieniu?

Trawnik w cieniu

Tak jak każda inna roślina, również trawnik potrzebuje odpowiedniej ilości światła do kiełkowania i zdrowego rozwoju. Jednak do niektórych części ogrodu promienie słoneczne docierają zaledwie w niewielkim stopniu. Mimo to, nawet w zacienionych miejscach nie trzeba rezygnować z marzenia o gęstym, soczyście zielonym dywanie. Dzięki specjalnej mieszance nasion cieniolubnych, trawa może świetnie rosnąć nawet przy ograniczonym dostępie światła. Wyjaśniamy, czym jest trawa cieniolubna i w jaki sposób założyć trawnik na zacienionych stanowiskach.

Jak właściwie należy rozumieć termin „trawa cieniolubna”?

Typowe mieszanki traw potrzebują zazwyczaj dużej ilości światła słonecznego, aby dobrze się rozwijać. Tylko w takich warunkach nasiona są w stanie wydajnie kiełkować i stworzyć gęsty trawnik – ponieważ w cieniu trawom trudniej jest rosnąć. Nie tylko niedobór światła, ale także wilgoć i chłód stanowią dla trawy wyzwanie w takich miejscach. Konsekwencje są niestety niezadowalające dla miłośników trawnika – trawa nie rośnie tak, jak byśmy tego oczekiwali, a cieniolubne chwasty i mech szybko się rozprzestrzeniają, przez co ogród traci na estetyce. Istnieją jednak odmiany traw, które dobrze radzą sobie przy małej ilości światła.

Należą do nich np. odporna życica trwała (Lolium perenne), wytrzymała kostrzewa czerwona rozłogowa (Festuca rubra rubra) oraz mało wymagająca kostrzewa czerwona kępkowa (Festuca rubra commutata), która wytwarza boczne pędy. Specjalna mieszanka nasion traw do cienia umożliwia uzyskanie gęstego, soczyście zielonego trawnika również na stanowiskach półcienistych i cienistych, a do tego rośnie na każdym typie gleby.

compo image

Do czego się nadaje trawa cieniolubna?

Jeśli Twój ogród jest częściowo lub całkowicie zacieniony, zastosowanie nasion trawy cieniolubnej jest jedynym sposobem, aby mieć ładny trawnik. Dotyczy to na przykład sytuacji, gdy trawnik otoczony jest wysokimi drzewami lub rośnie na dziedzińcu. Zwykła mieszanka traw nie poradzi sobie w takich warunkach i w ogóle nie będzie w stanie rosnąć.

Czy trawę cieniolubną można zasiać także na stanowisku słonecznym?

Trawę cieniolubną można bez problemu zasiać również w miejscach nasłonecznionych. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie w przypadku obszarów, które przez część dnia znajdują się w cieniu, a jedynie na przykład po południu oświetlane są przez słońce. Dzięki temu uzyskasz jednolity, zielony dywanu w całym swoim ogrodzie.

Kiedy najlepiej siać trawę cieniolubną?

Zakładanie tego typu trawników jest generalnie możliwe od wiosny do jesieni. Najlepszy zrobić to zazwyczaj od połowy kwietnia do końca maja lub ewentualnie we wrześniu. Wtedy gleba jest już wystarczająco ciepła – zbyt wysokie lub zbyt niskie temperatury oraz przymrozki utrudniają kiełkowanie młodych traw. Idealna temperatura to co najmniej dziesięć stopni Celsjusza. Jednak trzeba się upewnić, że w najbliższym czasie temperatura będzie rosnąć, a nie spadać.  

compo image

Zakładamy trawnik cieniolubny

Podobnie jak przy zakładaniu innych trawników, istnieje kilka ważnych aspektów, na które należy zwrócić uwagę. Są to: odpowiednie przygotowanie gleby, nawożenie oraz prawidłowe podlewanie.

  1. Przed wysiewem należy dokładnie spulchnić ziemię szpadlem i usunąć z niej chwasty, mech oraz kamienie. Naturalny aktywator gleby zawierający surowce organiczne pobudza do aktywności mikroorganizmy glebowe i tworzy optymalne warunki do zdrowego wzrostu trawy cieniolubnej.
  2. Nawóz o przedłużonym działaniu dostarcza natomiast młodej trawie wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Można go wprowadzić do gleby tuż przed siewem.
  3. Następnie równomiernie rozprowadź nasiona trawy przy pomocy siewnika, przykryj je cienką warstwą ziemi i delikatnie ugnieć. Stosuj się do zaleceń producenta i wysiej 20 gramów trawy na metr kwadratowy. Jeśli użyjesz zbyt dużo nasion może to prowadzić do wzajemnego zagłuszania się traw.
  4. Świeżo wysiane nasiona muszą być stale wilgotne przez około trzy tygodnie – w przeciwnym razie stracą swoją zdolność kiełkowania.

Więcej porad i instrukcję zakłądania trawnika w sześciu krokach znajdziesz w poradniku "Zakładanie nowego trawnika – co robić, aby się nie rozczarować?".

compo image

W jaki sposób należy pielęgnować trawę cieniolubną?

Trawa cieniolubna rośnie wolniej niż ta wysiana na stanowiskach słonecznych, więc można ją kosić rzadziej. Zwróć uwagę na wysokość cięcia – trawy cieniolubnej nie powinno się przycinać mocniej niż na pięć lub sześć centymetrów, ponieważ jej wzrost może zostać zahamowany, a na trawniku pojawią się nieestetyczne, łyse placki.

W zacienionych zakątkach ogrodu mech rozprzestrzenia się szybciej. Dlatego zalecamy, aby każdego roku, na na wiosnę wertykulować trawę cieniolubną. Zabieg ten pozwala usunąć mech, filc i chwasty z darni, dzięki czemu trawnik może znów odetchnąć pełną piersią. Aby jak najszybciej uzupełnić puste miejsca, opłaca się bezpośrednio po wertykulacji dosiać na nich trawę cieniolubną.

Aby Twój trawnik był zdrowy przez cały rok, regularnie w cieplejszych miesiącach stosuj nawóz do trawników z barierą na chwasty, dostarcza trawie wszystkich potrzebnych składników pokarmowych – sprawiając samym, że jest odporniejsza na chwasty.

Udostępnij

Zapisz się do newslettera

POZOSTAŃ Z NAMI W KONTAKCIE

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas sezonowe porady, inspiracyjne artykuły i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin i ogrodu zapisz się do naszego newslettera.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na podany adres e-mail wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Proszę kliknąć link w celu ukończenia rejestracji.

Proszę podać adres e-mail.  Proszę zaznaczyć wymagane pola.